Vadošā traumatoloģijas-ortopēdijas klīnika Baltijā

+371 6714 4013

ORTO klīnikā arvien biežāk operē arī onkoloģijas pacientus (02.08.2017.)

Pēdējo gadu laikā daudzi onkoloģijas pacienti, kuriem atklāj metastāzes mugurkaulā, izvēlas veikt operāciju ORTO klīnikā. Šo lēmumu nosaka cīņa par savu dzīvību, jo izšķiroša šādas diagnozes pacientam ir katra nedēļa. Līdzko audzējs izplešoties skar muguras smadzenes, draud neatgriezeniska paralīze un vienlaicīgi var notikt neatgriezeniska muguras deformācija. Audzēja attīstība mugurkaulā rada neizturas sāpes dienu un nakti.

Jau sākuma stadijā jaunveidojumi mugurkaulā nereti nodara nopietnus bojājumus, piemēram, izraisot patoloģiskus skriemeļu lūzumus, vai radot roku, kāju kustību traucējumus, urīna vai zarnu satura nesaturēšanu. Viena no pazīmēm, kas izteikti raksturīga, ja audzēja metastāzes parādās mugurkaulā, ir ļoti stipras sāpes, kuras nemazina pretsāpju zāles.

Veidojums mugurkaulā var izrādīties arī labdabīgs

Ar sūdzībām par stiprām sāpēm muguras krūšu daļā ORTO klīnikā vērsās viens no onkoloģijas pacientiem, kura ārstniecība un turpmākās dzīves prognoze rezultātā izvērtās ļoti laba. Šim 60 gadus vecajam vīrietim pirms gada tika atklāts ļaundabīgs urīnpūšļa audzējs. To izoperēja. Pēc pieciem mēnešiem ar aizdomām par slimības atkārtošanos, veica vēl vienu urīnpūšļa operāciju.

Šī gada pavasarī viņš piedzīvoja arvien progresējošas sāpes mugurkaula krūšu daļā ar atstarojošām sāpēm ribās. Sāpes kļuva neizturamas, tās nemazināja pretsāpju medikamenti. Naktī tās modināja no miega.

ORTO klīnikā veiktie izmeklējumi liecināja, ka lūzis mugurkaula krūšu daļas 6. skriemelis, radot krūšu daļas deformāciju – kupri jeb hiperkifozi.

rsz_1_-_pirms.png

PET/CT diagnostika (metode onkoloģisku saslimšanu diagnostikā) savukārt uzrādīja jaunveidojuma esamību šajā skriemelī. Bija nepieciešama operācija. Pieļaujot, ka skriemeļa lūzumu izraisījušas vēža metastāzes, kuras parādās mugurkaulā izolēti viena skriemeļa līmenī, ārstu konsīlijs lēma veikt plaša apjoma operāciju, aizvietojot bojāto skriemeli ar implantu (skriemeļa protēzi) un fiksējot to pie līdzās esošajiem mugurkaula skriemeļiem

rsz_1_-_pēc.png
rsz_1_-_pēc_-_2.png

Operācija ilga gandrīz piecas stundas. Anestēzija anestezioloģes Agneses Ozoliņas vadībā – gandrīz septiņas. Operējošā komandā pieaicināja arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Bronhoskopijas kabineta vadītāju Aināru Zariņu, lai pacientam uz operācijas laiku slēgtu vienu no diviem bronhiem, tā padarot mugurkaula ķirurgam Artim Gulbim pieeju operējamiem skriemeļiem iespējamu.

Pacients operāciju bija panesis labi, brūce dzija un pēc desmit ORTO klīnikā pavadītām dienām viņš devās mājās. Vēl pēc četrām – pienāca izoperētā skriemeļa histoloģiskās analīzes rezultāti – veidojums, kas izraisīja skriemeļa lūzumu un neciešamās sāpes bija asinsvadu jaunveidojums – hemangioma (labdabīgs asinsvadu jaunveidojums). Arī šādi jaunveidojumi var izraisīt patoloģiskus skriemeļu lūzumus un mugurkaula deformāciju.

Vēža šūnas mugurkaulā

Savukārt cita ORTO klīnikā nesen operēta vīrieša slimības vēsture vairāk raksturīga tai, kādas ir cilvēkiem ar izoperētu ļaundabīgu audzēju un metastātisku procesu mugurkaulā.

