MUGURAS SĀPES

Muguras sāpes ir viena no izplatītākajām sūdzībām medicīnā. Sāpēm var būt dažādi iemesli, piemēram, saspringti muskuļi vai to spazmas, starpskriemeļu diska bojājums, muguras kanāla stenoze, artrīts. Vairumā gadījumu, mazinot slodzi mugurai, sāpes pāriet dažu nedēļu laikā. Dažkārt nepieciešamas siltas vai vēsas kompreses un pretsāpju vai pretiekaisuma medikamenti. Ja tas nelīdz, ir vērts meklēt vertebrologa (mugurkaula speciālista) konsultāciju.

Ir vairākas pazīmes, kas liecina par to, ka vertebrologa konsultāciju jāmeklē steidzami:

  • muguras sāpes nepāriet nedēļas laikā;
  • jūs mostaties no sāpēm naktī;
  • paralēli muguras sāpēm radušās grūtības kontrolēt zarnu un urīnpūšļa darbību;
  • paralēli muguras sāpēm attīstās drudzis, svīšana, salšana un citas infekcijas pazīmes.

 

Akūtas muguras sāpes (īslaicīgas) parasti ir asas un dedzinošas. Tās biežāk lokalizējas muguras lejasdaļā. Atsevišķos gadījumos akūtu muguras sāpju iemesls var būt muguras trauma, bet biežāk šīm sāpēm nav skaidrojuma. Pat, ja sāpes sākotnēji ir stipras, tās ievērojami mazinās vai pilnībā pāriet 6 – 8 nedēļu laikā. Izprotot sāpju intensitāti, ārsts piedāvās jums atbilstošu ārstēšanu (fizioterapiju, fizikālas procedūras, masāžu, teipus utml.) , medikamentus un blokādes.

Hroniskas muguras sāpes (ilgstošas) jūtamas kā dziļas, īdošas, trulas vai dedzinošas sāpes noteiktā muguras daļā, kas var atstaroties vienā vai abās kājās. Ierastu ikdienas darbību veikšana var kļūt sāpīga vai apgrūtinoša. Hroniskas muguras sāpes ir ilgstošas. Tās neizdodas mazināt ne ar siltām un aukstām kompresēm, ne bezrecepšu medikamentiem. Hroniskām muguras sāpēm var būt ļoti atšķirīgi iemesli, piemēram, iepriekš gūta muguras trauma, starpskriemeļa diska bojājums, mugurkaula kanāla stenoze, mugurkaula deformācija, reimatoloģiskas saslimšanas u.c.

Atstarojošas sāpes var izstarot uz dažādām kājas daļām gan augšstilbos, gan apakšstilbos.  Sāpes var būt sekas dažādām mugurkaula saslimšanām, kuru rezultātā tiek kairinātas vai saspiestas neirālās struktūras (muguras smadzenes vai nervu sasknītes). Atstarojošas sāpes var kombinēties ar nejūtīgumu, kņudoņu, muskuļu vājumu un specifisku refleksu zudumu.

Nejūtīgums un vājums

Nejūtīgums rodas, kad nervu impulsi no ādas nenonāk smadzenēs. Nejūtīgas var kļūt atsevišķas vietas mugurkaula rajonā, kā arī citas ķermeņa daļas – īpaši rokas un kājas. Nejūtīgums liecina par bojājumu perifērajā vai centrālajā nervu sistēmā (muguras, galvas smadzenēs vai perifērajā nervu sistēmā). Ja to piedzīvojat, nekavējoties meklējiet ārsta palīdzību!

Vājums rodas, kad impulsi, ko raida smadzenes, nesasniedz muskuļus. Lai noskaidrotu konkrētu iemeslu, meklējiet ārsta palīdzību.

Stīvumu un spriedzi mugurā, skaustā, rokās un kājās parasti rada spriedze muskuļos. Vairāk kā 80% gadījumu skausta un muguras sāpju iemesls ir saspringti, sāpīgi muskuļi, kuri dažādu mugurkaula deformāciju dēļ gadiem ieņēmuši fizioloģiski nepareizu stāvokli. Tomēr locītavu stīvums un sāpes, kurām dažkārt pievienojas arī līdzīgi simptomi muguras rajonā, var būt arī reimatoloģisku saslimšanu pazīmes.