“Vīrieša dabā nav būt vājam,” saka Pēteris Jurjāns, advokāts, Amerikas latvietis, kurš pēdējos 20 gadus strādājis un dzīvojis Latvijā “Tomēr, kad manas studentu korporācijas jubilejas ballē nevarēju izdancināt savu sieviņu Baibu, jo sāpes traucēja pat staigāt, kur nu vēl – dejot, sapratu, ka trīs gadi, ko piecietu šo traucēkli, ir pietiekami – pienācis laiks operācijai.”
Gūžas endoprotezēšanu Pēteris Jurjāns izlēma uzticēt Latvijas ārstam Vitoldam Jurkevičam, mūsdienīgā privātā traumatoloģijas ortopēdijas klīnikā Rīgā – ORTO klīnikā. “Varēju izvēlēties lidot uz Ameriku. Tomēr vērojot, cik labi un pacietīgi manas meitas Tijas kaulu lūzumus, krītot no zirga, jau vairākkārt bija dziedējis cits šīs klīnikas ārsts Valdis Andersons un zinot klīnikas augsto, profesionālo līmeni, sapratu, ka man nekur nav jābrauc. Varu veikt operāciju labos apstākļos, pie labiem ārstiem tepat Latvijā,” pieredzē dalās Pēteris Jurjāns.
Pamats lepoties ar to, ko latvieši var!
Pēteris Jurjāns auga latviešu bēgļu ģimenē Amerikā, studēja, ieguva advokāta izglītību un daudzus gadus strādāja savā profesijā Amerikā. Būdams aktīvs un darbīgs vietējās latviešu aprindās, viņš labprāt uzņēmās vadošus un organizatoriskus pienākumus tautiešu biedrībās un apvienībās. Tā nebija nejaušība, ka pie viņa nonāca arī pirmās mantojuma lietas, kur Amerikas radu atstāto vajadzēja nogādāt toreizējās padomju Latvijas iedzīvotājiem.
Kad Latvijā tikko sākās atmoda, Jurjāns arvien biežāk turp devās darba darīšanās un pārmaiņu emocionālā spēka saviļņots. Viņš uzņēmās arī pirmās īpašumu atgūšanas lietas Latvijā, kas ikreiz lika uzkavēties nedēļām ilgi. Šo gadu gaitā ar Jurjāna palīdzību atgūti daudzi īpašumi. Viņš saslima ar Latviju un pēc pirmo sešu gadu pastāvīgas ceļošanas starp abiem kontinentiem, 1997. gadā beidzot bija gana iedrošinājis arī savu dzīves biedri Baibu kopā ar trīs bērniem pārcelties uz dzīvi vecāku dzimtenē. Kopš tā laika viņi abi ir Latvijā. Uzcēluši savu māju nelielā paugurā pie Babītes ezera, izaudzinājuši lielus savus bērnus. Ar vietējiem latviešiem ne raksturīgu atvērtību, abi lepojas ar to, ko latviešiem Latvijā izdevies sasniegt gadu gaitā. “Tādēļ man arī ir tāds prieks par ORTO klīniku, kad krietni ārsti ir spējuši sanākt kopā labam mērķim un īstenojuši to tik cienījamā līmenī,” uzsver Pēteris Jurjāns.
Lai savas meitenes var izdancināt!
Gūžas, ceļu un plecu locītavu endoprotezēšana ir starp biežāk veiktajām operācijām ORTO klīnikā. Arvien pieaugot dzīves ilgumam un virknei medicīnisku risinājumu, kas ļauj tikt galā ar veselības problēmām, visur pasaulē palielinājies arī endoprotezēšanas operāciju skaits. Saskaņā ar pēdējo gadu aplēsēm gadā veic ap 800 000 locītavu nomaiņu. Zinātnieki kopīgi ar vadošiem protēžu ražotājiem un operējošiem mediķiem pastāvīgi meklē labākos risinājumus, lai mākslīgā locītava kalpotu ilgāk un cilvēka dzīves kvalitāte neciestu – mēs varētu darīt sev ierastās ikdienas lietas un sportot.
Pasaulē ir vairāki vadoši endorpotezēšanas materiālu ražotāji, kuru izstrādātās locītavas jau to radīšanas gaitā pakļautas ļoti skrupulozām pārbaudēm. Balstoties uz kalpošanas rādītājiem, tās nemitīgi pilnveido. Šīs endoprotēzes reģistrē rietumvalstu un Amerikas valstu reģistros, kur atzīmē, katras endoprtoēzes ielikšanas datumu un laiku, kad mākslīgai endoprotēzei veiktas revīzijas (nomaiņas) operācijas. Dati ir uzticami un objektīvi un ļauj ārstiem izvērtēt, dažādu modeļu un materiālu kalpošanas ilgumu un izvēlēties labāko. Katrai vadošu ražotāju endoprotēzei ir sertifikāts, kuru pēc operācijas saņem pacients. ORTO klīnikā ārsti strādā tikai ar pasaules vadošo protēžu ražotāju materiāliem.
„Endoprotezēt bojātu locītavu nekad nav par vēlu,” pārliecināts Vitolds Jurkevičs, traumatologs, ortopēds „Var būt vienīgi tehniski sarežģītāki risinājumi, bet nav neglābjamu situāciju”.
Pēteris Jurjāns savukārt ir gandarīts, ka operācija ir veikta un vairs nav jāpiecieš sāpēs un ierobežojumi, kas vienubrīd kļuva pārāk apgrūtinoši. “Mans mērķis ir godam izdancināt manas dāmas meitas kāzās,” saka Pēteris Jurjāns “Līdz tam es būšu ideālā formā!” viņš smaida.