Juhtiv traumatoloogia ja ortopeedia kliinik Baltimaades

+371 6714 4013

Sveicam un lepojamies ar neiroloģi Zandu Priedi Zelta Pūces balvu saņemot!

Par ieguldījumu zinātnes tuvināšanā praktiskai pacientu aprūpei šogad Latvijas zinātņu akadēmijas un farmācijas uzņēmuma Grindeks balvu Zelta Pūce saņēma Zanda Priede zinātņu doktore, neiroloģe, RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas docente un ORTO Klīnikas ārste. Otra nozīmīgā balva par mūža ieguldījumu medicīnā un farmācijā – Dāvida Hieronīma Grindeļa balva – tika piešķirta kardiologam, medicīnas zinātņu doktoram Vilnim, Dzērvem-Tālutam. Apbalvošanas ceremonija notika ceturtdien, 11. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātes centrālajā ēkā.

Zandas Priedes pašreizējā zinātniskā interese ir neirodeģeneratīvās smadzeņu slimības. 70% no visu deģeneratīvo smadzeņu saslimšanām ir demences – atpazīstamākā, no kurām – Alcheimera slimība. Zanda Priede strādā pie tā, lai radītu marķierus, ar kuru palīdzību vēl pirms slimība uzņem postošu gaitu būtu iespējams fiksēt smadzenēs sākušos neirodeģeneratīvu procesu.  Laiks no slimības sākuma līdz brīdim, kad rodas traucējoši simptomi, ir no 10 – 15 gadiem.

Ņemot vērā, ka pasaulē novecojošo cilvēku skaits kļūst lielāks un dzīvojam garākas dzīves, nerideģeneratīvās saslimšanas skar arvien plašāku loku. Šīs slimības nav nāvējošas, bet, iznīcinot neironus un to nodrošināto impulsu apmaiņu smadzenēs, izmaina un degradē personību, rezultāta padarot cilvēku aprūpējamu. Tādēļ lieli resursi tiek ieguldīti, lai rastu risinājumu neirodeģeneratīvo smadzeņu slimību ārstēšanā. Pašreiz, ja slimība atklāta, to visur pasaulē ārstē vienādi – ar medikamentiem, kuri nodrošina smadzenēm trūkstošās vielas un līdz ar to palīdz uzturēt impulsu apmaiņu starp neironiem. Zinātnieku aktuālākais izaicinājums, ir rast zāles, kas vai nu izšķīdinās postošos proteīnus (kuri grauj neironus) smadzenēs, vai izvadīs tos no smadzenēm.

“Zanda Priede savā zinātnieces, ārstes, pasniedzējas un lektores darbā apvieno četras dimensijas: arodu, zinātni, mākslu un izglītošanu. Un tā ir brīnišķīga spēja medicīnā,” pasniedzot augsto apbalvojumu teica Ilze Kreicberga, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca” valdes priekšsēdētāja.

“Manuprāt, mans nopelns, par ko saņemu balvu, ir neiredeģeneratīvo saslimšanu pasaules zinātniskās pētniecības atklājumu iedzīvināšana Latvijas klīniskajā praksē – reālā ikdienas darbā ar pacietiem,” saka Zelta Pūces ieguvēja Zanda Priede. “Tāpat esmu ieguldījusi un turpināšu ieguldīt darbu, izglītojot Latvijas ģimenes ārstus neirodeģeneratīvo saslimšanu jomā, lai primārās veselības speciālisti spētu laicīgi diagnosticēt un uzsākt nepieciešamo ārstēšanu,” uzsver Zanda Priede, kura aktīvi darbojas arī neirodeģeneratīvo smadzeņu slimību pasaules zinātnieku apritē. Zanda Priede pauda pateicību par augsto novērtējumu un izteica cerību, ka nākamajā apaļajā Latvijas simtgadē, kad kāds zinātnieks saņems Zelta Pūces balvu, medicīnas, farmācijas un zinātnes iespējas būs tālu pavirzījušas uz priekšu.

Noklausīties Zandas Priedes īsu un saprotamu stāstu par to, ko viņa pētī zinātnē un ko dara klīniskajā praksē, var Latvijas zinātņu akadēmijas un farmācijas uzņēmuma Grindeks balvu laureātiem veltītā interaktīvā izstādē Rīgas Stradiņa universitātes centrālajā ēkā Dzirciema ielā 16. Izmantojot aplikāciju Overly  un izstaigājot 14 Grindeļa un Zelta Pūces laureātu stendus, iespējams dzirdēt katra zinātnieka stāstu par paveikto. Izstāde apskatāma līdz 31. oktobrim.

D.H.Grindeļa balva ir Grindeks pasniegts augstākais profesionālais apbalvojums medicīnas un farmācijas jomā, kas tiek piešķirts par godu pirmajam latviešu izcelsmes dabas zinātniekam, ārstam, farmaceitam un profesoram Dāvidam Hieronīmam Grindelim (1776-1836). Pirmo reizi tā tika pasniegta 1995. gadā. Savukārt Zelta Pūces un Sudraba Pūces, pasniegtas kopš 1998. gada, tās par izciliem sasniegumiem zinātnē tiek piešķirtas ik pēc diviem gadiem.


Jūs varētu interesēt

Sabučojam fizioterapeitus! (08.09.2017.)

Vismīļākie sveicieni ORTO klīnikas 29 un visiem Latvijas fizioterapeitiem Vispasaules Fizioterapijas dienā! Pateicoties Jūsu zināšanām, lielajai pacietībai un ticībai iedvesmojot, tik daudzi ir atguvuši kustību spējas, mazinājuši sāpju sajūtu, iztikuši bez operācijas un atguvuši dzīvessparu pēc tās.
Lasīt visu

Laicīga zīdainīša gūžas locītavas pārbaude var glābt no operācijas (17.10.2017.)

Zīdainīšus ar aizdomām par iedzimtām gūžas locītavas problēmām (displāziju) ārstam ir jānosūta uz ultrasonogrāfijas izmeklējumu. Atšķirībā no rentgenizmeklējuma, ultrosonogrāfiski attēli skrimšļainās struktūras. Ultrasonogrāfijas izmeklējums ir galvenā metode, lai apstiprinātu izmaiņas locītavā.
Lasīt visu
26.01.2023 allkirjastas SIA „ORTO Klīnika“ Läti Investeerimis- ja Arenguagentuuriga (LIAA) lepingu nr SKV-TL-2023/9 toetuse saamiseks meetme "Rahvusvahelise konkurentsivõime edendamine" raames, mida kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram