Didžiausia traumatologijos ir ortopedijos klinika Baltijos šalyse

+371 6714 4013

Pašreiz ir podagras uzliesmojumu laiks – kā slimību atpazīt? (17.01.2017.)

Ziemassvētku un Jaungada svinības ar bagātīgi klātiem galdiem izraisa cilvēkiem podagras uzliesmojumus. Dažiem pārmērīga pārtikas uzņemšana rada slimības saasinājumu, citiem tieši pēcsvētku laikā podagras simptomi parādās pirmo reizi.

Pēkšņas, asas sāpes, kas nereti parādās naktī, pietūkums, apsārtums kādā no locītavām – biežāk – kājas īkšķī, rokas pirkstu pamatnē vai ceļa locītavā – ir podagras pazīmes.

Podagra ir viena no senākajām pasaules vēsturē minētajām slimībām, ko  gandrīz vairāk jā 2 500 gadus pirms Kristus dokumentējuši senie ēģiptieši. Podagra ir arī viena no vislabāk izprastajām slimībām, tomēr tā vēl joprojām apvīta ar neārstējamības mītu.

Podagra ir ārstējama!

“Podagra ir viena no retajām artrīta formām, kuru iespējams izārstēt,” uzsver Anna Mihailova, ORTO klīnikas reimatoloģe, kurai jau ierasti pēcsvētku laikā ievērojami palielinājies podagras pacientu skaits. Tomēr ārste uzsver, ka, lai arī podagras pazīmes dažu dienu laikā pēc uzliesmojuma pāriet, tās nevajadzētu atstāt bez ievērības, bet gan konsultēties ar ārstu. Podagra reti aprobežojas ar vienu uzliesmojumu. Neārstēta šī slimība var skart arvien jaunas locītavas un audus, bojāt tos un kļūt grūtāk ārstējama.

“Katram individuālam pacientam jāpiemeklē tieši viņam visefektīvāk palīdzošs ārstniecības metožu komplekss. Dažkārt pat nav vajadzība lietot zāles – daudz efektīvākus rezultātus var panākt, mainot diētu un ikdienas fizisko aktivitāšu daudzumu,” iedrošina reimatoloģe.

Kas izraisa saslimšanu?

Ja vēsturiski podagru dēvēja par bagātu cilvēku slimību, tad pēdējās desmitgadēs reimatologi secina, ka podagru arvien biežāk izraisa nesamērīgas ēšanas paradumi, liekais svars un mazkustīgs dzīvesveids, kas savukārt kļuvusi par mūsdienu slimību. 

Aptaukošanās ir izplatītākais tomēr nebūt ne vienīgais podagras rašanās iemesls. Slimības uzliesmojumu var izraisīt arī specifiska diēta, kā tas raksturīgs svētku laikā  – gaļas zivju, dzīvnieku aknu lietošana uzturā lielos apmēros, kā arī pārmērīga ar augļu cukuru saldinātu dzērienu un alkohola lietošana (produkti, kas satur purīnu). 

Vīriešiem podagra parādās agrāk – vecumā no 40 – 60 gadiem, kamēr sievietēm vēlāk – vecumā pēc 65 gadiem (pēc menopauzes).

Pētījumi liecina, ka ģimenēs, kur kādam no asinsradiniekiem ir podagra, pastāv šīs slimības pārmantojamības risks.

Par ko var liecināt palielināts urīnskābes daudzumu asinīs

Ikdiena cilvēka asinīs nelielā daudzumā riņķo urīnskābe, kas ir vielmaiņas gala produkts. Parasti mūsu ķermenis spēj to izvadīt caur nierēm un urīnceļiem. Kad šis process nenorit normāli, asinīs uzkrājas pārāk liela urīnskābes koncentrācija. Podagras uzliesmojumu rada urīnskābes kristālu izgulsnēšanās locītavās. Šo aso veidojumu saskare ar maigajiem un jūtīgajiem locītavas audiem, izraisa sāpes un iekaisumu.

Paaugstināts urīnskābes daudzums asinīs raksturīgs un var izraisīt ne vien podagru, bet vairākas citas saslimšanas, piemēram, sirds un asinsvadu, nieru saslimšanas un  2. tipa cukura diabētu. Augsta urīnskābes koncentrācija veicina straujāku un postošāku šo saslimšanu gaitu, kā arī jaunu slimību rašanos.

Saikni starp vairākām slimībām un urīnskābes daudzumu asinīs aktualizēja arī ziemas sākumā, Itālijā, Boloņā Annas Mihailovas apmeklētajā starptautiskajā simpozijā Urīnskābe un kardiovaskulārās saslimšanas, mudinot kolēģus sekot iepriekš minēto slimību pacientu veselībai plašākā mērogā un dziļāk, nekā ierasts.

Pie kā meklēt palīdzību?

Podagru nekļūdīgi diagnosticē ārsts reimatalogs, tādēļ aizdomu gadījumā ir vērts meklēt šī speciālista palīdzību.

“Ja noticis pirmais podagras uzliesmojums, visticamāk var iztikt bez medikamentu lietošanas. Toties jāapņemas ieviest izmaiņas dzīvesveidā. Ja podagra ir ilgstoša dzīves pavadone, tad papildus nepieciešamībai mainīt diētu un fizisko aktivitāšu daudzumu, jāpiemeklē medikamenti, kas risina specifiskas problēmas – mazina sāpes saasinājuma brīdī, palīdz izvadīt urīnskābi, mazina tās veidošanos vai novērš podargas izraisītas komplikācijas, piemēram, nierakmeņu veidošanos. Podagra ir ārstējama slimība, kas mudina cilvēku mainīties uz labu,” rezumē Anna Mihailova.

Podagras profilaksei:

  • Ikdienā izdzeriet 2 l ūdens
  • Lietojiet daudzveidīgu uzturu
  • Ieturiet maltītes, lai remdētu izsalkumu, nevis – pieēstos
  • Ieviesiet savā ikdienā fiziskas aktivitātes kā neatņemu sastāvdaļu
  • Atsevišķi pētījumi liecina, ka kafija, C vitamīns un ķirši mazina  urīnskābes daudzumu asinīs. Mērenās devās lietojiet arī tos.

ORTO klīnikā pacientus konsultē divas reimatoloģes:

Anna Mihailova un Helēna Mikažāne


Jūs varētu interesēt

Jauna locītava = operācija + 3 mēnešu fizioterapija (audio)

Kā cilvēki jūtas pirmajās dienās pēc ceļa un gūžas locītavas endoprotezēšanas? Ko drīkst un ko nedrīkst darīt pirmo mēnesi pēc operācijas? Kādēļ sākumā endoprotezētā kāja šķiet smagāka un garāka?
Lasīt visu

Intervija ar Arti Gulbi augusta žurnālā KLUBS

Augusta žurnāla KLUBS lielā intervija veltīta ORTO klīnikas mugurkaula ķirurgam Artim Gulbim. Viņš atklāti runā, par latviskuma un savu sakņu apzināšanos, vīrišķību, mugurkaula ķirurga darbu un savām vērtībām dzīvē.
Lasīt visu
1 2 3 322
RAB „ORTO klinika“ su Latvijos investicijų ir plėtros agentūra 2023-01-26 sudarė sutartį Nr. SKV-TL-2023/9 dėl paramos gavimo pagal programą „Tarptautinio konkurencingumo skatinimas“, iš dalies finansuojamą iš Europos regioninės plėtros fondo.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram