Epidurālā anestēzija

 Arī pie epidurālās anestēzijas dūrienu veic mugurkaulā. Tomēr atšķirībā no spinālās anestēzijas līdzekli ievada nevis mugurkaula smadzeņu kanālā, bet epidurālajā telpā – tā ir telpa ap muguras smadzeņu kanālu. Kanālā ievieto katetru. Katetru izmanto pretsāpju medikamentu ievadīšanai ne tikai operācijas laikā, bet arī līdz piecām dienām pēc operācijas.

ORTO klīnikā epidurālo anestēziju kombinē ar spinālo, piemēram, protezējot ceļa locītavu, vai gadījumos, kad ir prognozējamas stipras sāpes operētajā vietā, piemēram, operējot kājas.

Traumatoloģijā, ortopēdijā epidurālo anestēziju pamatā izmanto, nevis kā anestēzijas veidu operācijas veikšanai, bet gan kā atsāpināšanas metodi, lai ievadītu pretsāpju medikamentus pēc operācijas.

Epidurālā anestēzija likvidē sāpju sajūtu, bet neietekmē kustības spējas. Tomēr, kamēr katetrs atradīsies epidurālajā telpā, kāju muskuļi var būt vāji. Tādēļ pirmo reizi celties kājās un veikt nelielas pastaigas var tikai pavadoša personāla klātbūtnē.

Epidurālo anestēziju uzskata par salīdzinoši drošu, tomēr arī tai retos gadījumos:

  • anesteziloga sākotnēji izvēlētais anestēzijas līdzekļa pajoms vai koncentrācija var būt nepietiekama  un pilnībā nelikvidē sāpju sajūtu. To koriģē atkarībā no pacienta sajūtām;
  • nejūtīgums kāju muskuļos var būt tik izteikts, ka kājas ir grūti kontrolēt. Šādā situācijā katetru izņem, vai maina ievadāmā medikamenta veidu un/vai apjomu;
  • zāles var mazināt asinsspiedienu. Tas savukārt var izraisīt galvas reibšanu, mainot pozas, sliktu dūšu, vemšanu, nespēku, sirdsklauves;
  • āda var kņudēt un niezēt. Šim nolūkam paredzēti speciāli medikamenti, kas mazina šo blakusparādību;
  • vīriešiem var rasties grūtības urinēt, savukārt sievietēm – urīna nesaturēšana. Lai novērstu šīs problēmas, uz laiku urīnpūslī ievada katetru. Pēc epidurālā katetra izņemšanas urinēšanas funkcija parasti pilnībā atjaunojas.