ORTO klīnikas traumatologi, ortopēdi Valdis Andersons un Jānis Viļums ir starp dažiem retajiem ķirurgiem Baltijā, kuri operē gūžas locītavu artroskopiski. Salīdzinot ar ierasto vaļējo griezumu, šādi operēta gūža ievērojami mazāk sāp, rētas ir nelielas un pēc operācijas var ātrāk atgriezties pie ierastām aktivitātēm. Artroskopiski iespējams operēt gūžu, ja bojāti mīkstie audi un skrimslis, vai locītavas kaulus, ja to deformācija (bojājums) ir agrīnā stadijā.
“Regulāras pārslodzes cirksnī un dabisks locītavas nodilums novecojot ir galvenie iemesli, kas iesākumā bojā gūžas locītavas mīkstos audus – skrimsli un gūžas “meniskus” jeb (labrumus), bet ar laiku – kaulus,” saka Valdis Andersons.
Bojājumi mīkstajos audos izraisa iekaisumu, kas savukārt izraisa sāpes gūžā un atstarojošas sāpes kājā. No fizioloģiski nepareizu, bieži atkārtotu kustību veikšanas (piemēram, hokejistiem, distanču slēpotājiem) uz locītavu kaulu galiem veidojas uzaugumi, kas rada kustību ierobežojumus un sāpes. Šo stāvokli sauc par atdures sindromu. Bojājumiem progresējot, parādās sāpes naktī, vājums, sāpes pie maksimālas gūžas kustību amplitūdas un kustību ierobežojumi locītavā.
Situācijās, kad neizdodas mazināt sāpes un kustību ierobežojumus ar atslodzi, pretiekaisuma medikamentiem un injekcijām, bojāto gūžas locītavas audu izņemšanai vai sašūšanai var piemērot artroskopisku operāciju. Aptuveni divus – trīs mēnešus pēc gūžas locītavas artroskopijas un rehabilitācijas cilvēks var atgriezties ierastajās dzīves gaitās.
Gūžas locītavas artroskopijas laikā veic vairākus aptuveni 1 cm platus dūrienveida griezienus locītavā. Pa vienu no tiem tiek ievadīts 4 mm videokameras objektīvs kopā ar ļoti spilgtas gaismas kūli, kas izgaismo citkārt pilnībā tumšo locītavas telpu. Vairākkārtējā palielinājumā operējošais ķirurgs gūžas locītavu redz uz ekrāna. Caur pārējām dūrienu vietām tiek veikta operācija.
Pasaulē šo tehniku gūžas locītavas operēšanai izmanto jau kopš 1988. gada Aptuveni tik pat ilgu laiku to praktizē arī Valdis Andersons. Novembra sākumā (4. un 5.11.) viņš piedalījās Gūžas locītavas atrsokopijas 7. starptautiskajā saietā, Minhenē kur salīdzinoši neliela profesionāļu – praktiķu kopa (aptuveni 150 ķirurgi un ārsti rezidenti) dalījās pieredzē un jaunākajos risinājumos saudzīgajā gūžas locītavas operēšanas tehnikā.
Lai arī gūžas locītavu artroskopiski operē daudz retāk, nekā celi vai pleca locītavu, ORTO klīnikā iegādāti nepieciešamie instrumenti un divi ārsti: Valdis Andersons un Jānis Viļums veic gūžas operācijas artrosokopiski.