Ziemas un sala iestāšanās ir kritienu un kaulu lūzumu laiks. Tie saistīti gan ar aktīvu pievēršanos ziemas sporta veidiem, gan – daudz biežāk – ar paslīdēšanu uz apledojušas ietves.
Amerikas Slimību kontroles un profilakses centra (Centers for Disease, Control and Prevention) statistikas dati mierina, ka ar lūzumiem beidzas, vien katrs piektais kritiens un četros gadījumos iztiekam ar sasitumiem. Tāpat zinātnieki novērojuši, ka cilvēkiem raksturīgi pēc kritiena (arī veiksmīga), kļūt piesardzīgākiem, baidoties krist atkārtoti. Nereti šīs bažas kļūst par iemeslu retākām, īsākām pastaigām un mazāk aktīvam dzīves veidam. Šī sevis saudzēšana patiesībā tikai vairo kaulu lūzumu risku. Fiziskas aktivitātes un līdz ar to bagātīga kaulu apgāde ar skābekli un barības vielām, kā arī labāka sava ķermeņa pārvaldīšana, piemēram, paslīdot, pasargā no kaulu bojājuma iespējas.
Ja gribi uzzināt vairāk par to, kā dzīvot ar lauztu roku, vērts izlasīt traumatologa, ortopēda Andreja Peredistija konsultētu rakstu jaunākajā Ievas veselības numurā. Vai Tu zināji, ka ārstējot lūzumu, roka jākustina? Bet kaļķa vai D vitamīna kūres uzsākšana ar cerību, ka ātrāk sadzīs, kaula augšanu neietekmē?
Ja lauzta roka:
● Izvēlies ārstu, kuram uzticies
●Iztaujā ārstu par rokas kustībām, kuras drīkst un nedrīkst veikt, kamēr lūzums dzīst.
● Apbruņojies ar pacietību – kaulu dzīšanu nav iespējams paātrināt. Ēd veselīgi, esi svaigā gaisā, dodies pastaigās.
●Kad noņemts ģipsis, vingro kopā ar traumatoloģijā ortopēdijā zinošu fizioterapietu, lai roka drīzāk darbotos kā ierasts
●Regulāras fiziskas aktivitātes pasargās no kaulu lūzumu iespējas nākotnē
Vairāk žurnāla Ievas veselība jaunākajā numurā – ar Žoržu Siksnu uz vāka!