Ja sāk smelgt plecs, nereti meklējam iemeslu mugurkaula problēmās, pat neaizdomājoties, ka cēlonis var slēpties pašā plecā – tā locītavā. Jauniem, fiziski aktīviem cilvēkiem šādas sūdzības parasti rodas pārslodzes vai traumu rezultātā, tādēļ viņi biežāk apzinās saikni starp savu rīcību un sekām un meklē traumatologa-ortopēda palīdzību. Savukārt vecāki cilvēki, kuri sāpes pleca rajonā piedzīvo šķietami bez konkrēta iemesla, nereti dodas pie neirologa, vai pierakstās masāžas kursam un jūtas vīlušies, kad šīs darbības nedod cerēto rezultātu – sāpes nepāriet. Sāpju iemesls vecāka gada gājuma cilvēkiem var būt saistīts ar novecošanās procesu pašā locītavā. Lai to diagnosticētu un uzsāktu atbilstošu ārstēšanu, nepieciešama ortopēda-traumatologa konsultācija.
Sāpes pleca locītavā un pleca rajonā var būt sekas rotatoru manžetes plīsumam, iekaisumam locītavā, artrītam, “Sasaldētam plecam”, atdures sindromam kā arī traumām. Sāpes elkoņa locītavā var būt locītavas iekaisuma, artrīta vai traumas sekas.
Piedzīvojot akūtas vai hroniskas sāpes pleca vai elkoņa locītavā, meklējiet traumatologa-ortopēda palīdzību, jo īpaši, ja:
● Sāpes nepāriet vairākas dienas;
● Sāpes jūs modina naktī;
● Locītavā veidojas tūska vai liels zilums;
● Rodas kustību ierobežojumi locītavā;
● Vērojamas infekcijas pazīmes – paaugstināta ķermeņa temperatūra, lokāli locītava ir siltāka, apsārtusi, pastiprinās sāpes.
Pleca vai elkoņa stīvums. Pleca locītavas stīvuma biežākie iemesli ir “Sasaldētais” plecs vai artrīts. Stīvums izpaužas kā rokas kustību ierobežojums. Stīvums vienlaikus gan pleca, gan elokņa locītavā var liecināt par sistēmisku saslimšanu, piemēram, reimatoīdo artrītu.
Stīvā elkoņa gadījumā parasti ir ierobežota gan saliekšana, gan iztaisnošana elkoņa locītavā. Stīvums elkonī ir traumas sekas pēc elkoņa sasituma vai lūzuma, kam sekojusi ilgstoša elkoņa locītavas fiksācija ģipsī (imobilizācija). Tāpat elkoņa stīvumu var izraisīt locītavas iekaisums.
Pleca locītavas vājums rada grūtības pacelt roku. Tā iemesli pamatā ir rotatoru manžetes plīsums vai pleca “atdures” sindroms.
Tūska ir bieži sastopama ķermeņa atbildes reakcija elkoņa locītavas problēmu gadījumā. Tā vērojama, piemēram, laterālā epikondilīta jeb tenisa elkoņa, mediālā epikondilīta jeb golfera elkoņa kā arī locītavas gļotsomiņas iekaisuma (bursīta) gadījumā.
Tūska pleca rajonā var būt akūta locītavas iekaisuma vai infekcijas sekas.
Ja pleca vai elkoņa locītavā attīstās sāpīga tūska, steidzami jāmeklē traumatologa-otropēda palīdzība.
Mežģījumi. Pleca locītava ir sarežģīta un salīdzinoši nestabila. Gan traumu, gan anatomisku īpatnību (mīksto audu palielinātas elastības dēļ) pleca locītavu var izmežģīt.
Elkoņa locītava ir daudz stabilāka un tās mežģījumi gadās ievērojami retāk. Elkoņa locītavas mežģījuma iemels visbiežāk ir trauma.