Didžiausia traumatologijos ir ortopedijos klinika Baltijos šalyse

+371 6714 4013

Sievietes mugurkauls – kādas slimības to skar? (29.01.2018.)

Sestdienas, 27. janvāra Latvijas Ārstu biedrības rīkotā konference, kas notika Rīgas Stradiņa universitātes lielajā aulā, bija veltīta sievietes veselībai dažādu specialitāšu ārstu skatījumā. Šajā pasākumā ar lekciju “Cik savāds ir sievietes mugurkauls?” uzstājās Artis Gulbis, ORTO klīnikas mugurkaula ķirurgs. Viņš izšķīra septiņus iemeslus krusta daļas sāpēm, kuri biežāk raksturīgi sievietēm. Tomēr neskatoties uz plašāku diagnožu klāstu, sievietes ar muguras lejas daļas sāpēm saskaras tikai nedaudz biežāk par vīriešiem – attiecīgi 28%  un 24%. Iespējams sievietes pret savu mugurkaulu izturas saudzīgāk un ievēro veselīgāku un fiziski aktīvāku dzīve veidu.

Septiņi sievietēm raksturīgi muguras sāpju iemesli:

Sāpes astes kaulā. Sievietes iegurnis atšķiras no vīrieša. Sievietei tas ir platāks un īsāks, savukārt astes kauls – mazliet izbīdīts uz āru, kamēr vīrietim – paslēpts iegurnī. Anatomisko īpatnību dēļ – sievietēm tas biežāk sagādā sāpes.

Osteoporoze un tās izraisīti lūzumi ir sievietēm raksturīga saslimšana. Sievietes kauli savu stipruma maksimumu sasniedz līdz 40 gadu vecumam, pēc tam kļūstot arvien trauslākiem un mīkstākiem. Jaunāko pētījumu apkopojumi liecina, ka osteoporoze arvien biežāk skar ar vīriešus, tomēr vīriešiem kauli caurmērā daudz ilgstošāk saglabājas stipri un sāk novecoties vien pēc 80 gadu sasniegšanas.

Deģenreartīvā spondilistēze jeb mugurkaula skriemeļa izbīdīšanās ir slimība, kas parādās mugurkaulam un tā saitēm novecojot. Arī šī saslimšana trīs reizes biežāk skar sievietes un izpaužas gan ar sāpēm mugurkaula jostas daļā, gan nereti – atstarojošām sāpēm kājās.

Fibromialģija – sistēmiska saslimšana, kam raksturīgas plašas muskuļu sāpes visā ķermenī ir līdz šim neizskaidrota un ārstēšanai maz pakļaujama slimība, kas nereti rada sāpes arī jostas daļā. Arī šī saslimšana biežāk skar sievietes.

Pirifomis sindroms – karināts viens no dziļiem sēžās daļas muskuļiem un/vai arī sēžas nervs, kas izraisa sāpes  krustu un sēžas daļā un nereti atstarojas arī kājās. Sāpes pastiprina kāpšana pa kāpnēm, skriešana un ilgstoša sēdēšana. Problēmas piriformis muskulī sešas reizes biežāk skar sievietes un saslimšanai raksturīgs vecums no 40 – 60 gadiem.

Mugurkaula osteoartrīts – iekaisums skar mugurkaula skriemeļu  locītavu kapsulas, locītavu kaulu virsmas un locītavu saites. Iekaisuma procesa rezultātā notiek locītavu skrimšļa slāņa nodilšana. Šī slimība ir biežākā hroniskā locītavu slimība pasaulē, kas skar aptuveni 150 miljonu pasaules iedzīvotāju. Un atkal jau – biežāk – sievietes.

Sāpes krusta kaula un iegurņa kaula locītavā – parasti attīstās pēc dzemdībām, locītavu saitēm iestiepjoties.

Arī bez specifiskām saslimšanām ir vairāki iemesli krusta daļas muguras sāpēm, kas raksturīgas tieši sievietēm – piemēram, dzemdē ievietota spirāle, nelielas (laproskopiskas) operācijas, kas veiktas iegurnī nereti vēl ilgi pēc manipulācijas atsaucas ar sāpēm krustu daļā. Tāpat muguras jostas daļas sāpju rašanos veicina grūtniecība.

Arta Gulbja ieteikums kā rūpēties par mugurkaulu, ir balstīts 2015. gadā ASV veiktā pētījumā, kas analizējot daudzu 1000 cilvēku dzīvesveidu un tā saistību ar veselību, novedis pie secinājuma, ka cilvēkam vismaz 2 stundas nedēļā jānodarbojas ar sportu, lai nostiprinātu muskuļu un saišu korseti un pasargātu sevi – tai skaitā arī no mugurkaula novecošanās izraisītām saslimšanām.

Lekciju, kas veltīta sievietēm raksturīgām mugurkaula saslimšanām un sāpēm, Artis Gulbis pavasarī sola lasīt arī ORTO klīnikā – ģimenes ārstiem, sporta ārstiem un fizioterapeitiem.


Jūs varētu interesēt

Somiņas ar sargājošu uzdevumu – bursas (audio)

“Ūdens celī”, “ūdens elkonī” - tā sadzīves valodā cilvēki sūdzas par bursītu – gļotsomiņu iekaisumu. Mūsu jauno audio sarunu sēriju veltām – gļotsomiņu iekaisumam – bursītam. Priekš kam mūsu ķermenī ir tik daudz gļotsomiņu? Kapēc tās iekaist? Kāpēc veidojas šķidrums un ko ar to dara? Kuras locītavas ir vairāk pakļautas iekaisuma iespējai? Kā bursīts izpaužas? Kad nepieciešama ārsta palīdzība? Varbūt iekaisušo bursu jēdzīgāk ir operēt?
Lasīt visu

Dabas radīts / mākslīgs celis – vai ir atšķirība? (podkāsts)

Bojātas, dzīvi un kustības ierobežojošas ceļa locītavas sāka mainīt pret mākslīgām pirms vairāk kā 50 gadiem. Pētījumi liecina, jo sliktāk cilvēks justies pirms operācijas, jo apmierinātāks viņš ir ar operācijas rezultātu. Cik tālu ir gājusi zinātne, inženierija un ārsti mākslīgu ceļa locītavu radīšanā un aizvietošanā? Kā jauninājumi uzlabojuši dzīvi cilvēkam, kura ceļa locītavu nomaina pret […]
Lasīt visu
1 2 3 328
RAB „ORTO klinika“ su Latvijos investicijų ir plėtros agentūra 2023-01-26 sudarė sutartį Nr. SKV-TL-2023/9 dėl paramos gavimo pagal programą „Tarptautinio konkurencingumo skatinimas“, iš dalies finansuojamą iš Europos regioninės plėtros fondo.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram