CEĻA LOCĪTAVAS ĶIRURĢIJA

Ceļa locītavas artroskopija ir mazinvazīva operācija, kuras laikā veic divus vai trīs aptuveni 1 cm platus dūrienveida griezienus ceļa locītavā. Pa vienu no tiem tiek ievadīts 4 mm videokameras objektīvs kopā ar ļoti spilgtas gaismas kūli, kas izgaismo citkārt pilnībā tumšo ceļa locītavas telpu. Vairākkārtējā palielinājumā operējošais ķirurgs ceļa locītavas kapsulas iekšējo telpu redz uz ekrāna. Caur pārējām dūrienu vietām tiek veikta operācija.
Artroskopiski veikta operācija ir ievērojami saudzīgāka par vaļēju ceļa locītavas operāciju, atlabšanas periods ir salīdzinoši īss un rētas pēc operācijas - nelielas.

Ceļa locītavas saišu rekonstrukcija. Biežāk sastopamais ceļa locītavas saišu plīsums ir krustenisko saišu plīsums. Ja saites pilnībā pārrautas, tās nesaaug pat, ja to gali tiek sašūti kopā. Lai atjaunotu krustenisko saiti, jāveic tās rekonstrukcija. Šim nolūka tiek izmantoti vai nu paša cilvēka vai donora audi. Parasti visas ceļa locītavas saišu rekonstrukcijas tiek veiktas artroskopiski.

Meniska operācijas. Latvijā meniskus operē artroskopiski, jeb veicot divus dūrienus ceļa locītavā.
Ar neaktīvu sportu, kā piemēram, nodarbības trenažieru zālē var atsākt jau desmitajā dienā pēc operācijas. Atsākt skriet vai peldēt var trīs mēnešu laikā, ja izņemti meniska gabaliņi, bet sešu mēnešu laikā, ja menisks šūts.

Mozaīkplastika. Operācijas laikā no skrimšļa kaula veselām daļām tiek ņemti kaulu fragmenti un implantēti skrimšļa bojātajās vietās. Operāciju veic situācijās, ja skrimšļa bojātā vieta pakļauta lielām slodzēm.
Skrimšļa defektu slēgšana ar hondrofileriem. Skrimšļa bojāto vietu “aizlīmēšana”,  ievietojot matricas ar skrimšļa šūnām. Tām vairojoties, tiek atjaunota skrimšļa bojātā daļa.

Osteotomija. Pirms ceļa locītavas endoprotezēšanas iespējams veikt salīdzinoši daudz saudzīgāku operāciju - osteotomiju, izmainot kājas mehānisko asi, jeb smaguma pārdali uz locītavu virsmām. Operācijas laikā noteiktā plaknē un leņķī iešķeļot apakšstilba un augšstilba kaulus, tā iztaisnojot kājas anatomisko asi, pietuvinot to normālam stāvoklim, atslogo bojāto vietu ceļa locītavā un noslogo relatīvi veselo. Šo operāciju parasti veic jauniem un aktīviem cilvēkiem līdz 65 gadu vecumam, kuriem neķirurģiska ārstēšana nav izrādījusies palīdzoša un kuri cieš no artrozes vai ostoeartrīta radītajām sāpēm.Šo operāciju var veikt, ja pacientam nav liekais svars, celī nav attīstījušies izteikti kustību ierobežojumi un deformācija kājas kaulos nav pārāk liela. 

Ceļa locītavas artoplastika/endoprotezēšana un revīzija

Ceļa locītavas endoprotezēšana ir biežāk veiktā endoprotezēšanas operācija. Statistikas dati uzrāda, ka 98% gadījumu operācijai ir veiksmīgas sekas.

Ceļa locītavas artoplastika/endoprotezēšana nav tik traumatiska, kā cilvēki dažkārt iztēlojas, pieņemot, ka artrozes bojātos kaulus nozāģēs un vietā liks protēzes. Šādi rīkojas tikai kaulu audzēju gadījumā. Ceļa locītavas endoprotezēšana pēc būtības atgādina to, kas notiek zobārsta kabinetā, kad zobiem uzliek kapes. Kaulu galus mazliet apzāģē, izņem meniskus, kuri parasti cilvēkiem, kuriem jāveic ceļa locītavas endoprotezēšanu tāpat  ir ļoti bojāti, savukārt pēc endoprotezēšanas –kļūst lieki - un uz kaulu galiem liek mākslīgās locītavu virsmas, kas veidotas no metāla, keramikas vai polimēra.
Lai nodrošinātu precizitāti, operācijas laikā tiek izmantota kompjūternavigācija.
Būtisks endoprotezēšanas posms ir kaula apzāģēšana. Šo procesu veic, nevis tieši, bet, gan, izmantojot īpašus rezekcijas blokus. Pirms operācijas veicot aprēķinus, izpētot konkrētā pacienta kaulus un balstoties savā profesionālajā pieredzē, ķirurgs rezekcijas blokus endoprotezēšanas laikā kaulam uzliek tā, lai precīzi atklātu nozāģējamās daļas. Nekļūdīgums ir izšķirošs, jo tā operācijas maksimāli pozitīvu rezultātu. Šī iemesla dēļ ORTO klīnikā pacientiem ir iespēja pasūtīt individuāli izgatavotus rezekcijas blokus.
Divas nedēļas pirms operācijas cilvēkam veic visas kājas magnētisko rezonansi, iegūtos datus sūta endoprotēzes izgatavotājiem, kuri izstrādā unikālu, anatomiski pilnībā atbilstošu rezekcijas bloku. Atšķirībā no standartizētiem, kas tiek maksimāli pielāgoti konkrētā cilvēka kaulu īpatnībām, individuāli izgatavotie pilnībā atbilst, līdz ar to palielinot operācijas labāku rezultātu.
Ceļa locītavu endoproteēžu vidējais kalpošanas laiks ir ap 20 gadiem.

Ceļa locītavas virsmas artroplastika/endoprotezēšana. Operācijas laikā tiek izņemtas  bojātās kaula un ceļa locītavas skrimšļa daļas. Izņemto kaulu aizstāj ar mākslīgu implantu – metāla sakausējuma, keramikas vai polietelēna. Operācijas mērķis ir mazināt sāpes un palielināt ceļa locītavas kustīgumu. Artroplastiku biežāk veic ceļa locītavas osteoartrīta pacientiem. Tāpat operācija nereti ir risinājums reimatoīdā artrīta, osteonekrozes, nopietnu traumu, ceļa kaulu lūzumu un audzēju gadījumos.

Ceļa locītavas artroplastikas/endoprotezēšanas revīzija ir sarežģītākā un ilgāka operācija par pirmreizējo endoprotezēšanu. Ceļa locītavas endoprotēze kalpo no 10 – 25 gadiem. Savukārt pēc revīzijas operācijas endoprotēze kalpo vēl aptuveni 80% no šī laika.