Spinālā anestēzija

Atsāpinošais medikaments ar dūriena palīdzību tiek ievadīta mugurkaula smadzeņu kanālā, kur anatomiski beidzas muguras smadzenes. Parasti dūrienu veic pacientam atrodoties sēdus pozīcijā, maksimāli izliecot apaļu muguru  un piespiežot zodu pie krūtīm.

                  rsz_241.jpg

   ORTO klīnikā spinālo anestēziju veic ceļu krustenisko saišu operācijām, operācijām potītes un pēdas apvidū, pie gūžas protezēšanas.      Protezējot ceļa locītavu, spinālo anestēziju kombinē ar epidurālo.

  Pēc medikamenta ievades spinālā anestēzija iedarbojas gandrīz tūlītēji. Maksimālo efektu tā sasniedz pēc 20 minūtēm. Efekts saglabājas no  4 – 6 stundām.

  Ko es jutīšu pēc anestēzijas ievadīšanas?

  Tūlīt pēc medikamenta ievadīšanas varat just siltumu, vieglu kāju tirpšanu, smaguma sajūtu kājās. Aptuveni pēc 10 – 15 minūtēm jūs vairs  nevarēsiet pacelt kājas. Tās būs smagas, nejūtīgas un nekustīgas.

  Ko es jutīšu operācijas laikā?

  Ja paredzēta ilga operācija un vienveidīga poza, ar laiku tā var radīt diskomfortu. Turklāt  kaut gan operācijas laikā jūs sāpes nejutīsiet,  diskomforta sajūtu var radīt, piemēram, kājas stiepšana, stiprāki pieskārieni, apkārtējie trokšņi. Anesteziologs nodrošinās vieglu miegu    operācijas laikā, ja  vien  nevēlēsieties būt nomodā.

  Operācijas laikā anesteziologs būs līdzās un uzraudzīs jūsu sirdsdarbību, asinsspiedienu, elpošanu un apziņas līmeni.

Kā es jutīšos pēc operācijas?

Aptuveni sešas stundas pēc operācijas jutīsiet vieglu tirpšanu kājās, var parādīties nelielas sāpes brūces apvidū, atjaunosies kustīgums. Pēc operācijas līdz pat nākamās dienas rītam jums būs jāievēro gultas režīms.

Spinālo anestēziju uzskata par drošu, tomēr arī tai retos gadījumos var būt:

 • 20% gadījumu var būt slikta dūša vai vemšana;
 • 20 – 30% gadījumu ir urīna aizture, jo spinālā anestēzija skar arī urīnpūšļa darbību. Parasti ievadot vēnā medikamentus, kas atslābina gludo muskulatūru, atjaunojas normāla urīnpūšļa darbība. Nepieciešamības gadījumā urīnpūslī ievada katetru;
 • āda var kņudēt un niezēt. Šim nolūkam paredzēti speciāli medikamenti, kas mazina šo blakusparādību;
 • mazāk par 5 % cilvēku jūt galvas sāpes. Biežāk šī blakus parādība skar jaunus un slaidus cilvēkus trīs līdz septiņas dienas pēc spinālās anaestēzijas. Dažkārt galvas sāpēm pievienojas arī slikta dūša un vemšana. Šādā situācijā sāpes ir izteiktākas, kad galva tiek noliekta uz leju un atrodoties vertikālā stāvoklī. Guļus pozīcijā uz muguras sāpes mazinās. Galvas sāpes rodas, jo pēc dūriena muguras smadzeņu apvalkā ir palikusi adatas lielumā atverīte, caur kuru ir iespējama neliela muguras smadzeņu šķidruma noplūde. Tādēļ palielinās asinsapgāde smadzenēm, kas izraisa galvas sāpes. Parasti tuvāko sešu nedēļu laikā, atverītei apvalkā slēdzoties, galvassāpes pāriet. Šo procesu veicina:
  • vismaz 2 l šķidruma uzņemšana katru dienu;
  • divu kafijas krūžu lietošana;
  • kofeīna tabletes 200 mg 2 reizes dienā;
  • Coca – cola;
  • trīs dienu gultas režīms;
  • pretsāpju medikamenti.

Atsevišķos gadījumos, lai mazinātu galvas sāpes, veic atkārtotu dūrienu un caur to ievada paša pacienta asinis, tādejādi noslēdzot ar asins recekli atverīti muguras smadzeņu apvalkā - blood patch. Tas iedarbojas 24 stundu laikā ar augstu efektivitāti līdz 95%. Vēlamies Jūs informēt, ja šī blakne Jūs ir skārusi, tā neietekmēs Jūsu turpmāko dzīves kvalitāti un nepalielinās galvas sāpju biežumu un stiprumu turpmākajā dzīves laikā.