Leading trauma and orthopaedics clinic in Baltics

+371 6714 4013

“Aug” pēdas kauliņš – operēt vai sadzīvot? (27.04.2017.)

Uz āru izvirzīta pēdas kaula operācija ir viena no retajām traumatoloģijā, ortopēdijā, kuru cilvēki izvēlas veikt ne tikai sāpju vai izteiktu neērtību, bet arī skaistuma dēļ. Ja galvenais motīvs apsverot operāciju ir vēlme valkāt šauras, smalkas kurpes, tad iespējams vērts padomāt šo soli vēlreiz.

“Sakoties uz izvirzījušos kauliņu pēdas īkšķa pusē var pieņemt, ka deformāciju labot ir gaužām vienkārši – “liekais” kauliņš vienkārši jālikvidē,” par cilvēku priekšstatiem saka Andrejs Peredistijs ORTO klīnikas traumatologs, ortopēds “Realitātē viss ir krietni sarežģītāk, jo, pirmkārt, tas nav lieks veidojums, kurš kļūst arvien lielāks, bet pirmais tā dēvētais pleznas kauls (tā galviņa), kas novirzījies un spiežas  uz āru.”

Kāpēc tā notiek?

Tradicionāls palaidēj mehānisms pēdas kaulu deformācijai ir šauru, augstpapēžu apavu valkāšana. Tie vecina nevienmērīgu pēdas noslodzi, īpaši noslogojot pirkstu daļu. Kaulu pakāpeniska deformācija ir atbildes reakcija. Tāpat pēdas iekšējā kaula izvirzīšanās raksturīga plakanās pēdas īpašniekiem, kuru pēdas slimības dēļ piedzīvo nepareizu noslodzi. Par iemeslu deformācijai kļūst arī endokrīnas saslimšanas, osteoporoze kā arī iedzimtība.

Jo vairāk kaula deformācija progresē, jo vairāk mainās citu līdzās esošu kaulu attiecības un rezultātā otrais un pat trešais pēdas pirksts var atrasties nevis līdzās pārējiem, bet virs īkšķa.

Mīti un patiesība

Pēdas kaulu deformācijas skar ļoti daudzus. Kaula virzīšanās parasti rit lēni, lielākoties bez sāpēm un izteiktāk šī problēma liek sevi manīt pusmūžā. Aptuveni 80% cilvēku, kuri saskaras ar pēdas kaulu deformāciju, ar to sadzīvo. Par operāciju izšķiras aptuveni 20%. “Atbilde uz jautājumu: “kad operēt?” ir vienkārša,” saka Andrejs Peredistijs “Par operāciju jādomā tad, ja ļoti sāp un deformācijas dēļ kļūst pārāk sarežģīti nopirkt apavus.”

Viss pārējais, ko piedāvā medicīnas industrija – ieliktnīši, zolītes, fiksatori un smēres – var palīdzēt mazināt deformācijas izraisītos simptomus. “Bet vienmēr jāpatur prātā, ka nedrīkst pakļauties reklāmas mānam, kas sola  apturēt vai labot kaula deformāciju,” atgādina Andrejs Peredistijs. “Šie palīglīdzekļi radīs iespēju dzīvot ērtāk, mazāk izjūtot deformācijas izraisītās neērtības. Vienīgais, kā var likvidēt pleznas kaula izvirzīšanos, ķirurģiski iejaucoties un saliekot kaulus pareizi,” uzsver Andrejs Peredistijs.

Ko var panākt ar operāciju

Veicot operāciju (koriģējošo osteotomiju) deformācijā iesaistītajiem kauliem maina formu – kaulus noteiktā vietā, leņķī un plaknē pārzāģē un savieto, lai pēdas skelets atgūtu anatomiski pareizu formu. Atkarībā no katras pēdas deformācijas īpatnībām, ir vairāki risinājumi, kā koriģējošo osteotomiju veikt. Operācijas rezultātā ne vienmēr pēda atgūst ideāli šauru, skaistu veidolu. Toties “liekā kauliņa” vairs nav un visi pirksti atrodas savās vietās.

