Vadošā traumatoloģijas-ortopēdijas klīnika Baltijā

+371 6714 4013

Jaunums anestezioloģijas pasaulē – perifērie nervu bloki (29.07.2016.)

Operācija vienmēr saistīta ar zināmu uztraukumu. Nereti mieru un filozofisku skatījumu uz gaidāmo mums dod zināšanas, kā viss notiks. Anestēzija ir būtiska operācijas daļa un lai arī varētu šķist, ka vislabāk ir pat zobus labot pilnā anestēzijā, veselībai un labai pašsajūtai pēcoperācijas periodā daudz ieteicamāka ir reģionālā anestēzija. Viens no jaunākajiem un aktuālākajiem risinājumiem līdztekus plaši pazīstamajai spinālai un epidurālajai (reģionālai) anestēzijai ir perifēro bloku anestēzija. Tā ir atsāpināšana, kas padara nejūtīgu nervu centru, kas caurauž operējamo vietu. Šī anestēzijas tehnika tiek piemērota arī ORTO klīnikā. Pašreiz to izmanto augšējām ekstremitātēm: pleca operācijās, augšdelma, elkoņa, apakšdelma un plaukstas operācijās.

Vadu anestēzija jeb perifērie nervu bloki

Anestēzijas līdzeklis ar adatas palīdzību tiek ievadīta līdzās nervam, kurš inervē operējamo ķermeņa daļu un nosaka tās jūtību un kustības, padarot operējamo ķermeņa daļu nejūtīgu. Metode arvien straujāk ienāk anestezioloģijā, tās salīdzinoši nelielo blakņu dēļ. Prifēro nervu blokus var izmantot kā atsevišķu anestēzijas metodi  vai kombinēt ar  citām atkarībā no operācijas veida un perifērā nerva bloka pielietojuma. Perifērais bloks sniedz tikai atsāpinošo efektu. Tādēļ bieži to kombinē ar vispārējo vai spinālo anestēziju, jo operācijas laikā nepieciešama pietiekoša muskuļu relaksācija, savukārt papildus atsāpinošos medikamentus nav nepieciešams papildus ievadīt, izvairoties no sliktas dūšas un vemšanas pēc operācijas. Perifērais bloks nodrošina atsāpināšanu līdz pat astoņām stundām pēc operācijas.

Kā man veiks šo anestēziju?

Precīzai nervu atrašanai lieto nervu stimulācijas tehniku – nervu meklē ar īpašu adatu, caur  kuru plūst elektrisks impulss. Kad anesteziologs atradīs nervu, jutīsiet nelielu muskuļu raustīšanos operējamās vietas apvidū. Izvērtējot, kuri muskuļi reaģē uz elektriskās strāvas impulsu, anesteziologs indetificēs anestezējamo nervu. Nerva meklēšana var radīt nelielu diskomfortu atkarībā no ķermeņa vietas, kur tiek veikti dūriens.

Papildus adatas tehnikai ar nerva stimulāciju anesteziologs var izmantot arī ultrasonogrāfu.

Anestēzijas ilgums atkarīgs no vairākiem faktoriem:

  • konkrētās ķermeņa daļas nerva, kas tiek anestezēts;
  • anestēzijas līdzekļa un dozas.

Ievadot katetru līdzās nervam, nervu var padarīt nejūtīgu arī vairāku dienu garumā.

! Jums nedrīkst veikt perifēro bloku anestēziju, ja lietojat antikoagulantus – medikamentus, kas samazina asins recēšanu. Laicīgi pirms plānotās operācijas ar ģimenes ārstu vai anesteziologu jums jāvienojas par šo medikamentu lietošanas pārtraukšanu.

Anestēzija pirms augšējo ektremitāšu operācijām

Pleca, augšdelma operācija

Kā tas notiks?

Perifēro nervu bloku, anesteziologs veiks Jums atrdodoties guļus pozīcijā uz muguras. Jums lūgs pagriezt galvu prom no pleca, kurā veiks  anestēziju. Anesteziologs atradīs 1 – 2 cm dziļumā brahiālo pinumu. Par nerva atrašanu liecinās viegla pleca apvidus raustīšanās.

Kā anestēzija mani var ietekmēt?

  • jums var parādīties balss aizsmakums;
  • ievērosiet, ka plakstiņš vai mutes kaktiņš anestezētā pleca pusē noslīdējis uz leju;
  • jums var būt apgrūtināta elpošana.

Neuztraucieties, šīs sūdzības pāries anestēzijas efektam  mazinoties!

Kā es jutīšos, kad ievadīs anestēziju?

