Leading trauma and orthopaedics clinic in Baltics

+371 6714 4013

Sievietes mugurkauls – kādas slimības to skar? (29.01.2018.)

Sestdienas, 27. janvāra Latvijas Ārstu biedrības rīkotā konference, kas notika Rīgas Stradiņa universitātes lielajā aulā, bija veltīta sievietes veselībai dažādu specialitāšu ārstu skatījumā. Šajā pasākumā ar lekciju “Cik savāds ir sievietes mugurkauls?” uzstājās Artis Gulbis, ORTO klīnikas mugurkaula ķirurgs. Viņš izšķīra septiņus iemeslus krusta daļas sāpēm, kuri biežāk raksturīgi sievietēm. Tomēr neskatoties uz plašāku diagnožu klāstu, sievietes ar muguras lejas daļas sāpēm saskaras tikai nedaudz biežāk par vīriešiem – attiecīgi 28%  un 24%. Iespējams sievietes pret savu mugurkaulu izturas saudzīgāk un ievēro veselīgāku un fiziski aktīvāku dzīve veidu.

Septiņi sievietēm raksturīgi muguras sāpju iemesli:

Sāpes astes kaulā. Sievietes iegurnis atšķiras no vīrieša. Sievietei tas ir platāks un īsāks, savukārt astes kauls – mazliet izbīdīts uz āru, kamēr vīrietim – paslēpts iegurnī. Anatomisko īpatnību dēļ – sievietēm tas biežāk sagādā sāpes.

Osteoporoze un tās izraisīti lūzumi ir sievietēm raksturīga saslimšana. Sievietes kauli savu stipruma maksimumu sasniedz līdz 40 gadu vecumam, pēc tam kļūstot arvien trauslākiem un mīkstākiem. Jaunāko pētījumu apkopojumi liecina, ka osteoporoze arvien biežāk skar ar vīriešus, tomēr vīriešiem kauli caurmērā daudz ilgstošāk saglabājas stipri un sāk novecoties vien pēc 80 gadu sasniegšanas.

Deģenreartīvā spondilistēze jeb mugurkaula skriemeļa izbīdīšanās ir slimība, kas parādās mugurkaulam un tā saitēm novecojot. Arī šī saslimšana trīs reizes biežāk skar sievietes un izpaužas gan ar sāpēm mugurkaula jostas daļā, gan nereti – atstarojošām sāpēm kājās.

Fibromialģija – sistēmiska saslimšana, kam raksturīgas plašas muskuļu sāpes visā ķermenī ir līdz šim neizskaidrota un ārstēšanai maz pakļaujama slimība, kas nereti rada sāpes arī jostas daļā. Arī šī saslimšana biežāk skar sievietes.

Pirifomis sindroms – karināts viens no dziļiem sēžās daļas muskuļiem un/vai arī sēžas nervs, kas izraisa sāpes  krustu un sēžas daļā un nereti atstarojas arī kājās. Sāpes pastiprina kāpšana pa kāpnēm, skriešana un ilgstoša sēdēšana. Problēmas piriformis muskulī sešas reizes biežāk skar sievietes un saslimšanai raksturīgs vecums no 40 – 60 gadiem.

Mugurkaula osteoartrīts – iekaisums skar mugurkaula skriemeļu  locītavu kapsulas, locītavu kaulu virsmas un locītavu saites. Iekaisuma procesa rezultātā notiek locītavu skrimšļa slāņa nodilšana. Šī slimība ir biežākā hroniskā locītavu slimība pasaulē, kas skar aptuveni 150 miljonu pasaules iedzīvotāju. Un atkal jau – biežāk – sievietes.

Sāpes krusta kaula un iegurņa kaula locītavā – parasti attīstās pēc dzemdībām, locītavu saitēm iestiepjoties.

Arī bez specifiskām saslimšanām ir vairāki iemesli krusta daļas muguras sāpēm, kas raksturīgas tieši sievietēm – piemēram, dzemdē ievietota spirāle, nelielas (laproskopiskas) operācijas, kas veiktas iegurnī nereti vēl ilgi pēc manipulācijas atsaucas ar sāpēm krustu daļā. Tāpat muguras jostas daļas sāpju rašanos veicina grūtniecība.

Arta Gulbja ieteikums kā rūpēties par mugurkaulu, ir balstīts 2015. gadā ASV veiktā pētījumā, kas analizējot daudzu 1000 cilvēku dzīvesveidu un tā saistību ar veselību, novedis pie secinājuma, ka cilvēkam vismaz 2 stundas nedēļā jānodarbojas ar sportu, lai nostiprinātu muskuļu un saišu korseti un pasargātu sevi – tai skaitā arī no mugurkaula novecošanās izraisītām saslimšanām.

Lekciju, kas veltīta sievietēm raksturīgām mugurkaula saslimšanām un sāpēm, Artis Gulbis pavasarī sola lasīt arī ORTO klīnikā – ģimenes ārstiem, sporta ārstiem un fizioterapeitiem.


Jūs varētu interesēt

Jaunā rindas kārtības sistēma ORTO Klīnikā (video)

Lai ORTO Klīnikā Jums būtu vieglāk orientēties, esam ieviesuši vienkāršu un saprotamu rindas kārtību. Ienākot klīnikā, jāpaņem numuriņš. Ar to notiek tālāka virzība pie reģistratūras darbinieka, pie ārsta, uz izmeklējumu, pie kases. Saņemtais numuriņš būs derīgs visu klīnikas apmeklējuma laiku. Glabājiet to! Piedāvājam uzskatāmu instrukciju, kā jaunā kārtība darbojas.
Lasīt visu

Godinām tos, kuri sāk un atsāk mācīties vai dalīsies zināšanās!

Ar 1. septembri savā ziņā sākas Jaunais gads. Varbūt, tieši iespēja rūpīgi nodarbināt smadzenes, lasot, klausoties, rakstot, uzstājoties, iegaumējot ir veids, kā vieglāk pārlaist tumsu un gaidīt jaunu pavasari. Neirologi apgalvo, ka mācīšanās ir mūžīgās jaunības avots – jo ilgāk spējam atrast ko intelektuāli jaunu, iedziļināties un apgūt, jo tālāk atbīdās vecums.
Lasīt visu
1 2 3 326
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram