Izplatītākās ceļa locītavas traumas ir saišu un meniska plīsumi, bet nereti tie notiek kopā ar ceļa skrimšļa bojājumu, par ko dzirdēts retāk. Dažkārt mums “izdodas” traumēt tikai skrimsli . Bez ārsta palīdzības nevar novērtēt, kādu bojājumu ceļa locītavai radījusi gūtā trauma. Par to, ka kaut kas nav kārtībā, liecina sāpes un tūska. Bīstamība, laikus neārstējot ceļa locītavas traumas, ir ļaut attīstīties daudz plašākam un neatgriezeniskam ceļa locītavas bojājumam. Gūstot ceļa traumu, vērts laicīgi konsultēties ar traumatologu, ortopēdu, lai novērtētu bojājumu un lemtu, kā tālāk rīkoties.
“Indikācija ceļa locītavas skrimšļa operācijai ir sāpes,” saka ORTO klīnikas traumatologs, ortopēds Andrejs Peredistijs. Sāpošu ceļa locītavas skrimšļa bojājumu ārstē ķirurģiski. “Tomēr skrimsli iespējams bojāt arī tādā vietā, kas netiek īpaši noslogota un nerada sūdzības. Tādu skrimsli savukārt tieši pretēji – noteikti nevajadzētu aiztikt un pakļaut operācijām,” uzsver Andrejs Peredistijs.
Bojāts ceļa locītavas skrimslis nespēj pats atjaunoties. Ķirurģisko ārstēšanas tehniku mērķis ir aizpildīt traumēto vietu, lai tā nekļūtu plašāka un neveicinātu visas locītavas nodilumu.
Trīs pasaulē populārākās ķirurģijas metodes, tiek īstenotas arī ORTO klīnikā. Vienlaikus ORTO klīnika iesaistīta arī piecu gadu klīniskā pētījumā, kura mērķis ir salīdzināt divas metodes: mikrolūzumu un skrimšļa šūnu transplantāciju. Līdz šim veikto zinātnisko pētījumu rezultāti un iepriekš šo operāciju veikšanā gūtā pieredze pagaidām neizceļ vienas metodes pārākumu. “Pašreiz mans secinājums ir, ka katram pacientam būtiski izvēlēties viņa konkrētajai situācijai piemērotāko risinājumu,” rezumē Andrejs Peredistijs.
Mikrolūzums. Kaula virsmā mākslīgi veido plaisas, no kurām asinis tiek novadītas ceļa locītavas skrimšļa bojājumā. Asins pakāpeniski pārtop blīvākā vielā, tad kļūst par saistaudiem un ar laiku – skrimšļa audiem. Savu īpašību ziņā šie audi gan atšķiras no līdzās esošajiem. Tie nav tik izturīgi un nespēj panest lielas slodzes. Tomēr jaunveidotie audi sedz bojājumu, palēninot, bet citreiz pilnībā apturot tā tālāku attīstību.
Mozaīkplastika. Ja traumas rezultātā bojāts ne vien ceļa locītavas skrimslis, bet arī kauls, defektu aizpildīšanai ņem sīkus skrimšļu un kaulu fragmentus no citām līdzās esošām skrimšļa un kaulu daļām. Šī tehnika ieteicama jauniem cilvēkiem līdz 40 gadu vecumam. Cilvēkam novecojot, mainās arī skrimšļu un kaulaudu kvalitāte un īpašības, kas mazina šādas operācijas efektivitāti.
Skrimšļa šūnu transplantācija. Ir jaunākā un ilgtermiņa pētījumos mazāk pārbaudītā skrimšļa bojājuma ārstēšanas metode. Tās ietvaros nelielā daudzumā ņem cilvēka ceļa locītavas skrimšļa šūnas un laboratorijas apstākļos kultivē (audzē). Jauniegūto skrimšļa materiālu ievada bojājuma vietā, to nosedzot. Šī metode ir vienlīdz piemērota gan jauniem, gan vecākiem cilvēkiem, tomēr tā nav piemērojama artrozes skartam skrimslim, kurš viss ir bojāts.