ORTO Klīnikas anestezioloģijas nodaļas vadītāja Agnese Ozoliņa jūnija pirmajās dienās ar stenda referātu piedalījās Eiropas Anestezioloģijas kongresā Vīnē Eiroanaesthesia 2019. Stenda referāts veltīts tēmai, kurai zinātnē vēl trūkst pierādītu datu. Pētījumā salīdzinātas divu ārstniecības metožu – epidurālās steroīdu blokādes un augšanas faktora injekcijas – atsevišķs un kombinēts to pielietojums muguras jostas daļas sāpju pacientiem. Pētījums tiek veikts ORTO Klīnikā, analizējot pacientu stāvokli dažādos laika posmos pēc ārstniecības saņemšanas.
Euroanaesthesia 2019 kongresu kā nozīmīgāko katra gada notikumu jomas profesionāļu aprindās rīko Eiropas Anesteziologu biedrība (European Society of Anesthesiology. Pasākumu apmeklē ap 6 000 profesijas pārstāvju no vairāk kā 90 pasaules valstīm. 52 speciālisti šogad – no Latvijas.
Aktuālākie jautājumi ORTO Klīnikas darba jomā šī gada anesteziologu kongresā skāra perifēro nervu bloku drošu pielietojumu operējot pacientus, kuriem paralēli ķirurģiskajai problemātikai rit arī nervu iekaisuma process – neiropātija. Perifēro nervu bloku metodes ietvaros anestēzijas līdzeklis ar adatas palīdzību tiek ievadīta līdzās nervam, kurš caurauž operējamo ķermeņa daļu, padarot to nejūtīgu. Ja līdz šim pacienta veselībai saudzīgā atsāpināšanas metode tikusi reti piemērota pētījumos balstītu pierādījumu trūkuma dēļ, tad nu jau kongresā prezentētie ilgtermiņa pētījumi liecina, ka šī atsāpināšanas metode ir piemērojama, ieteicama un droša arī cilvēkiem ar neiropātijām. Īpaši aktuāli tas ir pacientiem ar cukura diabētu, kuriem salīdzinoši bieži paralēli rit arī perifērā neiropātija.
Kongresā tika īpaši uzvērts, cik liela ietekme ir asinsspiediena un sirdsdarbības ritma svārstībām operācijas laikā uz cilvēka centrālās nervu sistēmas darbību. Mūsdienu anestēzijas līdzekļi nerada pēcoperācijas apjukumu, atmiņas traucējumus, koncentrēšanās spēju pavājināšanos. Šādi īstermiņa un dažkārt arī ilgtermiņa simptomi, kas iespējami pēc operācijas, saistāmi ar būtiskiem asinsspiediena un sirdsdarbības traucējiem operācijas laikā. Profesionāla anesteziologa uzdevums ir uzturēt šos rādītājus vienmērīgus, pieļaujot izmaiņas vien 10% robežās.
Tāpat anesteziologu uzmanība tika pievērsta arī pacientu lokam, kuru īpatsvars pieaug arī Latvijā – cilvēkiem ar ievērojamu lieko svaru. Šiem pacientiem līdz pamošanās brīdim no narkozes (ja operācija tiek veikta vispārējā narkozē), vērojama miega apnoja – elpošanas apstāšanās ar skābekļa koncentrācijas samazināšanos asinsritē un audos. Kongresa ietvaros tika runāts par šādu pacientu rūpīgu uzraudzīšanu līdz pilnīgas pamošanās brīdim.
Kongresa laikā Vīnē darbs tika organizēts 17 tematiskos blokos, ietverot jaunāko pētījumu prezentācijas, meistarklases, viedo tehnoloģiju, zinātnes sasniegumu un zāļu pārskatus, aktuālākās diagnostikas un risku izvērtēšanas stratēģijas. Euroanaesthesia ir vieta, kur tikties ar kolēģiem un anestezioloģijas elites vispasaules pārstāvjiem klātienē.
2020. gada Eiropas anesteziologu kongress Eiroanaesthesia notiks no 30. maija līdz 1. jūnijam Barselonā.