Didžiausia traumatologijos ir ortopedijos klinika Baltijos šalyse

+371 6714 4013

Laikus nepamanīta Laima slimība izraisa locītavu iekaisumu

Vasaras beigas ir otrs aktīvākais ērču laiks. Ērces ir ne vien ērču encefalīta bet arī Laima slimības pārnēsātājas. Viena no laikus nepamanītas Laima slimības sekām ir artrīts – locītavu iekaisums. Tādēļ situācijās, kad sākušas sāpēt locītavas, vērts paturēt prātā Laimas slimības iespējamību, vērš uzmanību Anna Mihailova, ORTO klīnikas reimatoloģe. Biežāk Laima slimības jeb ērču boreliozes izraisīts artrīts skar ceļu un pēdu locītavas.

Vairums cilvēku, kuri, meklē palīdzību ORTO klīnikas Reimatoloģijas nodaļā (specializējas locītavu un saistaudu saslimšanās), pat nenojauš, ka sāpes locītavās var būt saistītas ar ērces kodumu. Tomēr Anna Mihailova apstiprina, ka mēnesī vismaz vienam pacientiem, kurš sūdzas par sāpēm locītavās, diagnosticē Laima slimību. Laima artrīts ir nepamanītas Laima slimības komplikācija.

Ar Laima slimību saslimst biežāk

Saskaņā ar Slimības un profilakses kontroles informāciju masu medijos, šajā vasarā salīdzinot ar tādu pat laika posmu pagājušā gadā, par dažiem desmitiem pieaudzis cilvēku skaits, kas saslimuši ar Laima slimību. 2014. gadā Latvijā kopumā reģistrēti  454 saslimšanas gadījumi, kas ir gandrīz uz pusi vairāk, nekā saslimušo ar ērču encefalītu.

Ja ērce pamanīta laicīgi

Saskaņā ar Amerikas mediķu vērojumiem, ja ērce tiek pamanīta un izņemta 36 stundu laikā pēc piesūkšanās, varbūtība saslimt ar Laima slimību ir maza. Risks pieaug, ja piesūkusies ilgāk par divām dienām. Tieši Ameriku var dēvēt par Laima slimības “dzimteni”, jo tur 1975. gadā Old Laima pilsētā, Konetikutā pirmo reizi tika konstatēts šīs slimības saslimšanas gadījums.

Laima slimības pazīmes

Lai arī pirmā un atpazīstamākā Laima slimības pazīme ir sarkans aplis uz ādas  koduma vietā, kas pakāpeniski pieaug un var sasniegt 30 cm diametru, tomēr tas ne vienmēr parādās pirmo 3 līdz 30 dienu laikā un tiek pamanīts. Aptuveni mēnesi pēc ērces koduma var piedzīvot gripai līdzīgas pazīmes, kā drudzi, nogurumu, sāpes kaulos un ķermenī, galvassāpes. Ja šīs pazīmes netiek pamanītas un saistītas ar iespējamu ērces kodumu, Laima slimība progresē un turpmāk var izpausties ar sāpēm locītavās (Laima artrīts) un retākos gadījumos arī neiroloģiskām saslimšanām, piemēram, meningītu, īslaicīgu vienas sejas puses paralīzi, locekļu tirpšanu kā arī sirds darbības traucējumiem.

Vakcīna vēl nav radīta

Atšķirībā no otras biežāk sastopamās ērču pārnēsātās slimības – ērču encefalīta – vakcīna pret Laima slimību pagaidām nav izstrādāta.

Kā diagnosticē Laima slimību

Lai diagnosticētu Laima slimību ORTO klīnikā veic divus testus. Kā pirmo, ja rodas aizdomas par Laima slimību, veic enzīmu imūnosorbcijas testu (ELISA). Savukārt, ja analīžu rezultāti uzrāda Laima slimības varbūtību, tiek veikts Western blot tests, kas palīdz apstiprināt diagnozi.

Kā ārstē Laima slimību

Laima slimību ārstē ar antibiotikām. Jo ātrāk slimību diagnosticē, jo veiksmīgāka un efektīvāka ir ārstēšana. Cilvēki, kuriem slimība atklāta vēlīnās stadijās, piemēram, kad skartas locītavas, slimības simptomi, kā piemēram, nogurums, traucēts miegs, muskuļu un locītavu sāpes var saglabāties arī pēc ārstēšanas kursa beigām.

Pēc vienreiz pārslimotas Laima slimības, cilvēks nav pasargāts no tās atkārtošanās, ja no jauna piesūcas inficēta ērce.

Profilakse

Vienīgais profilaktisku rīcību kopums, kā izvairīties no Laima slimības, ir izvairīties no iespējas būt sakostam. Vēlas vasaras un agra rudens laikā dodoties dabā jāizvēlas atbilstošs apģērbs, jālieto pretērču līdzekļi (izsmidzinoši, vai smērējami), rūpīgi jāpārbauda drēbes un ķermenis atgriežoties no pastaigas. Tāpat vērts paturēt prātā, ka Laima slimību ērce nepārnes cilvēkam, tikko tā piesūkusies, tādēļ ieteicams divus stundu  laikā pēc būšanas dabā, nomazgāties dušā vai vannā. Ērču aktivitāte norimst, kad gaisa temperatūra noslīd zem + 5 grādiem.

Situācijā, ja novērojat artrīta pazīmes – sāpes locītavās -, reimatoloģe Anna Mihailova aicina vienmēr pārliecināties, vai saslimšanas iemesls nav Laima slimība!


Jūs varētu interesēt

Mazais ceļvedis gūžas endoprotezēšanā (26.05.2017.)

Jaunajā žurnāla Ievas veselība numurā, kas iznācis šo piektdien 26. maijā, lasāms Vitolda Jurkeviča ORTO klīnikas traumataloga, ortopēda konsultēts raksts par gūžas endoprotezēšanu.
Lasīt visu

8. marts

Kurš, kuram vairāk kaķis?:) Par to, lai spriež vīrieši. Bet mēs šodien svinam tuvošanos pavasarim, pasaulsenam, reibinošam spēkam, kurā ir un ikreiz atdzimst mūsu – sievietes daba. Priecāsimies par visiem – tradicionāliem un radošiem – sveicieniem. Mākslas darbs: kompilācija par Pjera Ogista Renuāra gleznu “Džūlija Manē ar kaķi”
Lasīt visu
1 2 3 323
RAB „ORTO klinika“ su Latvijos investicijų ir plėtros agentūra 2023-01-26 sudarė sutartį Nr. SKV-TL-2023/9 dėl paramos gavimo pagal programą „Tarptautinio konkurencingumo skatinimas“, iš dalies finansuojamą iš Europos regioninės plėtros fondo.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram