Artrīts nav pilnībā izārstējams, bet neārstēts, tas rada neatgriezeniskus bojājumus cilvēka veselībai un ķermenim. Daudzi zinātniski pētījumi liecina, ka ārstēšana, kas uzsākta pirmo divu gadu laikā pēc artrīta pazīmju parādīšanās, ir ievērojami efektīvāka par novēloti uzsāktu ārstēšanu.
Artīts, kas nav pārgājis sešu nedēļu laikā, tiek uzskatīts par hronisku.
Artīta ārstēšana ir komplekss process, kurā iesaistās ne vien vairāku specializāciju veselības aprūpes speciālisti (ārsti, fizioterapieti, fizikālās terapijas speciālisti), bet svarīga loma ir arī pacientam un viņa centieniem izmainīt savu dzīvesveidu, ieradumus un ēdienkarti.
Artrīta ārstēšana sevī ietver trīs galvenos uzdevumus:
- Sāpju kontroli,
- Apturēt iekaisuma procesu,
- Saglabāt un pēc iespējas uzlabot locītavas funkciju.
Medikamenti
Medikamenti, kas ārstē artrīta simptomus:
- Pretsāpju medikamenti (analgētiķi) mazina sāpes, ko rada artrīta radītie bojājumi;
- Nesteroīdi pretiekaisuma medikamenti mazina iekaisumu. Pretiekaisuma zāles jālieto īslaicīgi, iespējams, kombinējot ar pretsāpju medikamentiem;
- Glikokortikoīdi ir spēcīgi pretiekaisuma medikamenti - samazina sāpes un pietūkumu locītavās, samazina iekaisuma rādītājus asins analīzēs un mazina un aptur rentgenoloģiskās locītavu kaulu izmaiņas – eroziju veidošanos.
Medikamenti, kas mazina iekaisuma procesu:
Sintētiskie slimību modificējošas pretiekaisuma līdzekļi - mazina sāpes, pietūkumu, samazina sinoviālo iekaisuma procesus sinoviālajos audos, aizkavē locītavu kaulu eroziju veidošanos un mazina iekaisuma rādītājus. Šādas pašas īpašības piemīt steroīdiem jeb spēcīgākiem par nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem, ja steroīdus lieto pirmos divus slimības gadus vai paasinājumu gadījumos;
Bioloģiskie slimību modificējošas pretiekaisuma līdzekļi - sastāv no olbaltumvielām (proteīniem) un citām vielām, kuras parasti ir dabiski sastopamas cilvēka organismā. Biotehnoloģijās tiek izmantotas dzīvo sistēmu (augu vai dzīvnieku šūnu, baktēriju, vīrusu un raugu) dabiskās īpašības savienojumā ar modernajām tehnoloģijām, radot bioloģiskos medikamentus, kuri cilvēkiem spēj ārstēt slimības un ģenētiskos traucējumus.
Bioloģiskie medikamenti paredzēti iekaisuma mazināšanai. Tos lieto autoimūnu artrītu – reimatoīdais artrīts, juvenīlais idiopātiskais artrīts, ankilozējošais spondiloartrīts vai psoriātisks artrīts – iekaisuma mazināšanā un līdz ar to arī slimības procesu ierobežošanai. Bioloģiskos pretiekaisuma līdzekļus lieto vidēji smagi un smagi noritoša artrīta gadījumos, kad ārstēšana ar sintētiskajiem slimību modificējošiem pretreimatiskajiem līdzekļiem nav bijusi efektīva.
Fizioterapija
Ārstējot artrītu būtiski ir apgūt un regulāri veikt fizioterapeitisku vingrojumu komplektu. ORTO darbojas fizioterapijas nodaļa, kur, konsultējoties ar rehabilitologu, varat apgūt specifiski Jums nepieciešamo vingrojumu klāstu.
Tāpat ārstējot artītu ieteicama fizikālā terapijas procedūras. Arī tās, konsultējoties ar ārstu rehabilitologu, varat veikt ORTO klīnikā.
Ko Jūs varat darīt savā labā?
Ar vieglām un vidēji smagām artrīta saslimšanas formām iespējams sadzīvot:
- rūpējoties par slodzes un atpūtas laika līdzsvaru,
- regulāri nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm,
- stiprinot slimības skarto locītavas muskulatūru,
- izvairoties pārmērīgi un ilgstoši noslogot sāpīgo locītavu,
- rūpējoties par savu svaru,
- atsevišķām artrīta formām, kā, piemēram, podagrai, ir būtiski ievērto īpašu diētu, samazinot uzturā samazinot vai atsakoties no vairākiem specifiskiem pārtikas produktiem, kas satur purīnu,
- lietojot aukstas un karstas kompreses.
Ķirurģija
Ja artrīts rada pastāvīgas sāpes, nopietni ierobežojot kustības iespējas un iespaidojot dzīves kvalitāti, risinājums var būt bojātās locītavas endoprotezēšana.