GŪŽAS LOCĪTAVAS ĶIRURĢIJA

Gūžas locītavas saslimšanām ir dažādas smaguma pakāpes. Sākotnējās stadijās ārstējot gūžas locītavu:

  • jāmazina noslodze;
  • konsultējoties ar traumatologu-otropēdu regulāri jānodarbojas ar ārstniecisko vingrošanu, apgūstot specifisku vingrojumu komplektu gūžas dziļās muskulatūras stiprināšanai;
  • sāpes var mazināt pretiekaisuma un pretsāpju medikamentu kurss vai pretsāpju un pretiekaisuma injekcijas locītavā (links uz injekcijām);
  • uzturā ieteicams lietot uztura bagātinātājus, kas satur antioksidantus, glikozamīnus un hondroitīnus;
  • ieteicams izvēlēties ērtus, otropēdiskos apavus un vajadzības gadījumā izmantot spieķi.

Ja sāpes gūžas locītavā ir ilgstošas, ar medikamentu, fizioterapeitisku vingrošanu un ērtiem apaviem, tās vairs neizdodas mazināt, rodas kustību ierobežojumi, risinājums ir gūžas locītavas ķirurģija.

Gūžas locītavas artroskopija ir mazinvazīva operācija, kuras laikā veic divus vai trīs aptuveni 1 cm platus dūrienveida griezienus gūžas locītavā. Pa vienu no tiem tiek ievadīts 4 mm videokameras objektīvs kopā ar ļoti spilgtas gaismas kūli, kas izgaismo citkārt pilnībā tumšo gūžas locītavas telpu. Vairākkārtējā palielinājumā operējošais ķirurgs gūžas locītavas kapsulas iekšējo telpu redz uz ekrāna. Caur pārējām dūrienu vietām tiek veikta operācija.
Artroskopiski veikta operācija ir ievērojami saudzīgāka par vaļēju gūžas operāciju, atlabšanas periods ir salīdzinoši īss un rētas pēc operācijas - nelielas.

Gūžas locītavas artroplastika jeb endoprotezēšana. Operācijas laikā tiek izņemtas  bojātās kaula un gūžas locītavas skrimšļa daļas. Izņemto kaulu aizstāj ar mākslīgu implantu – metāla sakausējuma, keramikas vai polietelēna. Operācijas mērķis ir mazināt sāpes un palielināt gūžas locītavas kustīgumu. Gūžas locītavas artroplastiku biežāk veic gūžas osteoartrīta pacientiem. Tāpat operācija nereti ir risinājums reimatoīdā artrīta, osteonekrozes, nopietnu traumu, gūžas lūzumu un audzēju gadījumos.

Endoprotēzes fiksācijas veidi:

Cementa fiksācijas gūžas locītavas artoplastiku/endoprotezēšanu piemēro gados vecākiem cilvēkiem, kuru kauli ir trausli. Bojātās kaulu virsmas tiek aizstātas ar metāla implantiem. To fiksācijai izmanto atbilstošu cementējošu vielu. Saskaņā ar pētījumiem, kas veikti gūžas locītavu endoprotezēšanas jomā, cementa fiksācijas tehnika mazina sāpes un palielina locītavas kustīgumu jau tūlīt pēc operācijas.

Bez cementa fiksācijas gūžas locītavas artoplastiku/endoprotezēšanu piemēro gados jaunākiem pacientiem, kuru kauli ir stipri. Implanti var būt klāti ar īpašu kārtu (hidroksilapatītu -  šī minerāla ķīmiskais sastāvs ir ļoti līdzīgs dabīgā kaula sastāvam), kas veicina kaula ieaugšanu implantā tā veidojot fiksāciju. Jau dažu nedēļu laikā pēc šādas operācijas cilvēks var pilnībā noslogot operēto gūžu.

Endoprotēžu virsmu veidi:

Gūžas locītavas bedrītes daļai: polietelēns, keramika
Gūžas locītavas galviņas daļai: keramika, metāls

Endoprotēžu kājiņu veidi

Endoprotēze stilba kaulā stiprinās ar metāla kājiņu. Uz tās fiksējas gūžas locītavas galviņa.
Gara kājiņa – izmanto vecāka gada gājuma cilvēkiem ar trauslākiem kauliem.
Īsa kājiņa – izmanto jaunākiem cilvēkiem, ar stiprākiem kauliem, saglabājot neskartu lielāku stilba kaula daļu.

Plānojot operāciju ir būtiski katram pacientam izvēlēties piemērotāko gūžas locītavas protēzes virsmu, atkarībā no cilvēka vecuma, dzimuma, dzīvesveida un vēlamo aktivitāšu apjoma.

Gūžas locītavas virsmas artoplastika/endoprotezēšana  ir alternatīvs risinājums vispārējai gūžas locītavas nomaiņai. Gūžas locītavas virsmas endoprotezēšana pēc būtības atgādina to, kas notiek zobārsta kabinetā, kad zobiem uzliek kapes. Bojātās kaulu virsmas noņem un uz kaulu galiem liek mākslīgās locītavu virsmas. Pēc šīs operācijas cilvēks var pilnībā atgūt kustību amplitūdu un piedalīties sporta aktivitātēs.
Šī operācija ir piemērota spēcīgiem liela auguma vīriešiem, ar stipriem kauliem, līdz 55 gadu vecumam. Operācijas laikā tiek maksimāli saglabāti locītavu kauli, tiek saglabāta pareiza locītavas biomehānika un pareiza gaita.

Gūžas locītavas artroplastikas/endoprotezēšanas revīzija. Palielinoties cilvēku dzīvildzei, jārēķinās ar to, ka endoprotezētās gūžas arī nonēsājas un ir nepieciešama to revīzija (atjaunošana). Pēc ilgstošas lietošanas mākslīgās gūžas mēdz kļūt vaļīgas un nodilt. Visām endoprotēzēm atkarībā no to materiāla veidojas nodiluma produkti – mikroskopiskas konkrētā materiāla daļiņas. Tās pakāpeniski bojā kaulu, radot tajā rētaudus. Tā rezultātā endoprotēzes izkustās.
Gūžas locītavas artroplastikas/endoprotezēšanas revīzija ir sarežģītākā un ilgāka operācija par pirmreizējo endoprotezēšanu. Gūžas endoprotēze kalpo no 10 – 25 gadiem. Savukārt pēc revīzijas operācijas endoprotēze kalpo vēl aptuveni 80% no šī laika.