67 gadus vecajam vīrietim pirms diviem gadiem izoperēja vēža sagrautu nieri. ORTO klīnikā vīrietis vērsās šī gada vasaras sākumā ar sūdzībām par vājumu kājās, pārvietošanās grūtībām un stiprām sāpēm mugurkaula krūšu daļā. Mugurkaula ķirurga nozīmētā PET/CT diagnostika  un datortomogrāfijas izmeklējumi, liecināja par jaunveidojuma esamību krūšu daļas 10. un 11. skriemeļos, kas spieda uz mugurkaula kanālu.

rsz_2_-_pirms.png

Pacients veica stereotaktisko staru terapiju (Cyber Knife Siguldā), kas izteikti lokalizēja audzēja metastātisko perēkli un padarīja iespējamu ķirurģisko piekļuvi, samazinot komplikāciju risku.

Sasaucot ārstu konsīliju tika lemts par operāciju – aizstājot abus bojātos skriemeļus ar implantiem (pagarinātu skriemeļa protēzi), fiksējot tos pie diviem virs un zem bojātās vietas esošajiem mugurkaula skriemeļiem un vienlaicīgi caur ribām tika veicot mugurkaula smadzeņu atbrīvošana.

rsz_2_-_pēc.png
rsz_2_-_pēc_2.png

Operācija ilga vairāk kā sešas stundas, anestēzija – gandrīz astoņas. Mugurkaula ļaundabīgu audzēju operācijām raksturīgs ļoti liels asins zudums, tādēļ visu operācijas laiku anesteziologs uzraudzīja asinsspiedienu artērijā un atkarībā no spiediena izmaiņām centrālajā vēnā, analīzēm un asins zuduma, tiek lemts kurā brīdī un cik daudz nepieciešams asinis pārliet, lai  neizjauktu organisma iekšējo balansu.

Pacients operāciju biju panesis labi, bet, ņemot vērā, ka šajā gadījumā mugurkaulā apstiprinājās vēža šūnu metastātisks process, ir uzsākta ķīmijterpija Latvijas Onkoloģijas centrā, lai ierobežotu metastāžu turpmāku izplatīšanos un augšanu.

Ja dzīve turpinās – tā ir vērtība

“Man nebiedē grūtības un ir gandarījums veikt sarežģītu operāciju, strādāt kopā ar profesionālu komandu un no medicīnas viedokļa izdarīt visu maksimālo. Tomēr onkoloģijas gadījumā tu nekad droši nevari prognozēt, cik laika būsi izcīnījis šim konkrētajam cilvēkam. Bet man vienalga ir pārliecība, ka, ja ārstu komanda spēj uzlabot dzīves kvalitāti un cilvēka dzīvildzi, tā ir vērtība,” saka Artis Gulbis, kurš arvien biežāk uzņemas veikt šādas operācijas ORTO klīnikā.

Lai arī savu iespēju robežās ORTO klīnikā uzņemamies arī onkoloģisku pacientu operēšanu, tomēr šī mūsu darbības šķautne iezīmējusi nopietnu problēmu Latvijas medicīnas sistēmā. Palīdzības saņemšanas iespēja no valsts subsidētām ārstniecības iestādēm pacientam ar onkoloģisku veidojumu mugurkaulā ir ļoti apgrūtināta.


Jūs varētu interesēt

Osguda-Šlatera slimība skar 25% bērnu un jauniešu (audio)

Ja sportojošs bērns/pusaudzis stāsta, ka viņam sāp celis, īpaši aktivitāšu laikā, nepāriet, nepāriet un nepāriet – ir vērts šo podkāstu uzgriezt skaļāk.
Lasīt visu

Konferencē modelē mugurkaula kakla daļas ķirurģijas nākotni

ORTO klīnikas ārsts, viens no vadošajiem Latvijas mugurkaula ķirurgiem, Artis Gulbis no 29. - 30. jūnijam piedalījās mugurkaula kakla daļas ekspertu konferencē, Cīrihē, Šveicē. Konference pulcināja Eiropas vadošo mugurkaula klīniku kakla daļas ķirurģijas ārstu eliti, kuri operējot izmanto inovatīvas tehnoloģijas un risinājumus. Sadarbībā ar vadošajām mugurkaula ķirurģijas tehnoloģiju ražotāju kompānijām eksperti modelēja mugurkaula kakla daļas ķirurģijas nākotnes tendences.
Lasīt visu
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram