Juhtiv traumatoloogia ja ortopeedia kliinik Baltimaades

+371 6714 4013

Sportot par spīti sāpēm – kāpēc ne? (01.03.2017.)

Sports samērā īsā laikā kļūst par mūsu atkarību. Ja treniņu grafikā pēkšņi ieviešas pauze, jūtam gandrīz  fiziskas ciešanas un iekšēju neapmierinātību. Iespējams, tas ir iemesls, kādēļ diskomforts vai sāpes kādā locītavā neattur no ierastā sporta. Arī tad, ja ārsts izrakstījis pretsāpju un pretiekaisuma zāles un aicinājis to lietošanas laikā atturēties no iemīļotās fiziskās aktivitātes. Zāles, iespējams dzeram, bet sportot turpinām. Protams, nojaušam, ka tas nav labi, bet, kāpēc – neaizdomājamies.

“Jā, šāda pieeja mūsdienās cilvēkiem ir raksturīga. Mums ir žēl zaudēt laiku,” apstiprina Andrejs Peredistijs ORTO klīnikas traumatologs, ortopēds. Un min līdzību, kas liek aizdomāties: “Vēl gluži nesen visās ķirurģijas nodaļās strādāja pārsiešanas māsas, kuras katru dienu mainīja pacientu brūcēm pārsējus. Brūces dzija slikti, strutoja. Ar laiku ārsti atskārta, ka nemitīga iejaukšanās dzīšanas procesā to pagarina un rada sarežģījumus. ORTO klīnikā mēs apsēju operētai vietai noņemam vienreiz – kad izvelkam diegus,” saka Andrejs Peredistijs.

Zāles, lai nesāp

Nopietna trauma vai ķirurģiska iejaukšanās cilvēku parasti apstādina, bet sāpes vai diskomforts locītavā, kas parādījies mums nesaprotamu iemeslu dēļ, nešķiet nekas tik nopietns, lai nesportotu. Turklāt, ja dzeram zāles, tad, pieņemam, ka tās dziedēs, bet mēs tikmēr leksim, skriesim un brauksim . “Ja dzeram pretsāpju medikamentus un vienlaikus aktīvi turpinām slogot sāpīgo vietu, tas padara zāļu lietošanu bezjēdzīgu,” saka Andrejs Peredistijs.

Ārsts atgādina, ka sāpes ir dotas kā efektīvs indikators, kas vēstī, ka noteiktā ķermeņa daļā kaut kas nav kārtībā.

Ja cilvēks ignorē sāpes un turpina aktīvi sportot, tam var būt vismaz trīs negatīvas sekas:

● sāpēšanas un dzīšanas laiks ieilgst;

● neapzināti saudzējot sāpīgo vietu, nepareizi slogojam citas ķermeņa daļas, kas rezultātā arī var kļūt sāpīgas;

● sāpīgajā un slogotajā vietā var veidoties hipertrofēti (pārlieku lieli) rētaudi, kas var radīt sāpes un diskomfortu ilgtermiņā.

Kā ir vērts rīkoties?

“Neliels audu bojājums vai iekaisums nav iemesls pārstāt kustēties. Samērīga slodze pat ir vēlama, bet, ieklausoties ķermeņa  sajūtās. Noteikti nav vērts turpināt kustības, kuras rada sāpes. Ir jāļauj bojātajai vietai sadzīt,” saka Andrejs Peredistijs.

 Dzīšanas process cilvēka ķermenī notiek, daloties šūnām. Katrā šūnā ir ģenētiski iekodēta informācija, par to, cik ātri šim procesam jānotiek. “Lai ko stāstītu uztura bagātinātāju reklāmas, to nav iespējams paātrināt. Sāpīgu vietu nevar sadziedēt ātrāk, kā to iecerējusi daba. Neiejaukšanās šai procesā ir labākais un efektīvākais, ko izvēlēties darīt,” rezumē Andrejs Peredistijs.


Jūs varētu interesēt

Portālā www.la.lv par pēdas kauliņa “augšanu”

Cik gan bieži sieviešu vidū dzirdama skepse par to, ka deformēto, sāpīgo, nevienām kurpēm vairs nepiemēroto pēdas kauliņu operēt nav jēgas, jo katram zināms kāds paziņa, kuram pēc laika viss atkārtojies. Ārī Latvijas avīzes portāls šodien aktualizējis pēdas kauliņa tēmu. Rakstu konsultē Juris Brūklis ORTO Klīnikas traumatologs, ortopēds, viens no ļoti retiem ārstiem, kurš Latvijā […]
Lasīt visu

Fizioterapijas zāle pašreiz darbojas tikai Bukultu ielā 1a

Līdz 14. aprīlim esam apvienojuši abu mūsu fizioterapijas centru resursus, turpinot darbu ar pacientiem tikai ORTO Klīnikas fizioterapijas zālē, Bukultu ielā 1a. Āgenskalna filiāle pašreiz ir slēgta.
Lasīt visu
26.01.2023 allkirjastas SIA „ORTO Klīnika“ Läti Investeerimis- ja Arenguagentuuriga (LIAA) lepingu nr SKV-TL-2023/9 toetuse saamiseks meetme "Rahvusvahelise konkurentsivõime edendamine" raames, mida kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram