Vadošā traumatoloģijas-ortopēdijas klīnika Baltijā

+371 6714 4013

Auksta laika norma – balti, stingstoši pirksti?

Vēls rudens un ziema ir laiks, kad stingi, nosaluši pirksti kļūst ierasti cilvēka ikdienā. Tomēr regulāri piedzīvoti, šie šķietami nevainīgie simptomi var liecināt par divām ļoti atšķirīgām saslimšanām. Viena no tām – Reino slimība, kas aprobežojas ar  asinsrites pēkšņu un īslaicīgu pasliktināšanos – biežāk aukstos laikapstākļos, bet dažiem -, reaģējot uz stresa situācijām. Otra –  saslimšanu grupa – sistēmiskās saistaudu slimības (atpazīstamākās – reimatoīdais artrīts, sarkanā vilkēde, skleroderma). Lai arī sistēmiskās saistaudu slimības izpaužas ļoti dažādi, tomēr nereti to sākumā visai šai grupai mēdz parādīties raksturīga pazīme – slikti apasiņoti, pietūkuši roku un kāju pirksti.  

Lai laikus diagnosticētu un nošķirtu Reino slimību no sistēmisko saistaudu slimībām, ORTO Klīnikas reimatologijas nodaļā pieejams kapilaroskopijas izmeklējums. Procedūras laikā ārsts ar portatīvu mikroskopu izmeklē rokas pirkstu ienadžus un noskaidro sīko asinsvadu – kapilāru stāvokli. Ja pirkstu stingšanas iemesls ir organisma pārspīlēta reakcija uz aukstumu, kapilāri būs veseli, savukārt, ja iemesls ir simptoms kādai no nopietnām saslimšanām, kapilāri būs bojāti. Katra no saslimšanām specifiski izmaina sīkos pirkstu asinsvadus, un tas labi redzams izmeklējumā.

Reino slimība

Reino slimība raksturīga sievietēm, kuras dzīvo aukstās klimata joslās. Biežāk tā skar kāju un roku pirkstus. Retos gadījumos – degunu, lūpas, ausis. Reino slimība pirmo reizi parādās 15 – 25 gadu vecumā. Tās iemesli nav skaidri. Asinscirkulācijas pasliktināšanās kapilāros notiek pēkšņi un pāriet kā nebijusi. Masējot baltos, slikti apasiņotos pirkstus, tie pakāpeniski kļūst sarkani, silti un asinsrite atjaunojās. Šo slimību reti jāārstē medikamentozi. Pamatā ieteicams piemērotāk sevi sagatavot aukstiem laikapstākļiem, regulāri nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, veselīgi ēst un nesmēķēt.  

Sistēmisko saistaudu slimības

Sistēmisko saistaudu slimību rezultātā ķermeņa imūnsistēma sāk bojāt ķermeņa saistaudus: cīpslas, saites, skrimšļus, kaulus, muskuļus, asinsvadus, ādu. Sistēmisko saistaudu slimības daļēji ir iedzimtas, daļēji par to palaidēj mehānismu var kļūt apkārtējā vide – piesārņojums, kā arī dažādas pārslimotas infekcijas.  

Slikta pirkstu apasiņošana nereti ir pirmais sistēmiskās saistaudu saslimšanas simptoms. Tas pirmo reizi parādās 35 – 45 gadu vecumā. Pēc pazīmēm šis simptoms ļoti līdzinās Reino slimībai. Tomēr sistēmisko saistaudu slimību gadījumā tas ir ļoti nopietns priekšvēstnesis. Laicīga sistēmisko saistaudu slimību sākumstadijas diagnostika ir būtiska, lai vēlāk, kad kāda no šo slimību grupas pazīmēm sāks skaidrāk sevi manifestēt, ārsts  ne vien spētu operatīvi virzīt diagnostikas procesu, bet arī uzsāktu ārstēšanu, kas mazinātu komplikāciju riskus nākotnē. 

Kapilaroskopiju ORTO Klīnikā veic ārsts un izmeklējums pieejams klīnikas reimatoloģijas nodaļā.  Gatavojoties izmeklējumam, divas nedēļas uz nagiem nedrīkst klāt laku!


Jūs varētu interesēt

Mazināt pēcoperācijas infekciju risku – ko var ietekmēt operētais (audio)

Infekciju risks plānotā traumatoloģijas, ortopēdijas ķirurģijā ir zems – bieži pat zem 1%. Salīdzināšanai – operējot zarnas – infekcijas risks ir līdz par 20%. Pat, ja risks ir zems, ārsti tā iespēju uztver ļoti nopietni. Infekcija kā operācijas komplikācija ir visai nejauka – tā var tiktāl bojāt paveiktā rezultātu, ka nepieciešama atkārtota ķirurģiska iejaukšanās.
Lasīt visu

Ultrasonogrāfija traumatoloģijā, ortopēdijā. Kad izmeklējums ir piemērots (audio)

Ultrasonogrāfija - šis neskaidrais, kustīgais ekrāns, kurā vērīgi lūkojas ārsts – pacientu mudina vien nekonkrēti māt ar galvu, sadzirdot daudz maz saprotamus audu vai orgānu nosaukumus. Mums ne, bet ārstiem, kuri apguvuši ultrasonogrāfiju, tumšie, abstraktie attēli sniedz informāciju par to, kuri audi veseli, kas iekaisis, kas bojāts.
Lasīt visu
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram