Vadu anestēzija jeb perifērie nervu bloki

Anestēzijas līdzeklis ar adatas palīdzību tiek ievadīta līdzās nervam, kurš inervē operējamo ķermeņa daļu un nosaka tās jūtību un kustības, padarot to nejūtīgu. Šī metode arvien straujāk ienāk anestezioloģijā, jo tai ir vismazāk blakņu. Perifērais bloks sniedz tikai atsāpinošo efektu, tādēļ bieži to kombinē ar vispārējo vai spinālo anestēziju, jo operācijas laikā nepieciešama pietiekoša muskuļu relaksācija. Perifērais bloks nodrošina atsāpināšanu līdz sešām - astoņām stundām pēc operācijas.

ORTO klīnikā perifēro bloku anestēziju izmanto augšējām ekstremitātēm: pleca, augšdelma elkoņa, apakšdelma un plaukstas operācijās. Retāk - apakšējām: endoprotezējot ceļa locītavu, vai veicot pēdas operācijas.

Kā veic šo anestēziju?

Precīzai nervu atrašanai lieto nervu stimulācijas tehniku. Kad anesteziologs atradīs nervu, jutīsiet nelielu muskuļu raustīšanos operējamās vietas apvidū. Izvērtējot, kuri muskuļi reaģē uz elektriskās strāvas impulsu, anesteziologs indetificēs anestezējamo nervu. Nerva meklēšana var radīt nelielu diskomfortu atkarībā no ķermeņa vietas, kur tiek veikts dūriens. Papildus adatas tehnikai ar nerva stimulāciju anesteziologs var izmantot arī ultrasonogrāfu.

Anestēzijas ilgums atkarīgs no vairākiem faktoriem:

  • konkrētās ķermeņa daļas nerva, kas tiek anestezēts;
  • pacienta ķermeņa anatomiskās uzbūves;
  • anestēzijas līdzekļa un devas.

Ievadot katetru līdzās nervam, nervu var padarīt nejūtīgu arī vairāku dienu garumā.

Kā es jutīšos, kad ievadīs anestēziju?

Pirmās pazīmes, kas liecinās, ka vadu anestēzija sākusi iedarboties, ir  smaguma sajūta un viegla tirpoņa muskuļos. Pilnīgs anestēzijas efekts tiek sasniegts pēc 20 minūtēm.

Perifēro bloku anestēzija ir droša un tai ir daudz priekšrocību. Tomēr jums ir jāzina - kā jebkurai manipulācijai, arī prefēro bloku anestēzijai ir iespējamas blaknes :

  • injekcijas pievienošanās risks, kas tiek līdz minimumam ierobežots,  ievērojot sterilitāti;
  • hematomas (asins izplūduma) veidošanās risku, kas tiek mazināts, veicot netraumātisku punkciju. Hematomas var veidoties, ja pirms operācijas neesat pārtraucis  lietot medikamentus, kas samazina asins recēšanu.
  • nervu bojājuma risku (ļoti retos gadījumos – 0.03%).

Kā es jutīšos pēc operācijas?

Saglabāsies nejūtīgums operētajā rokā, viegla tirpoņa. Atsevišķos gadījumos:

perifērais bloks var pilnībā nelikvidēt sāpju sajūtu, vai sāpes jutīsiet ātrāk nekā astoņas stundas pēc operācijas. Šādā gadījumā jums papildus ievadīs atsāpinošus medikamentus.  Līdzās jūsu gultai novietos statīvu ar šļirci un ievadāmo medikamentu