SĀPES CEĻA LOCĪTAVĀ

Biežākie ceļa locītavas sāpju iemesli ir:

 • trauma, kas savukārt izraisa iekaisumu,
 • ceļa locītavas deģenerācijas jeb novecošanās process,
 • artrīts.

Sāpes ceļa locītavā ne vienmēr liecina par ceļa locītavas saslimšanu. Tās var izraisīt bojājumi gūžas locītavā. Tāpat sāpju iemesls var būt infekciozais un reimatoīdais artrīts vai imūnsistēmas saslimšanas, kas var skart dažādus ķermeņa audus. 

Kurā vietā Jums sāp?

Sāpju vieta celī, var palīdzēt noskaidrot sāpju iemeslu:

 • Sāpes ceļa locītavas priekšpusē var izraisīt ceļa locītavas kapsulas, cīpslu iekaisums vai artrīts.
 • Sāpes ceļa locītavas sānos parasti izraisa saišu bojājums vai meniska plīsums. Gados vecākiem cilvēkiem sāpes var izraisīt locītavu virsmu dabisks nodilums kā arī osteoartrīts.
 • Sāpes ceļa locītavas aizmugurē parasti saistītas ar meniska plīsumu un Beikera cistu (veidojas akumulējot sevi locītavas šķidrumu un parasti veidojas kā sekas citām ceļa locītavas problēmām – artrītam vai ceļa locītavas skrimšļa plīsumam.)
 • Visaptverošas sāpes celī var radīt locītavas kapsulas iekaisums, artrīts, saišu plīsums, osteoartrīts.

Tūska ceļa locītavā ir daudzu ceļa locītavas problēmu raksturīgs simptoms:

 • Tūska, kas strauji (aptuveni stundas laikā) veidojas pēc ceļa traumas, var liecināt par krusteniskās saites vai locītavas skrimšļu bojājumu.
 • Ja tūska veidojas pakāpeniski vairāku dienu laikā, iespējams bojāts menisks bojājumu vai sastieptas saites.
 • Tūsku, kas rodas pēkšņi bez traumas, var izraisīt vairāki iemesli – oasteoartrīts, meniska plīsumi, ceļa locītavas sinovīts (locītavas somiņas sinoviālas membrānas iekaisums), podagra, reimatiskās saslimšanas to skaitā – septiskais artrīts.

Ķeršanās sajūta ceļa locītavā rada grūtības pietupties vai pilnībā iztaisnot celi. Parasti ķeršanās sajūtu izraisa:

 • Mehānisks traucējums. Rodas, ja, atplīsis meniska vai skriemeļa gabaliņš mehāniski traucē ceļa saliekšanu.
 • Kustību ierobežojumi. Tie var attīstīties kā reakcija uz sāpēm ceļa locītavā. Cēlonis var būt infekciozais artrīts, podagra vai septiskais artrīts.

Ja jūtat ķeršanos ceļa locītavā, neatliekot meklējiet traumatologa-ortopēda palīdzību.

Stīvums ceļa locītavā samazina ceļa locītavas ierasto kustību amplitūdu. Vairums artrīta pacientu jūt stīvumu slimības skartajā locītavā. Stīvuma sajūta ir izteiktāka no rītiem. Osteoartrīta pacientiem savukārt stīvums locītavā parādās pie kustībām un slodzēm – īpaši pēc garām pastaigām.
Stīvums ceļa locītavā ir viena no pirmajām artrīta pazīmē, tādēļ, ja novērojat, ka tā atkārtojas, meklējiet traumatologa –ortopēdā vai remaitologa palīdzību.

Nestabilitātes sajūta ceļa locītavā. Biežākais tās iemesls ir ceļa locītavas saišu bojājums. Ja viena vai vairākas saites bojātas vai plīsušas, ceļa locītavā var rasties nestabilitātes sajūta.
Pārejoša ceļa locītavas nestabilitāte, ko pavada pēkšņas, asas sāpes var būt saistīta ar locītavas skrimšļa bojājumu, kas kustību rezultātā brīžam iesprūst starp ceļa locītavas kaulu virsmām.
Nestabilitātes sajūtai ceļa locītavā var būt arī citi iemesli, tādēļ meklējiet traumatologa-ortopēda palīdzību, lai noteiktu precīzu diagnozi un izvēlētos atbilstošu ārstēšanu.