Pirmās pazīmes, kas liecinās, ka anestēzija sākusi iedarboties, ir  smaguma sajūta, viegla tirpoņa pleca un rokas muskuļos. Pilnīgs anestēzijas efekts tiek sasniegts pēc 20 minūtēm.

Lai gan perifēro bloku anestēzija ir droša un tai ir daudz priekšrocību, tomēr jums ir jāzina, ka jebkura manipulācija palielina:

  • injekcijas risku, kas tiek līdz minimumam ierobežots, ievērojot sterilitāti;
  • hematomas (asins izplūduma)  veidošanās risku, kas tiek līdz minimumam ierobežots, veicot netraumātisku punkciju. Hematomas var veidoties, ja pirms operācijas neesat pārtraucis  lietot medikamentus, kas samazina asins recēšanu.
  • nervu bojājuma risku (ļoti retos gadījumos – 0.03%).

Kā es jutīšos pēc operācijas?

Vairums cilvēku pēc perifēro bloku anestēzijas nejūt nekādas sūdzības. Saglabājas nejūtīgums operētajā rokā, vielga tirpoņa. Atsevišķos gadījumos:

  • perifērais bloks var pilnībā nelikvidēt sāpju sajūtu vai sāpes var parādīties ātrāk nekā astoņas stundas pēc operācijas. Šādā situācijā Jums papildus ievadīs atsāpinošos medikamentus.  Līdzās jūsu gultai novietos statīvu ar šļirci un ievadāmo medikamentu ar nepārtrauktu plūsmu. Jums būs pašam iespēja ar pogas palīdzību papildus ievadīt pretsāpju medikamentus vienu reizi stundā, ja tas būs nepieciešams.
  • nejūtīgums roku muskuļos var būt tik izteikts, ka nevarēsiet roku un pirkstus pakustināt;

! Svarīgi – Ja perifērais bloks ir bijis kombinēts ar vispārējo vai spinālo anestēziju, par  iespējamās blaknes, lūdzu, skatieties pie šo anestēzijas veidu apraksta.

Kas notiks pēc operācijas?

Visu diennakti nodaļā ir pieejams un Jūs aprūpēs ārsts anesteziologs. Neatkarīgi no tā, vai pēc operācijas būsiet intensīvās terapijas vai savā palātā par jūsu veselības stāvokli un pašsajūtu rūpēsies nodaļas personāls: ārsti, medmāsas un sanitāri.  Pie gultas uz skapīša Jūs atradīsiet pulti, ar kuras palīdzību variet jebkurā diennakts laikā izsaukt klīnikas medicīnas personālu.

Noteikti lūdziet medicīnas personāla palīdzību:

  • kad pēc operācijas pirmo reizi ceļaties no gultas. Neskatoties uz to, ka guļus stāvoklī jūtaties labi, jūs varat zaudēt samaņu vai just nelabumu, galvas reiboņus, pirmo reizi pieceļoties;
  • tikko jūtat pirmās sāpju pazīmes. Ar medikamentu palīdzību sāpes daudz vieglāk ir novērst, tikko tās sākušās, nevis tad, kad tās kļuvušas stipras.
  • ja jums ir kādas sūdzības vai izmaiņas veselības stāvoklī un pašsajūtā.

Katrai operācijai ir piemērotāks noteikts anestēzijas veids. Par anestēzijas izvēli lemj ārsts anesteziologs. Tomēr, ņemot vērā operācijas specifiku un Jūsu individuālās vēlmes vai bažas, anestēzijas veidus un līdzekļus var kombinēt vai aizstāti.

Plašāk par dažādiem anestēzijas veidiem un gatavošanos operācijai, lasiet šeit.


Jūs varētu interesēt

Novērst mugurkaula problēmas vēl pirms tās radušās

Problēmas, kas nākotnē var veidoties mugurkaulam ir visai precīzi paredzamas un tādēļ var būt laicīgi novērstas. Šo mugurkaula izpētes un ķirurģijas pasaulē inovatīvo pieeju starptautiskos mugurkaula kopienas AOSpine rīkotajos kursos, 13. un 14. novembrī, Viļņā kolēģiem klāstīja un demonstrēja Artis Gulbis, ORTO klīnikas mugurkaula ķirurgs. Kursos piedalījās arī otrs ORTO klīnikas mugurkaula ķirurgs, Kaspars Ruks.
Lasīt visu

Injekcija kā risinājums (audio)

Injekcijas sāpju un iekaisuma mazināšanai ir viens no traumatologa, ortopēda iespēju arsenālā esošiem palīdzības veidiem. ORTO Klīnikā strādājam ar trīs veida injekcijām: kortikosteroīdu, hialuronskābes un PRP jeb augšanas faktora. Kad pielieto injekcijas?
Lasīt visu
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram