“Mēs neesam tikai medicīnas iestāde, ORTO Klīnika ir vienlaikus arī zinātnes centrs. Daudzi no mūsu ārstiem iesaistījušies, gan zinātniskā pētniecībā, gan gūto rezultātu integrācijā kopīgas medicīnas disciplīnas attīstībai,” saka Andrejs Finogejevs ORTO Klīnikas traumatolgs, ortopēds, kurš aizvadītajās divās nedēļās uzstājās ar lekcijām ārstu konferencēs. Viena no tām 12. novembrī notika Latvijā, Rīgā, otra – no 14.-16. novembrim – Apvienotajos Arābu Emirātos, Dubaija.
Starpdisciplināra pieeja raksturīgām diagnozēm
Latvijas ārstu biedrības rīkotā konference Rīgā “Artrīts un ostoeporoze kā multimorbiditāi veicinošas slimības” bija veltīta divu ļoti izplatītu diagnožu izpētei no dažādu specialitāšu ārstu skatu punkta. “Manuprāt, šī ir ļoti vērtīga pieeja, jo paplašina redzes loku, padziļina izpratni un pilnveido pieeju, kā turpmāk uzlūkot un palīdzēt šādiem pacientiem,” saka Andrejs Finogejevs. Ārsts konferencē lasīja lekciju “Artrītu ārstēšana traumatologa, ortopēda skatījumā”. Vienkopus klausītāju un lektoru rindās bija pulcējušies traumatologi, ortopēdi, ģimenes ārsti, reimatologi, algologi un citi ārsti un speciālisti. Kolēģu lekcijas noritēja kopīgi diskutējot un daloties pieredzē.
Izzināt ne-Eiropeisku pieeju konferencē Dubaijā
Dubaijas konferencē “Anestēzija un ķirurģija ortopēdijā” bija plaši pārstāvēti ārsti no Dienvidaustrumāzijas. Andrejs Finogejevs konferencē iepazīstināja ar savu pētījumu par efektīvāko taktiku konkrēta veida menisku plīsumu ārstēšanai. “Jau otro reizi organizatori mani aicina goda lektora statusā, kas ir ļoti patīkami, bet šī viennozīmīgi bija iespēja arī gūt pieredzi un ieskatu tādu valstu kolēģu pieejā un skatījumā, kuri parasti nav plaši pārstāvēti Eiropas pasākumos. Eiropā laba līmeņa traumatologiem, ortopēdiem un sporta ārstiem pamatā ir līdzīgs skatījums uz pacientu, ārstēšanas procesu, medicīnas tehnoloģiju un implantu izvēlei. Apvienotajos Arābu Emirātos, Indijā, Ķīnā, Korejā, Japānā ir ļoti atšķirīgi risinājumi un skatījums, kas mani gan iedvesmoja vērtīgāko īstenot ORTO Klīnikas praksē, gan deva pārliecību, ka individuāla pieeja, kādu praktizējam mēs, ir daudz gādīgāka attiecībā pret pacientu.”
Prakse, ko vērts pārņemt Latvijā
Andrejs Finogejevs ar simpātijām vērtēja Japānas kolēģu izpratni, kur līdzīgi kā Latvijas privātajā medicīnā , valda uz pacientu orientēta pieeja. “Tas, ko vēlētos pārņemt un ieviest ORTO Klīnikā: cilvēkiem, kuriem diagnosticēta locītavas problēma, pat, ja tā nesagādā sūdzības, mudinātu regulāri, reizi gadā novērtēt stāvokli. Nav obligāti jāveic izmeklējums, ja nekas netraucē un nesāp. Bet ir vērts veikt testus pie funkcionālā speciālista/fizioterapeita. Tā mēs laikus pamanītu brīdi, kad nepieciešams sākt ārstēšanu. Šāda pieeja savukārt aiztaupītu, vai ievērojami attālinātu operāciju. Pašreiz daudzi sāk meklēt palīdzību vien tad, kad bez operācijas gandrīz vairs nav citu risinājumu.”
Tāpat ārsts augstu novērtēja Japānā raksturīgo pieeju: pacientam, kuram plānota operācija, vismaz mēnesi pirms tās jāsāk fiziski gatavoties, stiprinot muskuļu grupas, kurām pēcoperācijas periodā būs jāuzņemas lielāka slodze. “Šī apzinātā vingrošana pirms -, padara pēcoperācijas un rehabilitācijas laiku cilvēkam vieglāku, uzlabo dzīšanas procesus,” tā Andrejs Finogejevs. “ Latvijā rehabilitācija vairumā gadījumu sākas pēc operācijas, jo cilvēki reti grib uzņemties arī savu daļu atbildības par labu operācijas iznākumu un veltīt laiku regulārai vingrošanai,” saka ārsts.
Iedvesmots un ideju pilns ārsts no šīs nedēļas ir atkal ir atpakaļ savā ikdienas praktiskajā traumatologa, ortopēda darbā, konsultējot un operējot pacientus.