?: Savai distancei gatavojos, trenējoties mežā vai stadionā uz mīksta seguma. Kas notiks uz asfalta?
● : Regulāri skrienot pa mežu un smiltīm, locītavas un cīpslas ir ieguvušas stingrību, lai stabilizētu kustību uz nevienmērīgas virsmas. Tāda sagatavotība nav īsti piemērota skriešanai pa cietu virsmu. Seguma maiņa var radīt diskomfortu, pat sāpes. Turpmāk ieteicams trenēties uz seguma, uz kura paredzēts atbildīgais skrējiens.
? Ja treniņos nekad nedzeru, vai ūdens punktos maratonā – dzert?
● : Ūdens, un vēl vērtīgāk – sporta dzērienu – izmantošana maratona laikā palīdzes uzlabot sniegumu. Taču jāņem vērā, ka gremošanas sistēma, kas nav pieradusi uzņemt šķidrumu treniņu procesā, var radīt diskomfortu (piemēram, klunkšķus vēderā). Tomēr – dzert vienalga ir vērts. Vienīgi – nedaudz un maziem malkiem. Savukārt turpmāk šķidruma daudzumu treniņos jāpielāgo pakāpeniski.
? Želejas? Kam ir noteikti jābūt to sastāvā?
● : Līdzīgi kā izvēloties sporta dzērienu arī želejā optimāls sastāvs būtu: 5-7% ogļhidrātu + elektrolīti, (nātrijs, kālijs, magnijs, kalcijs) – tos pastiprināti zaudējam līdz ar sviedriem skrējiena laikā.
? Maratona rītā ēst?
● : Pirms skrējiena vajadzētu uzņemt zema glikoliskā indeksa ogļidrātus (ābolus, makaronus, banānus, apelsīnus, šokolādi) un izvairīties no ēdieniem ar augstu šķiedrvielu daudzumu (sēklām, dārzeņiem, riekstiem, pupām), kas var radīt diskomfortu gremošanas sistēmā.
Šķidrumu ieteicams dzert līdz pat 45 minūtēm pirms starta.
? Ja satraucos pirms skrējiena un nevaru aizmigt, vai lietot ko miegam?
● : Melatonīns palīdzes aizmigt un uzlabot miega kvalitāti naktī pirms skrējiena.
Uz skrējēju jautājumiem atbild Jēkabs Grinbergs ORTO Klīnikas Sporta diagnostikas speciālists