MUGURAS SĀPJU IEMESLI

Diska trūce. Mugurkaula disks ir mīksts spilvens, kas izvietots starp katru no 33 mugurkaula skriemeļiem (izņemot krusta kaula skriemeļus, kuri cieši saauguši kopā). Starpskriemeļu diskam plīstot, daļa no tā izvirzās ārpus savas fizioloģiskās atrašanās vietas, nereti skarot nervus, kas atzarojas no muguras smadzenēm. Nerva sasknītes kairinājums savukārt var izraisīt pēkšņas, asas sāpes, kņudēšanu, nejūtīgumu vai durstošas sajūtas. Diska trūce var rasties pēkšņi, piemēram, kritiena rezultātā, vai pakāpeniski, ja mugurkauls ilgstoši tiek nepareizi slogots. 

Deģeneratīvā dsiku slimība. Spondiloze jeb osteohondroze ir stāvoklis, kas bieži saistīts ar vecuma izmaiņām gan kaulaudos, gan mīkstajos audos. Diska audi zaudē elastību, sarūk to izmērs. Šī ir plaši izplatīta problēma, kas var skart jebkuru mugurkaula daļu. Cilvēki ar šādu diagnozi piedzīvo pastāvīgas muguras sāpes ar atsevišķām stipru sāpju epizodēm.
Muguras disku deģenerācijas procesa apzīmēšanai izmanto terminus, kas raksturo diska deģenerācijas vietu mugurkaulā:  lumbago (muguras lejas daļā), cervikālo (kakla rajonā) disku deģenerācija, vai torakālā jeb krūšu rajona disku deģenerācija. Šī stāvokļa ārstēšanai parasti tiek izmantota konservatīvā terapija. Tikai atsevišķos gadījumos nepieciešama ķirurģiska ārstēšana.

Spinālā kanāla stenoze. To izraisa mugurkaula kanāla  sašaurināšanās, kas rada spiedienu uz muguras smadzenēm un nervu saksnītēm. Stenoze parasti izpaužas kā sāpes, nejūtīgums, kņudēšana un vājums rokās vai kājās. Smagākos gadījumos var pievienoties grūtības kontrolēt vēdera un urīnpūšļa darbību. Šādās situācijās nepieciešams steidzami meklēt ārsta palīdzību.
Spinālā kanāla stenoze biežāk skar muguras lejas daļu un kakla rajonu. Lumbālās jeb muguras lejas daļas stenozes gadījumā parasti sāpes atstarojas arī kājās - sēžas rajonā. Stenoze kakla rajonā nereti atstaro sāpes arī plecā un rokā. Biežāk šīs slimība skar cilvēkus pēc 50 gadu vecuma. Ārstēšanai izmanto konservatīvo terapiju, kas uz laiku mazina sāpes. Tomēr atsevišķos gadījumos nepieciešama ķirurģiska ārstēšana.

Skolioze ir bieži sastopama mugurkaula deformācija. Skolioze ir mugurkaula izliekums uz vienu vai otru sānu, kā arī skriemeļu savstarpēja rotācija vai savērpums. Biežāk sastopamā skoliozes forma (80% no visiem skoliozes gadījumiem) ir idiopātiskā skolioze. Tās iemesli pagaidām nav pilnībā izprasi. Otra izplatītākā skoliozes forma ir iedzimtā skolioze, kas rodas nepareizi attīstoties mugurkaulam bērnam augot. Skolioze var progresēt bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija tālāk neprogresē. Tomēr radītie izliekumi saglabājas uz visu dzīvi.
Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes, kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus. Skoliozi var ārstēt konservatīvi, stiprinot muguras muskuļus, tā cenšoties ierobežot tālāku mugurkaula izliekšanos, vai arī ķirurģiski. Dažkārt operācija ir vienīgais veids, kā augošam cilvēkam apturēt un koriģēt smagi progresējošu skoliozi.

Mugurkaula lūzums. To parasti izraisa kritiens vai satiksmes negadījums. Mugurkaula lūzumi biežāk skar cilvēkus, kas slimo ar osteoporozi vai nodarbojas ar izteikti dinamiskiem sporta veidiem. Laikus nediagnosticēti lūzumi var radīt postošas, ilgtermiņa veselības problēmas. Mugurkaula lūzumi rada mugurkaula nestabilitāti, spēcīgas sāpes un risku bojāt muguras smadzenes, kas savukārt var beigties ar paralīzi. Ja ir aizdomas par mugurkaula lūzuma, nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība.

Nerva saknītes iekaisumu izraisa muguras jostas daļā saspiests  sēžas nervs. Tas rada atstarojošas sāpes vienā vai abās kājās, var pievienoties tirpšana, nespēks vai nejūtīgums. Sēžas nerva iekaisums nav diagnoze, bet gan muguras diska trūces, deģeneratīvās diska slimības vai mugurkaula kanāla stenozes sekas. Šo mugurkaula problēmu gadījumā sēžas nervs var tikt saspiests, rezultātā radot nerva iekaisumu.  Pamatā sēžas nerva iekaisumu ārstē ar pretsāpju un pretiekaisuma medikamentiem un fizioterapiju. Atsevišķos gadījumos risinājums ir ķirurģiska ārstēšana.

Atstarojošas sāpes rokā izraisa saspiestas vai iekaisušas mugurkaula kakla daļas nervu sasknītes. Sāpes var būt jūtamas kakla rajonā, galvā, tomēr visbiežāk cilvēki sūdzas par sāpēm vai tirpšanas sajūtu rokās. Pamatā atstarojošas sāpes, ko izraisa mugurkaula kakla daļas nervu iekaisums, ārstē ar pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļiem un fizioterapiju. Atsevišķos gadījumos risinājums ir ķirurģiska ārstēšana.