Pleca artroskopija ir mazinvazīva operācija, kuras laikā veic divus vai trīs aptuveni 1 cm platus dūrienveida griezienus pleca locītavā. Pa vienu no tiem tiek ievadīts 4 mm videokameras objektīvs (artroskops) kopā ar ļoti spilgtas gaismas kūli, kas izgaismo citkārt pilnībā tumšo ceļa locītavas telpu. Vairākkārtējā palielinājumā operējošais ķirurgs pleca locītavas iekšējo telpu redz uz ekrāna. Caur pārējām dūrienu vietām tiek veikta operācija.
Artroskopiski veikta operācija ir ievērojami saudzīgāka par vaļēju pleca locītavas operāciju, atlabšanas periods ir salīdzinoši īss un rētas pēc operācijas - nelielas.
Artroskopiska pleca locītavas subakromināla dekompresija. To veic ārstējot Hronisku pleca locītavas atdures sindromu, ja steroīdu injekcijas un fizioterapija nav izrādījušās efektīvas. Subakrominālās dekompresijas laikā paplašina telpu rotatoru manžetes cīpslām, mazinot sāpes un atjaunojot pleca kustību amplitūdu.
Artroskopiska rotatoru manžetes atjaunošana. Rotatoru manžeti var šūt vaļējā operācijā, vai artrosokopiski caur nelieliem dūrieniem pleca locītavā. Artoskopiska operācija ievērojami mazāk traumē audus, kas klāj pleca locītavu un roaratoru manžeti. Tas savukārt mazina sāpes pēcoperācijas periodā un paātrina atveseļošanos.
Artroskopiska pleca locītavas stabilizēšana tiek veikta pie atkārtotiem pleca locītavas mežģījumiem. Ar īpašu implantu “enkuru” palīdzību pleca locītava un tās saites tiek fiksētas un stabilizētas, tā pasargājot plecu no atkārotiem mežģījumiem.
Artroskopiska pleca locītavas kapsulas atbrīvošana. Operācijas laikā pleca locītavas kapsulu atbrīvo, to iešķeļot gar locītavas virsmu (artrolīze). Piemēram, “Sasaldēta pleca” gadījumā locītavas kapsula iekaist, kļūst bieza un neelastīga. Iešķeļot to operācijas laikā, atjauno pilnu kustību apjomu pleca locītavā.
Pleca locītavas artoplastika/endoprotezēšana ir trešā biežāk sastopamā locītavu endoprotezēšana pēc gūžas un ceļa locītavām. Pleca endoprotezēšanu pamatā veic artrīta gadījumā, ja to nav izdevies ārstēt neķirurģiski. Vecākiem cilvēkiem šo operāciju veic arī pleca locītavas stabilizēšanai, ja mežģījumi atkārtojas kā arī situācijās, ja pleca kaula galviņas lūzumi ir ļoti šķembaini. Tāpat pleca locītavu endoprotezē pēc ilgi neārstētiem rotatoru mažetes bojājumiem.
Endoprotezēšana nav tik traumatiska, kā cilvēki dažkārt iztēlojas, pieņemot, ka artrozes bojātos kaulus nozāģēs un vietā liks protēzes. Šādi rīkojas tikai kaulu audzēju gadījumā. Pleca locītavas endoprotezēšana pēc būtības atgādina to, kas notiek zobārsta kabinetā, kad zobiem uzliek kapes. Kaulu galus mazliet apvīlē un uz tiem liek mākslīgās locītavu virsmas, kas veidotas no metāla, plastikas vai polimēra. Mākslīgās pleca locītavas vidējais kalpošanas laiks ir 20 gadi.
Elkoņa locītavas artoplastika/endoprotezēšana tiek praktizēta salīdzinoši reti - situācijās kad neķirurģiska ārstēšana nav izrādījusies efektīva. Elkoņa endorpotezēšanu veic ārstējot artrītu, sarežģītus lūzumus, ļaundabīgus audzējus kā arī traumu rezultātā gūtus plašus audu bojājumus elkoņa rajonā, kas izraisījuši elkoņa nestabilitāti.