Vadošā traumatoloģijas-ortopēdijas klīnika Baltijā

+371 6714 4013

Vingrojumi skolēnu muguras stiprināšanai (22.08.2016.)

Skolas un sporta soma, ilgās stundas sēžot pie galda ietekmē bērna muguras veselību un stāju. Tādēļ arī šajā ziņā vērts gatavoties jaunai mācību sezonai laikus. Daudz efektīvāk par nemitīgiem atkārtojumiem: “Turi taisnu muguru!” ir iemācīt savam skolēnam nelielu vingrojumu komplektu, kas stiprinās plecu joslas un muguras muskuļus, iztaisnos uzrautus plecus, sēdoša dzīves veida dzīvotājiem raksturīgo kūkumu un neļaus attīstīties stājas asimetrijai. 

Vingrojumus vērts darīt katru otro dienu, darbošanās aizņems vien 15 minūtes, bet rezultāts būs manāms jau dažu mēnešu laikā.

Iesaka ORTO klīnikas fizioterapeite Margarita Krauze-Drozdova – specializējusies bērnu muguras veselības un stājas veidošanā.

Kas nepieciešams vingrojumu veikšanai: Vingrojumiem nepieciešama vingrošanas gumija (nopērkama sporta veikalos) un bumba.

       1. Vingrojumu sāk sēdus. Abas rokas paceltas taisni virs galvas, rokās gumija, plaukstas cieši kopā. Taisnas rokas, stiepjot gumiju, sānis laiž lejā (virza uz abām pusēm) līdz plecu augstumam.

Lai vingrojuma rezultāts būtu efektīvāks, virzot rokas īkšķus ieteicams turēt nevisizvērstus uz abām pusēm, bet gan pozicionētus uz aizmuguri.

Nostieptu gumiju notur 3 – 5 sekundes un atgriežas sākuma pozīcijā.

Vingrojumu iesākumā ieteicams atkārtot 10 reizes, veicot 3 piegājienus. Ar laiku atkārtojumu skaitu un piegājienus var palielināt.

Ko vingrojums dos: vingrojums stiprina trapeces lejas daļas muskuļus un novērš bērna tendenci uzraut plecus.

rsz_img_0629.png
rsz_img_0626.png

       2. Vingrojumu sāk sēdus. Abas rokas paceltas taisni sev priekšā, plecu augstumā. Rokās gumija. Taisnas rokas, stiepjot gumiju virza uz abām pusēm līdz pilnam roku atvērumam.

Lai vingrojuma rezultāts būtu efektīvāks, virzot rokas īkšķus ieteicams turēt nevis vērstus uz augšu, bet gan pozicionētus uz aizmuguri.

Notur 3 – 5 sekundes un atgriežas sākuma pozīcijā. Vingrojumu iesākumā ieteicams atkārtot 10 reizes, veicot 3 piegājienus. Ar laiku atkārtojumu skaitu un piegājienus var palielināt.

Ko vingrojums dos: Vingrojums stiprina muguras rombveida muskuļus, kuri atrodas starp lāpstiņām, taisno muguru, atradinot no kūkuma veidošanās tendences.

rsz_img_0636.png
rsz_img_0634.png

     3. Vingrojumu sāk stāvus, puspietupienā. Mugura jānotur pilnībā taisna. Sēžamvieta izvrizīta uz āru. Zods sasprindzināts, tuvināts krūšu kurvim, kakls taisns. Abas rokas paceltas taisni sev priekšā, plecu augstumā. Rokās bumba.

Abas rokas vienlaicīgi ceļ bumbu pāri galvai unnovieto bumbu uz skausta. Noripina lejup pa muguru un ar rokām no aizmugures krustu rajonā noķer. Atgriežas sākuma pozīcijā un atkārto šo vingrojumu 10 reizes. Ar laiku atkārtojumu skaitu var palielināt.

Ko vingrojums dos: Vingrojums stiprina muguras lielo atliecējmuskuli visā mugurkaula garumā. Vingrojuma izpildē iesaistīti arī vairāki citi muguras muskuļi, tādēļ tā efekts ir komplekss un pozitīvi ietekmē stāju, bet jo īpaši efektīvi mazina asimetrijas veidošanos.

rsz_img_0642.png
rsz_img_0643.png

4. Vingrojumu sāk guļus uz vēdera. Vēders piespiests pie zemes. Kājas plecu platumā, balstītas uz pirkstgaliem, nospriegotas, ceļi atrauti no zemes. Piere balstīta pret zemi. Lai ērtāk, zem pieres var palikt spilvenu. Abas rokas paceltas taisni virs galvas. Rokās bumba.

Bumbu paņem vienā no rokām. Ar abām, taisnām rokām veic platu vēzienu abpus sāniem un savieno rokas aizmugurē, astes kaula līmenī, ieliekot bumbu otrā rokā. Taisnas rokas ar vēzienu caur sāniem atgriež sākuma pozīcijā. Atkārto vingrojumu 10 reizes.

Maina bumbas kustības virzienu un no jauna atkārto vingrojumu 10 reizes. Ar laiku atkārtojumu skaitu var palielināt.

Ko vingrojums dos: Vingrojums stiprina muguras krūšu daļas mugurējos un plecu joslas muskuļus. Vingrojuma izpildē iesaistītas arī citas muguras muskuļu grupas, tādēļ tā efekts ir komplekss un labvēlīgi ietekmē stāju.

rsz_1rsz_1img_0660.png
rsz_1rsz_img_0656_0.png
rsz_1rsz_img_0658.png

Jūs varētu interesēt

Intervija ar Andreju Peredistiju laikrakstā un portālā Diena

3. oktobra laikrakstā Dienā un Dienas portālā www.diena.lv lasāma intervija ar Andreju Peredistiju ORTO Klīnikas traumatologu, ortopēdu par privāto un valsts medicīnu Latvijā. Nopietna saruna par nopietnām tēmām, kuras skar mūs ikvienu.
Lasīt visu

Cik ilgi sadzīvot ar pēdas īkšķa defromāciju (Hallux valgus) (audio)

Ja ar jaunām kurpēm taisnā ceļā dodies pie kurpnieka, lai viņš paplatina un izvelvē vietu stipri izvirzītam pēdas kauliņam, citādi - sāp, tad noteikti arī Tu pa laikam aizdomājies: Varbūt jāiet pie ārsta? Bet – ko pie ārsta? Operēt? Negribu operēt.
Lasīt visu
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram