Leading trauma and orthopaedics clinic in Baltics

+371 6714 4013

Kā nepieļaut podagras saasinājumu svētku laikā

Jāņu svinību laiks gadu no gada izraisa podagras uzliesmojumu. Galvenais iemesls – podagras pacienti piemirst kontrolēt urīnskābes koncentrāciju asinīs. Straujas tās svārstības, ko svētku laikā nereti izraisa ēdiens, rada podagras lēkmi. No šīs sāpīgās un nepatīkamās pieredzes var izvairīties, laicīgi veicot analīzes, lai izvērtētu urīnskābes līmeni un koriģētu medikamentus atbilstoši pašreizējai situācijai.

Pirmssvētku laiks ir ļoti piemērots, lai podagras pacienti noteiktu savu urīnskābes daudzumu.

Podagra ir ārstējama!

Podagra apvīta ar neārstējamības mītu, lai arī ir starp labāk izprastajām slimībām. Pēkšņas, asas sāpes, kas nereti parādās naktī un ilgst vairākas dienas, pietūkums, košs apsārtums kādā no locītavām – biežāk – kājas īkšķī, rokas pirkstu pamatnē, ceļa locītavā vai potītē – ir raksturīgas podagras pazīmes.

“Podagra ir viena no retajām artrīta formām, kuru iespējams izārstēt,” uzsver dr. med. Anna Mihailova, ORTO Klīnikas reimatoloģe, kurai jau ierasts, ka pēcsvētku laikā ievērojami palielinās podagras pacientu skaits.

Podagru neizraisa noteikts ēdiens vai dzīvesveids, kā mēdz maldīgi domāt. Šī slimība skar cilvēkus, kuriem uz to ir ģenētiska predispozīcija. Ēdiens un dzīvesveids vien provocē lēkmju iespēju.

Lai nekļūdīgi diagnosticētu podagru, nepietiek ar asins analīzē fiksētu paaugstinātu urīnskābes līmeni. Lai apstiprinātu slimību, ņem paraugu no sāpošās locītavas šķidruma. Podagras gadījumā tajā skaidri redzami urīnskābes kristāli.

Vīriešiem podagra parādās agrāk – vecumā no 40 – 60 gadiem, kamēr sievietēm vēlāk – vecumā pēc 65 gadiem (pēc menopauzes). Pētījumi liecina, ka ģimenēs, kur kādam no asinsradiniekiem ir podagra, ir lielāka varbūtība slimību “mantot”. Aziātiem podagra ir daudz biežāk sastopama, nekā eiropiešiem.

Palielināts urīnskābes daudzumu ne vienmēr ir podagras pazīme

Katra cilvēka asinīs nelielā daudzumā riņķo urīnskābe, kas ir vielmaiņas gala produkts. Vesels ķermenis spēj urīnskābi izvadīt caur nierēm un urīnceļiem. Ja šis process nenorit normāli, asinīs uzkrājas pārāk liela urīnskābes koncentrācija. Tomēr šādā situācijā podagra attīstīsies tikai tiem, kuriem uz to ir ģenētiska nosliece. Podagras pacientiem urīnskābe lēnām rada kristālus, kas izgulsnējas audos, sevišķi locītavās, radot iekaisumu un rezultējas ar podagras lēkmi.

Urīnskābe var būt paaugstināta ne tikai podagras pacientiem, bet arī dažādu citu veselības problēmu dēļ. Bet – kristāliskie nogulsnējumi audos veidojas tikai podagras pacientiem, kamēr citiem šāds process nenotiek.

Podagras ārstēšanas mērķis ir sasniegt un uzturēt normālu urīnskābes koncentrāciju. Ja to izdodas uzturēt vismaz vienu gadu, nepiemirst regulāri kontrolēt, lietot zāles, ievērot zināmus ēšanas ierobežojumus (izslēdz no ēdienkartes zivs un gaļas konservus, kūpinājumus, desas, cīsiņu, sulas un  saldinātus dzērienus) un ikdienā lieto gana daudz ūdens, podagras lēkmi var nekad vairs dzīvē nepiedzīvot. Ja podagras kristālus izdodas izšķīdināt un normalizēt urīnskābes koncentrāciju, nav iemelsa veidoties jauniem kristāliem. Tomēr par šī līdzsvara uzturēšanu vienmēr jāpiedomā.

Mazināt koncentrāciju pakāpeniski

Podagru ārstē ar zālēm, kuru uzdevums ir mazināt urīnskābes līmeni. Šo procesu ārsts virza pakāpeniski palielinot zāļu devu.  Jārēķinās, ka arī ārstēšanas laikā būs podagras lēkmes, jo urīnskābes kristālu izvadīšana no organisma ir sāpīga. “Iedomājieties simtiem mazu adatu, kas atrodas jūsu ķermenī un sāk kustēties,” salīdzina Anna Mihailova. “Protams, arī lēkmju laikā ir zāles, kuras mazina sāpes.”

Izvēloties ārstēšanas taktiku, ārsts katram pacientam individuāli piemeklē piemērotāko medikamentu un lietošanas devu. Sākot ārstēšanu urīnskābes koncentrācija asinīs jākontrolē ik pēc 1 – 2 mēnešiem. Ja medikamentu lieto jau gadu 3 – 4 reizes gadā. Ja zāles lietotas gadiem – reizi pusgadā. Laiks pirms lielākiem svētkiem – Jāņiem un Ziemassvētkiem/Jaungada šai pārbaudei ir ļoti piemērots, lai atbilstoši veiktu nelielas korekcijas medikamentu lietošanā un neradītu nevajadzīgu podagras saasinājumu.

Ja piedzīvojat podagras lēkmi pirmo reizi

Pirmā podagras uzliesmojuma laikā jāaprobežojas ar nesteroīdiem pretsāpju, pretiekaisuma medikamentiem un aukstām kompresēm vai atvēsinošām ziedēm. Podagra reti aprobežojas ar vienu uzliesmojumu. Neārstēta šī slimība var skart arvien jaunas locītavas un audus, bojāt tos un kļūt grūtāk ārstējama. Tādēļ, kad lēkme pāriet, jāvēršas pie ģimenes ārsta, lai veiktu nepieciešamos izmeklējumus diagnozes noteikšanai.

  “Ja noticis pirmais podagras uzliesmojums, visticamāk var iztikt bez pastāvīgas medikamentu lietošanas. Toties jāapņemas ieviest izmaiņas dzīvesveidā. Jārēķinās, ka podagra būs turpmākās dzīves pavadone. Tādēļ papildus vērts mainīt diētu un fizisko aktivitāšu daudzumu, jāpiemeklē medikamenti, kas risina specifiskas problēmas – mazina sāpes saasinājuma brīdī, palīdz izvadīt urīnskābi, mazina tās koncentrāciju vai novērš podargas izraisītas komplikācijas, piemēram, nierakmeņu veidošanos. Podagra ir ārstējama slimība, kas piespiež cilvēku mainīties dzīvesveidu bieži vien ievērojami veselīgākā virzienā,” rezumē Anna Mihailova.

Podagras profilaksei:

  • Ikdienā izdzeriet 2 l ūdens
  • Lietojiet daudzveidīgu uzturu
  • Ieturiet maltītes, lai remdētu izsalkumu, nevis – pārēstos
  • Ieviesiet ikdienā fiziskas aktivitātes kā neatņemu sastāvdaļu
  • Atsevišķi pētījumi liecina, ka kafija, C vitamīns un ķirši mazina  urīnskābes daudzumu asinīs. Mērenās devās lietojiet arī tos.

Jūs varētu interesēt

Par labiem ārstiem Latvijā! (podkāsts)

Kādēļ topošiem traumatologiem, ortopēdiem šogad ir jauns rezidentūras vadītājs – dr. Andrejs Finogejevs un jauna mācību bāzes vieta – ORTO Klīnika? Kāpēc vērts jauniem ārstiem dot iespēju dažādus mācību ciklus apgūt ne tikai Rīgas, bet arī citās Latvijas slimnīcās? Regulāra jautājumu uzdošana ir muļķības pazīme, vai iespēja aiztaupīt problēmas pacienta veselības aprūpē nākotnē? Uz kādiem […]
Lasīt visu

Izkrakšķināt locītavas (audio)

Krakšķ mugurkauls, krakšķ pirkstu falangas, krakšķ ceļi, gūža un vēl vis-kas. Kāpēc tas notiek? Kas tieši locītavās risinās? Vai tas ir normāli? Un ja nu krakšķēšanu pavada sāpes? Ko var darīt lietas labā, lai locītavas pārstātu krakšķēt?
Lasīt visu
1 2 3 321
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram