MUGURKAULA ĶIRURĢIJA

Dekompresija

Termins tiek attiecināts uz visa veida ķirurģiskām operācijām, kuru mērķis ir mugurkaula kanālā atbrīvot telpu saspiestām muguras smadzenēm un nerviem.
Atkarībā no tā, kādi audi tiek operēti, lai atbrīvotu vietu muguras nerviem, šo operāciju sauc par:
laminektomiju (kaula daļu izņemšana, kas atrodas mugurkaula kanāla aizmugurējā daļā un veido savdabīgu jumtu pār muguras smadzenēm),
foraminotomiju (kaula daļu izņemšana, caur kuru iet mugurkaula nervs – telpā, kur mugurkaula nerva sakne iziet no mugurkaula skriemeļa), vai
didkektomiju (mugurkaula diska izņemšana, tā mazinot spiedienu uz mugurkaula nerviem).

Laminektomiju veic, lai mazinātu spiedienu uz mugurkaula kanālu. Ar šīs operācijas palīdzību ārstē spinālā kanāla stenozi un spondilolistēzi. Operācijā parasti izmanto implantus, tā panākot lielāku stabilitāti konkrētajā mugurkaula posmā.  Laminektomijas laikā izņem nelielu daļu kaula, kas atrodas mugurkaula kanāla aizmugurējā daļā. Operācija sniedz tūlītēju atvieglojuma sajūtu, mazina sāpes. Tomēr sāpes kājās, nejūtīgums un vājums var saglabāties vēl vairākas nedēļas pēc operācijas.

Foraminonotomiju veic, lai mazinātu spiedienu uz mugurkaula nerviem. Foraminonotomijas laikā izņem nelielu daļu kaula un citus audus, kas saspiež mugurkaula nervus pie to izejas no mugurkaula skriemeļa. Vairums pacientu pēc operācijas jūt tūlītēju atvieglojumu un traucējošie simptomi pāriet pilnībā. Atsevišķos gadījumos sāpes saglabājas dažas dienas pēc operācijas.

Mikrodiskektomija jeb diska trūces izņemšana. Mikrodiskektomiju var veikt jebkurā mugurkaula daļā – kakla, krūšu vai jostas. Ķirurgs sasniedz bojāto disku no mugurpuses caur muskuļiem un kauliem. Ķirurgs piekļūst diskam, veicot mugurkaula kanāla atvēršanu - fenestrāciju. Ir dažādi ķirurģiskie instrumenti un paņēmieni, lai veiktu diskektomiju. „Vaļējā” tehnikā ​​veic lielu ādas griezienu un muskuļu atslāņojumu, lai ķirurgs var tieši izvērtēt skriemeļu stāvokli. Minimāli invazīvā tehnikā​​, ko sauc par mikrodiskektomiju, veic nelielu ādas griezienu mikroskopa kontrolē. Mikrodisektomijas mērķis ir ārstēt diska trūci un likvidēt ar to saistītās sāpes kājās. 
Minimāli invazīvās tehnikas nodrošina mazāku audu traumatizāciju un  var samazināt atveseļošanās laiku.

Cervikālā (kakla daļas) diskektomija. Tā var būt ļoti efektīva, lai atbrīvotu saspiestas nervu saknītes un likvidētu mugurkaula stenozes izraisītas sāpes. Operācijas laikā starpskriemeļu disks vai vairāki diski tiek ķirurģiski izņemti. Cervikālo diskektomiju veic caur nelielu griezumu kakla priekšpusē. Pēc diska izņemšanas, telpa starp skriemeļiem tiek aizvietota ar diska mākslīgu implantu, lai saglabātu pareizo attālumu starp skriemeļiem. Disku nomaiņu veic gan kakla, gan jostas daļā.

 

Kifoplastija ir mazinvazīva ķirurģiska procedūra, ko veic, lai dziedētu muguras skriemeļu osteoporotiskus lūzumus. Lai stabilizētu bojāto skriemeli, tā ķermenī ievieto balonu, kas ļoti saudzīgi tiek piepūsts, ar mērķi iztaisnot lūzuma vietas un atjaunot anatomiski pareizu skriemeļa formu. Kad tas paveikt, balonu izņem un skriemelī injicē akrila saistvielu, lai fiksētu un saglabātu skriemeļa pareizo augstumu un formu.

Vertebroplastija ir mazinvazīva ķirurģiska procedūra, ko veic mugurkaula osteoporotisku skriemeļu lūzumu ārstēsanai. Lūzuma vieta tiek stabilizēta ar speciālu saistvielu, ko ievada skriemeļa plīsuma vietā. Vertebroplastijas gadījumā netiek atjaunots skriemeļa sākotnējais fizioloģiskais augstums un forma.

Injekcija fasešu locītavās. Fasešu locītavas atrodas muguras skriemeļu aizmugurē starp katru skriemeļu pāri. Šīs locītavas nodrošina mugurkaula stabilitāti un rada iespēju liekties un grozīties.
Fasešu locītavu osteoartrīts izraisa šo locītavu skrimšļu nodilumu. Tas parasti rada izteiktas sāpes. Skrimšļu nodiluma iemesli var būt iepriekšēji skriemeļu lūzumi un traumas. Tomēr izplatītākais iemesls ir mugurkaula novecošanās .
Ievadot locītavās pretsāpju un pretiekaisuma medikamentus, injekcijas var mazināt artrīta izraisītas sāpes.  Fasešu locītavu injekciju veikšanai izmanto vietējo anestēziju. Injekcijas veic rentgena kontrolē.

Epidurālā blokāde. Efektīva, minimāli invazīva ārstēšanas metode, ko izmanto muguras smadzeņu un nervu saknīšu iekaisuma ārstēsanai. To pielieto dažādu mugurkaula jostas daļas saslimšanu gadījumos, ievadot mugurkaula kanāla epidurālā telpā ilgstošas iedarbības steroīdu medikamentus. Šī procedūra ļauj ātri mazināt vai novērst nervu struktūru iekaisuma radītās sāpes.