Lai pēda iegūtu ideālu formu, nereti nepieciešams veikts vairākas operācijas, norāda Andrejs Peredistijs tā pat uzsverot, ka ja cilvēks izvēlas operāciju skaistuma nolūkos, tas nenozīmē, ka viņš ir pasargāts no riskiem un komplikācijām, ar kādām jebkurš no mums var saskarties pēc operācijas laikā. Ir virkne saslimšanu, piemēram, cukura diabēts, asinsvadu saslimšanas, reimatoīdais, artrīts, podagra, kas var radīt komplikācijas un apgrūtināt brūces dzīšanu. Tāpat ir vairākas blakus slimības, piemēram, neiroloģiskas saslimšanas, kas ietekmē ķermeņa cīpslu un muskuļu stāvokli un veicina jaunu deformāciju attīstību pēdā. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ nereti dzirdēts par operētiem kauliņiem, kas pēc laika no jauna sākuši “augt”.

Pārdomāt mērķus

“Salīdzinoši ar citām, pēc koriģējošās ostotomijas cilvēki reti sūdzas par sāpēm,” saka Andrejs Peredistijs, tomēr uzsverot, ka jārēķinās – dzīšanas laiks aizņems pus gadu. Pirmās nedēļas iespējams būs jāpārvietojas ar kruķiem un jāvalkā īpaša kurpe vai šina. Vēl vairākus mēnešus pēc operācijas kājā var veidoties tūska. Arī kad pēda būs pilnībā sadzijusi ne visi varēs atgriezties pie ierastajām sporta aktivitātēm, vai atsākt valkāt šauras augstpapēžu kurpes. “Tādēļ saviem pacientiem vienmēr uzsveru, ka šīs operācijas mērķim jābūt sāpju likvidēšanai un dzīvi apgrūtinošas deformācijas izlīdzināšanai. Ja sapnis ir cits, tad labāk ar pēdas kaulu deformāciju vienkārši sadzīvot,” saka Andrejs Peredistijs.

“Aug” kauliņš – kā man rīkoties?

● Konsultēties ar ārstu ortopēdu, ja novēro pirmās plakanās pēdas vai kauliņa izvirzīšanās pazīmes

● Ja nav izteiktu sūdzību, labākais profilakses veids ir kvalitatīvu un ērtu apavu valkāšana

● Ja pēdas deformāciju rezultātā rodas sāpes un grūtības staigāt traumatalogs-ortopēds palīdzēs izvēlēties atbilstošus supinatorus vai ortopēdiskus apavus un nozīmēs fizioterapijas kursu

● Ja pēdas deformācija rada nopietnas problēmas pārvietoties, tu nevari uzvilkt gandrīz nevienus apavus un sāpes ir patstāvīgas, iespējams, būs jāizsver operācijas varbūtība.


Jūs varētu interesēt

Fizioterapija kā risinājums muguras problēmām (audio)

Jaunajā podkāsta sērijā runājam par muguras sāpēm. Vienā, vai otrā dzīves brīdī tās mēdz sagādāt raizes. Vienam pēc aktīvas rušināšanās dārzā, otram pēc kārtējās dienas, nosēdētas pie datora ekrāna, trešajam - vienkārši noliecoties, lai paceltu no rokām izslīdējušas mašīnas atslēgas. Ja sāpes ieilgst, meklējam risinājumu.
Lasīt visu

Ar Latgales reģiona ārstu konferenci sākam darbu ORTO Klīnikas Daugavpils filiālē

Ar ORTO Klīnikas Latgales reģionālo konferenci, kas visas dienas garumā risinās Daugavpilī 4. oktobrī, aizsākam iepazīšanos un ciešākas sadarbības veidošanu ar šī reģiona ģimenes ārstiem, fizioterapeitiem un sporta speciālistiem. Konferencei Jaunākās diagnostikas metodes un terapijas tehniku rekomendācijas, ārstējot muskuloskeletālas saslimšanas reģistrējušies vairāk kā 120 dalībnieki.
Lasīt visu
1 2 3 321
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram