Leading trauma and orthopaedics clinic in Baltics

+371 6714 4013

Auksta laika norma – balti, stingstoši pirksti?

Vēls rudens un ziema ir laiks, kad stingi, nosaluši pirksti kļūst ierasti cilvēka ikdienā. Tomēr regulāri piedzīvoti, šie šķietami nevainīgie simptomi var liecināt par divām ļoti atšķirīgām saslimšanām. Viena no tām – Reino slimība, kas aprobežojas ar  asinsrites pēkšņu un īslaicīgu pasliktināšanos – biežāk aukstos laikapstākļos, bet dažiem -, reaģējot uz stresa situācijām. Otra –  saslimšanu grupa – sistēmiskās saistaudu slimības (atpazīstamākās – reimatoīdais artrīts, sarkanā vilkēde, skleroderma). Lai arī sistēmiskās saistaudu slimības izpaužas ļoti dažādi, tomēr nereti to sākumā visai šai grupai mēdz parādīties raksturīga pazīme – slikti apasiņoti, pietūkuši roku un kāju pirksti.  

Lai laikus diagnosticētu un nošķirtu Reino slimību no sistēmisko saistaudu slimībām, ORTO Klīnikas reimatologijas nodaļā pieejams kapilaroskopijas izmeklējums. Procedūras laikā ārsts ar portatīvu mikroskopu izmeklē rokas pirkstu ienadžus un noskaidro sīko asinsvadu – kapilāru stāvokli. Ja pirkstu stingšanas iemesls ir organisma pārspīlēta reakcija uz aukstumu, kapilāri būs veseli, savukārt, ja iemesls ir simptoms kādai no nopietnām saslimšanām, kapilāri būs bojāti. Katra no saslimšanām specifiski izmaina sīkos pirkstu asinsvadus, un tas labi redzams izmeklējumā.

Reino slimība

Reino slimība raksturīga sievietēm, kuras dzīvo aukstās klimata joslās. Biežāk tā skar kāju un roku pirkstus. Retos gadījumos – degunu, lūpas, ausis. Reino slimība pirmo reizi parādās 15 – 25 gadu vecumā. Tās iemesli nav skaidri. Asinscirkulācijas pasliktināšanās kapilāros notiek pēkšņi un pāriet kā nebijusi. Masējot baltos, slikti apasiņotos pirkstus, tie pakāpeniski kļūst sarkani, silti un asinsrite atjaunojās. Šo slimību reti jāārstē medikamentozi. Pamatā ieteicams piemērotāk sevi sagatavot aukstiem laikapstākļiem, regulāri nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, veselīgi ēst un nesmēķēt.  

Sistēmisko saistaudu slimības

Sistēmisko saistaudu slimību rezultātā ķermeņa imūnsistēma sāk bojāt ķermeņa saistaudus: cīpslas, saites, skrimšļus, kaulus, muskuļus, asinsvadus, ādu. Sistēmisko saistaudu slimības daļēji ir iedzimtas, daļēji par to palaidēj mehānismu var kļūt apkārtējā vide – piesārņojums, kā arī dažādas pārslimotas infekcijas.  

Slikta pirkstu apasiņošana nereti ir pirmais sistēmiskās saistaudu saslimšanas simptoms. Tas pirmo reizi parādās 35 – 45 gadu vecumā. Pēc pazīmēm šis simptoms ļoti līdzinās Reino slimībai. Tomēr sistēmisko saistaudu slimību gadījumā tas ir ļoti nopietns priekšvēstnesis. Laicīga sistēmisko saistaudu slimību sākumstadijas diagnostika ir būtiska, lai vēlāk, kad kāda no šo slimību grupas pazīmēm sāks skaidrāk sevi manifestēt, ārsts  ne vien spētu operatīvi virzīt diagnostikas procesu, bet arī uzsāktu ārstēšanu, kas mazinātu komplikāciju riskus nākotnē. 

Kapilaroskopiju ORTO Klīnikā veic ārsts un izmeklējums pieejams klīnikas reimatoloģijas nodaļā.  Gatavojoties izmeklējumam, divas nedēļas uz nagiem nedrīkst klāt laku!


Jūs varētu interesēt

Noslēgusies pieteikšanās fizioterapeitu semināriem ORTO Klīnikā

Šosezon ORTO Klīnikā esam sagatavojuši šādas lekcijas:
Lasīt visu

Pieteikšanās pavasara semināriem fizioterapeitiem ir noslēgusies

Paldies par Jūsu lielo atsaucību un interesi! – visas vietas semināriem dažu stundu laikā jau aizpildītas. Turpināsim mācības arī rudenī – tad būs iespēja no jauna pieteikties tiem, kuri šoreiz netiek.
Lasīt visu
1 2 3 313
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram