Vadošā traumatoloģijas-ortopēdijas klīnika Baltijā

+371 6714 4013

Davosā mugurkaula ķirurģi modulē nozares nākotni (02.01.2018.)

Pagājušā gadā nogalē Davosā, Šveicē ikgadējā četru dienu mācību pasākumā AOSpine Davosas kursā 2017 tikās pasaules vadošo mugurkaula ķirurģijas klīniku izcilākie ārsti un zinātnieki, lai iepazītos ar kolēģu aktuālāko pētījumu rezultātiem, klīnisko pieredzi, tehnoloģiju iespējām, diskutētu un modelētu mugurkaula ķirurģijas attīstību. Šo ārstu vidū bija arī Artis Gulbis, ORTO klīnikas mugurkaula ķirurgs.

Tāpat savas nozares pasaules vadošie prāti (praktiķi un pētnieki) kopīgi meklēja risinājumus, lai mazinātu plaisu starp pārtikušu un ļoti nabadzīgu valstu ārstu iespējām palīdzēt pacientiem ar mugurkaula saslimšanām un muguras smadzeņu, nervu saknīšu daļējiem vai pilniem bojājumiem. Risinājumu pamatā ir universālu AOSpine izstrādātu ķirurģijas un ārstniecības algoritmu ievērošana, neatkarīgi no tā, kādas tehnoloģijas vai medikamenti tiek izmantoti.

Jau sešpadsmito gadu pasaules elitārāko mugurkaula ķirurgu apritē ir pārstāvēta un nu jau – atpazīstama un cienīta – arī Latvija, ko ar lielu darbu panācis  Artis Gulbis, ORTO klīnikas mugurkaula ķirurgs. Viņš pērnā gada novembrī otro reizi piecu gadu laikā, kopš Baltijas valstis ieguvušas tiesības rīkot organizācijas apmācības kursus, Rīgā organizēja un vadīja vienu no AOSpine mācību notikumiem mugurkaula ķirurģijas profesionāļiem –  AOSpine mugurkaula ķirurgu Eiropas simpoziju.

Pēc pērnā gada izskaņas tikšanās Davosā Artis Gulbis izcēla vairākas būtiskas tēmas.

Ideāla formula diska trūces ķirurģijā?

Mugurkaula ķirurgu aprindās nerimstoša tēma ir jostas daļas diska trūču operēšana. Joprojām nav rasts universāli ideāls risinājums. Arī pasākuma ietvaros prezentētā daudzu gadu garumā veiktā pētījuma rezultāti, kas iegūti analizējot vairāku 10 000 pacientu pieredzi, norādīja – ja operējot klasiku diska trūci jostas daļā, izņem tikai “izplīsušās” diska daļas, pēc iespējas saglabājot disku, nereti tam seko jauni diska plīsumi un veidojas jauna trūce. Savukārt, ja diska ložu operācijas laikā iztīra ļoti rūpīgi, nereti, pēc operācijas diskam nosēžoties, nākas saskarties ar tā dēvētajām neizteiktām atlieku muguras sāpēm. “Ideāla risinājuma šai tik bieži cilvēkus mokošajai saslimšanai nav,” saka Artis Gulbis, piebilstot, ka ORTO klīnikā, kopīgi ar pacientu izsverot abu risinājumu plusus un mīnusus, biežāk izvēlas likvidēt vairāk diska materiāla, tā izvairoties no atkārtotas diska trūces iespējas.

Onkoloģija mugurkaula ķirurģijā

Salīdzinoši jauna tēma mugurkaula ķirurgu apritē ir onkoloģija. Arī ORTO klīnikā līdzīgi kā vadošās pasaules mugurkaula ķirurģijas klīnikas tiek veiktas operācijas, lai atbrīvotu mugurkaulu no labdabīgiem un  ļaundabīgiem audzējiem. Vērtējot pasaules valstu pieredzi, Artis Gulbis secina, ka kopumā Latvijas medicīnas iespējas vēža ārstēšanā ir pietiekami modernas. Piemēram, arī pie mums – Siguldā ir pieejama viena no pasaules aktualitātēm – Kibernazis. Tomēr vienlaikus ir virkne ārstniecības metožu, piemēram, karbonjonu terapija un protonu terapija kā arī progresīvi medikamenti, kuru Latvijā nav. “Viens no spēcīgākajiem onkoloģijas centriem  mūsu valsts tuvumā atrodas Budapeštā. Zinot šo kolēģu iespējas, sasaucot ārstu konsīliju un lemjot, ka Latvijas pacientam viena vai otra pie mums nepieejama ārstniecības metode var būt dzīvību un veselību glābjoša, mums ir iespēja saslimušos novirzīt arī uz citu Eiropas dalībvalstu klīnikām,” saka Artis Gulbis.

Aktualitātes un pētījumi

Davosas mācību pasākuma ietvaros tika iepazītas jaunāko medicīnas tehnoloģiju iespējas. Tāpat – lemts, ka tuvākajos gados tiks izstrādātas precīzi algoritmi dažādu klasifikāciju mugurkaula bojājumu ārstēšanai. Tika piedāvāti pētījumi, kas analizējuši, bet nav devuši pierādījumus cilmes un citu embrionālu šūnu nozīmei mugurkaula procesu apturēšanā un bojājumu ārstēšanā, tāpat –  aktualizēta pirms laika apšaubīta, bet jaunākos pētījumos sevi pierādījusi medikamenta – metilprednezelona izvēle, kas ir efektīva, ja uzsākat līdz astoņām stundām, kad noticis muguras smadzeņu bojājums.

Atsevišķa sadaļa tika veltīta vadošo pasaules mugurkaula klīniku ķirurgu neveiksmīgām operācijām – kopīgi tika diskutēti iemesli, meklēti labākie risinājumi, kas, iespējams, pozitīvi ietekmētu ārstēšanas gaitu.

Vieta, kur gūt aizrautību

Artis Gulbis atzīst, ka šīs četras dienas, kad vienlaikus gūsti plašu, nekur citur vēl nelasītu informāciju, domā, diskutē, kopīgi ar kolēģiem modulē savas nozares nākotni, ļoti iedvesmo un sniedz milzīgu enerģiju. Viņš šajā pasākumā daudz sarunājās un laiku pavadīja ar vienu no mugurkaula ķirurģijas grandiem un skolotājiem francūzi Pierre Roussouly, kurš pasaulē ieviesa mugurkaula balansa principu – veicot jebkuru mugurkaula operāciju, ķirurgam jāievēro biomehānika, lai neizjauktu mugurkaula dabiskos izliekumus. “Operējošam ārstam jārēķinās ar to, ka pamatā viņš veic standarta operācijas un ar laiku tas rada rutīnas sajūtu. Savukārt šādi pasākumi ļoti uzmundrina, motivē izvirzīt jaunus, tālākus mērķus, kas ļauj darīt arī ikdienas darbu ar aizrautību,” saka Artis Gulbis.

AOSpine ir pasaulē elitārākā un progresīvākā mugurkaula ķirurģijas un izpētes apvienība, kuru pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados izveidoja vadoši Šveices mugurkaula ķirurgi. Viņu mērķis bija radīt klasifikācijas, kas palīdzētu kolēģiem visā pasaulē, izvērtējot un operējot pacientus, vadīties pēc vienotām vadlīnijām. Organizācijas izstrādātās sistēmas tiek izmantotas traumatoloģijas, ortopēdijas un mugurkaula ķirurģijas klīnikās visā pasaulē. Arī Latvijā.


Jūs varētu interesēt

Labākais sabiedrotais grūtniecības laikā – zinošs fizioterapeits (audio)

Mazuļa gaidību laiks mēdz pārsteigt topošo mammu ar tik dažādām, arī nepatīkamām sajūtām, ka līdzās ļoti noder kāds, kurš izprot un var izskaidrot notiekošo, kā arī palīdzēt sāpes un diskomfortu mazināt. Diastāze, simfīzes, muguras sāpes, stresa lūzumi hormonālu izmaiņu un slodzes dēļ - tā ir tikai daļa no problēmām, ar kurām sievietes nonāk traumatoloģijas, ortopēdijas speciālistu uzmanības lokā.
Lasīt visu

Drošā veidā sniedzam visus klīnikas pakalpojumus

ORTO Klīnikas valdes priekšsēdētāja Andreja Peredistija uzruna klīnikas pacientiem ar nolūku atbalstīt un iedrošināt - mēs nemainīgi sniedzam ORTO Klīnikas specializācijā esošus medicīnas pakalpojumus.
Lasīt visu
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram