Ведущая клиника травматологии и ортопедии в странах Балтии

+371 6714 4013

Izmeklējums laicīgai sistēmisko saistaudu slimību diagnosticēšanai

Pirksti, kas laiku pa laikam kļūst balti, neapasiņoti un nejūtīgi var liecināt par divām ļoti atšķirīgām saslimšanām. Gandrīz nevainīgu – Reino slimību, kas aprobežojas tik vien, kā  asinsrites pēkšņu un īslaicīgu pasliktināšanos – biežāk aukstos laikapstākļos, bet dažiem -, reaģējot uz stresa situācijām. Otra ir saslimšanu grupa – sistēmiskās saistaudu slimības (atpazīstamākās – reimatoīdais artrīts, sarkanā vilkēde, skleroderma). Lai arī sistēmiskās saistaudu slimības izpaužas ļoti dažādi, tomēr nereti to sākumā visai šai grupai mēdz parādīties raksturīga pazīme – slikti apasiņoti, pietūkuši roku un kāju pirksti.  

Lai laikus diagnosticētu un nošķirtu Reino slimību no sistēmisko saistaudu slimībām, ORTO Klīnikas reimatologijas nodaļas izmeklējumu klāsts papildināts ar  kapilaroskopiju. Līdzīgi kā ultrosonogrāfijā, slidinot aparātu pa ādas virsmu, ar kapiloroskopu izmeklē kapilārus ienadža tuvumā. Reino slimības gadījumā plūsma kapilāros nav traucēta. Kapilāru strauja sašaurināšanās notiek vien specifiskos apstākļos un pēc neilga laika (~15 min) tā atjaunojas. Savukārt sistēmisko saistaudu slimību sākumstadijā asins cirkulācija kapilāros pastāvīgi ir traucēta. Kapiloroskopija to uzrāda. 

Reino slimība

Reino slimība raksturīga sievietēm, kuras dzīvo aukstās klimata joslās. Biežāk tā skar kāju un roku pirkstus. Retos gadījumos – degunu, lūpas, ausis. Reino slimība pirmo reizi parādās 15 – 25 gadu vecumā. Tās iemesli nav skaidri. Asinscirkulācijas pasliktināšanās kapilāros notiek pēkšņi un pāriet kā nebijusi. Masējot baltos, slikti apasiņotos pirkstus, tie pakāpeniski kļūst sarkani, silti un asinsrite atjaunojās. Šo slimību reti jāārstē medikamentozi. Pamatā ieteicams piemērotāk sevi sagatavot aukstiem laikapstākļiem, regulāri nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, veselīgi ēst un nesmēķēt.  

Sistēmisko saistaudu slimības

Sistēmisko saistaudu slimību rezultātā ķermeņa imūnsistēma sāk bojāt ķermeņa saistaudus: cīpslas, saites, skrimšļus, kaulus, muskuļus, asinsvadus, ādu. Sistēmisko saistaudu slimības daļēji ir iedzimtas, daļēji par to palaidēj mehānismu var kļūt apkārtējā vide – piesārņojums, kā arī dažādas pārslimotas infekcijas.  

Slikta pirkstu apasiņošana nereti ir pirmais sistēmiskās saistaudu saslimšanas simptoms. Tas pirmo reizi parādās 35 – 45 gadu vecumā. Pēc apraksta un izpausmēm šis simptoms ļoti līdzinās Reino slimībai. Tomēr sistēmisko saistaudu slimību gadījumā tas ir ļoti nopietns priekšvēstnesis. Laicīga sistēmisko saistaudu slimību sākumstadijas diagnostika ir būtiska, lai vēlāk, kad kāda no šo slimību grupas pazīmēm sāks skaidrāk sevi manifestēt, ārsts  ne vien spētu operatīvi virzīt diagnostikas procesu, bet arī uzsāktu ārstēšanu, kas mazinātu komplikāciju riskus nākotnē. 

Kapilaroskopiju ORTO Klīnikā veic ārsts un izmeklējums pieejams klīnikas reimatoloģijas nodaļā.  Gatavojoties izmeklējumam, divas nedēļas uz nagiem nedrīkst klāt laku!


Jūs varētu interesēt

Pieteikšanās Manuālās terapijas semināram Mugurkauls un apakšējā ekstremitāte

Aicinām fizioterapeitus uz Manuālās terapijas apmācības cikla 4. semināru: Mugurkauls un apakšējā ekstremitāte I (UW I)!
Lasīt visu
Общество с ограниченной ответственностью SIA ORTO klīnika 26.01.2023 заключило с LIAA договор № SKV-TL-2023/9 о получении поддержки в рамках мероприятия «Содействие международной конкурентоспособности», которое софинансируется Европейским фондом регионального развития.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram