Vadošā traumatoloģijas-ortopēdijas klīnika Baltijā

+371 6714 4013

Autobraucēju kaite – sāpes celī

Vai ir gadījies stundu un ilgāk braucot pie auto stūres un neiztrūkstoši pareizā balansā turot kāju uz gāzes pedāļa, piedzīvot, ka rezultātā sāp labais celis un sekas liek sevi manīt vēl dažas dienas pēc? Automašīnas vadīšana ir viena no klasiskām nodarbēm, kurā sevi piesaka ceļa locītavas priekšējo sāpju sindroms. Tomēr to var piedzīvot ne vien autobraucēji, bet ļoti daudzveidīgu profesiju, vecumu, dzimumu un fiziskās sagatavotības cilvēki situācijās, kad viņi savas ceļa locītavas ilgstošāk vienveidīgi noslogo.

Konsultē – Andrejs Finogejevs ORTO Klīnikas traumatologs, ortopēds

Vēl pirms neilga laika ārstu vidū valdīja uzskats, ka vainojama vāji attīstīta kāju muskulatūra. Tomēr, apzinoties, ka slodzes radītas sāpes celī piedzīvo arī fiziski labi attīstīti cilvēki un profesionāli sportisti, iemesla meklējumi turpinājās, līdz nonāca pie secinājuma – sāpju biežākais iemesls, ja vien nav gūta kāda trauma, ir kājas muskuļu disbalanss.

Kad viens strādā visu vietā

Augšstilba muskuloskeletāla uzbūve ir ļoti sarežģīta. Vairāki mazi muskuļi kopā veido lielākus muskuļus. Lai uzticami pildītu savu uzdevumu un neradītu pārslodzes muskuļiem jāstrādā saskaņoti un līdzsvaroti. Augšstilba muskuļu disbalansa gadījumā, ja kājai jāveic ilgstoša vienveidīga kustība, kāda muskuļu grupa, būdama labāk attīstīta, uzņemas to veikt viena un vienkārši runājot – pārslogo sevi, ceļa locītavas bļodiņu un tās saiti, ar kuru tā stiprinās pie lielā liela kaula. Rezultātā jūtam sāpes, diskomfortu, dažkārt pat nelielu tūsku, kas pāriet dažu dienu laikā.

Palīdzība akūtā situācijā

Ja situācija nupat notikusi, līdzēs gan vēsa divdesmit minūšu komprese ceļa locītavai ik pēc divām stundām, gan aptiekā pieejami bezrecepšu pretsāpju līdzekļi un atslodze kājai.

Ja gaidāmi gari pārbraucieni pie auto stūres, tiem var laicīgi gatavoties, izmantojot ceļa locītavas ortozi vai uzliekot teipus. Abi risinājumi atslogo ceļa locītavas priekšējo daļu un mazina sāpes. Tomēr jāatceras – tie ir īslaicīgi risinājumi, kas izmantoti ilgstoši radīs muskuļu pārmērīgu atslābumu un var saasināt problēmu .

Kas būs, ja visu atstāj kā ir?
 

Pieaugušam cilvēkam

Atstāts bez ievērības pieaugušam cilvēkam augšstilba muskuļu disbalanss ar tā izraisītām biežām ceļa locītavas sāpēm var iegūt hronisku formu – saite kļūs biezāka, neelastīgāka un rezultātā sāpes un diskomfortu radīs pat neliela ceļa locītavas slodze.

Bērnam un pusaudzim

Ceļa locītavas priekšējo sāpju sindromu piedzīvo ne vien pieaugušie, bet arī bērni un pusaudži. Viņiem to visbiežāk izraisa sportošanas radīta pārslodze.

Būtiski, ka bērniem – to noteikti nevajadzētu atstāt bez ievērības, jo sekas var būt daudz nelāgākas kā pieaugušam cilvēkam. Ja mums nevērība sliktākajā gadījumā draud ar hronisku saites iekaisumu un sāpēm, tad bērniem – ar kaula augšanas zonas deformāciju. Bērna kauli turpina augt pateicoties augšanas zonām kaulu galos. Ceļa bļodiņas saite stiprinās liela kaula augšanas zonas tuvumā. Pārslodzes radīti bieži tās iekaisumi var veidot bojājumu augšanas zonā.

Kā ārstē kājas augšstilba muskuļu disbalansu

Risinājums augšstilbu muskuļu disbalansam ir daudz vienkāršāks, nekā sekas, ko rada tā pieciešana. Salīdzsvarot muskuļu darbu iemāca fizioterapeits.

Tomēr pirms doties pie fizioterapeita vērts konsultēties ar ārstu. Ja viss ir kā iepriekš aprakstīts – sāpes ceļa locītavā rodas slodzes laikā un neilgi pēc tās un citas nedienas ar celi nav manītas -, var doties uz pieņemšanu pie Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta. Ārsts muskuļu disbalansu spēj noteikt bez papildus izmeklējumiem – noklausoties sūdzības, iztaustot celi un veicot dažus klīniskus testus. Ja sāpju iemesls būs muskuļu disbalanss, ārsts nozīmēs fizioterapijas kursu. Turklāt speciāli vingrojumi nebūs jāveic visu atlikušo dzīvo. Jāvingro tik ilgi, kamēr līdzsvarota muskuļu noslodze, ieguls muskuļu atmiņā – tie darbosies pareizi, nevis nepareizi.

Savukārt, ja sāpes celī pēc slodzes ir tikai sūdzība citu starpā, līdztekus ķeršanās vai bloķēšanās sajūtai, tūskām, stīvuma un nestabilitātes sajūtai, vērts pierakstīties uz konsultāciju pie traumatologa, ortopēda, jo simptomi var liecināt par strukturāliem bojājumiem locītavā, kas jāizmeklē padziļināti un visticamāk ar fizioterapiju vien te nebūs līdzēts.


Jūs varētu interesēt

Toms Andersons – Latvijas hokeja izlases uzbrucējs (podkāsts)

Vai hokeja ķivere sargā no pārāk lielas atpazīstamības? Kāda ir sportista vasara? Cik tajā ir brīva laika un laisku, vēlu rītu? Cik liels darbs/laiks jāiegulda ģimenei, ja tajā aug perspektīvs, jauns hokejists? Vai talantīgos šai sporta veidā var pamanīt jau agri? Kā sadzīvot ar traumām: iemācīties nesāpēt, ja pārāk stipri nesāp un nekrist izmisumā, ja […]
Lasīt visu

Jānis Viļums Anglijā padziļina zināšanas saudzīgā pleca operēšanas tehnikā – artroskopijā

No 7. – 8. martam Jānis Viļums ORTO klīnikas traumatologs, ortopēds kopā ar vēl 23 Eiropā operējošiem ķirurgiem Anglijā, Jorkā, piedalījās mācību seminārā. Tikšanās mērķis bija praktiķu vidū padziļināti apspriest un trenēt pleca artroskopijas operēšanas tehnikas. Kā lielāko ieguvumu Jānis Viļums min iespēju anatomikumā atkārtot reti izmantojamus operēšanas veidus.
Lasīt visu
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram