Vadošā traumatoloģijas-ortopēdijas klīnika Baltijā

+371 6714 4013

Eiropas Reģionālās Anaestēzijas kongress iezīmē aktualitātes anestezioloģijā un sāpju ārstēšanā

Septembra vidū Īrijā, Dublinā noritēja četru dienu gada vērienīgākais anesteziologu un algologu Eiropas kongress ESRA (The European Society of Regional Anaesthesia and Pain Therapy), kur vairākas daudžšķautņaini apspriestas tēmas aktuālas arī ORTO Klīnikas pacientu aprūpē.  Joprojām anestezioloģijas attīstības virziens ir vērsts uz plašāku reģionālās anestēzijas pielietojumu ķirurģijā – ar pieaugošu uzsvaru uz perifēro nervu blokādēm un brūces lokālu inflitrāciju, aizvietojot vispārējo anestēziju. Tāpat pārliecinoša ir tendence it visas anesteziologa manipulācijas pēc iespējas plašāk veikt ultrosonogrāfijas kontrolē – tā nodrošinot precizitāti un mazinot risku un blakņu iespēju.

“Lai arī ORTO Klīnika ir ļoti Eiropeiska un visās jomās tiek analizēta un bieži ikdienas praksē piemērota aktuālākā pētījumos balstīta prakse ārstniecībā, tomēr kā ikvienā domājošu ārstu apvienībā, primāra ir pacienta labsajūta un katras metodes lietderība konkrētā vidē un apstākļos,”  norāda Agnese Ozoliņa, ORTO Klīnikas Anestezioloģijas nodaļas vadītāja, kura šogad pirmo reizi piedalījās reģionālajai anestēzijai veltītā ESRA kongresā.

Reģionālā pret vispārējo anestēziju ceļa locītavas artroskopiju operācijās

Pasaulē pašreiz ļoti aktualizētā reģionālā anestēzija traumatoloģijas, ortopēdijas jomā  var tikt piemērota 80%  operāciju. Šī brīža jaunums ir īslaicīga spinālā anestēzija. Ja līdz šim tās darbības laiks bija no 4 – 6 stundām, tad pašreiz ir iespējams veikt spinālo anestēziju, kas ilgst vien 40 – 90 minūtes. Līdz ar to Eiropā tiek mudināts veikt ceļa locītavas artroskopijas īslaicīgā spinālā anestēzijā. Vidēji šo operāciju ilgums ir pusstunda. “Tomēr mūsu klīnikā artroskopijas joprojām notiek pilnā narkozē, un šādai izvēlei ir savi objektīvi iemesli,” norāda Agnese Ozoliņa “Pacienti, kuriem veicam ceļa artoskopiskas operācijas pārsvarā ir jauni, veseli cilvēki. Izvērtējot spinālās un īslaicīgas vispārējās anestēzijas plusus un mīnusus, kā arī pacienta riska faktorus, kas ietver vecumu, blakussaslimšanas, alerģiskas reakcijas, ķermeņa anatomiskās īpatnības, vairumā gadījumu šai ķirurģiskai manipulācijai vispārējā anestēzija ir piemērotāka, jo aiztaupa satraukumu un blaknes, kuras var radīt spinālā anestēzija,” vērtē Agnese Ozoliņa.

Ceļa locītavas endoprotezēšana – joprojām efektīvākā pretsāpju veida meklējumos

Liela vērība ESRA kongresā tika veltīta atsāpināšanai pēc ceļa endoprotezēšanas, kas līdztekus pleca locītavas ķirurģijai, ir pēc-operācijas sāpju ziņā viena no sāpīgākajām. Kongresā tika izskatīti vairāki atsāpināšanas veidi, savstarpēji salīdzināti, vērtēti to ieguvumi un trūkumi, kā arī secināts, ka pašreiz nav viena, pareizākā apgoritma, kādu piemērot pēc ceļa locītavas endoprotezēšanas. To nosaka katras klīnikas vadlīnijas, ārstu pieredze un iespējas. Aptuveni 20% pacientu, neskatoties uz kombinētu multimodālu atsāpināšanas taktiku, pirmajās piecās dienās pēc operācijas var izjust stipras sāpes.

Lai sasniegtu labāko operācijas rezultātu pēc ceļa locītavas endoprotezēšanas, fizioterapija jāsāk jau nākamajā dienā pēc operācijas. “Kustināšana gan veicina sāpes, gan vienlaikus -, lai kustinātu – pacientam nedrīkst sāpēt,” uz anesteziologa izaicinājumu šādā situācijā norāda Agnese Ozoliņa. ORTO Klīnikā ceļa endoprotezēšanu veic spinālajā anestēzijā un praktizē divus galvenos atsāpināšanas veidus – epidurālo analgēziju, kad katetrs, caur kuru pēc noteikta laika intervāla no jauna ievada atsāpinošas vielas, tiek ievietots mugurkaula epidurālajā telpā vai perifēro nervu blokādi. Abas minētās metodes kombinē ar lokālu ceļa infiltrāciju, kad pretsāpju medikamentus ķirurgs ievada brūcē operācijas laikā. Katrai no metodēm ir trūkumi, piemēram, pasaulē tik aktuālai perifēro nervu blokādei, kad nerva tuvumā ievada atbildošu katetru,  – vingrojot kopā ar fizioterapeitu šie katetri mēdz izkustēties. Lai arī epidurālai analgēzijai pārmet katetra tuvumu muguras smadzenēm, tomēr šo metodi visbiežāk izvēlas ORTO Klīnikā, kombinējot ar multimodālo atsāpināšanu vēnā un tablešu formā.

80% pacientu terapeitiskās epidurālās muguras jostas daļas blokādes efektīvi ārstē sāpes

Kongresā daudz uzmanības tika veltīts hronisku un akūtu sāpju savlaicīgai un efektīvai novēršanai. Šim nolūkam tiek izmantotas dažāda veida blokādes – gan dažādos mugurkaula līmeņos, piemēram, jostas daļā vai kaudālās blokādes, atsevišķu muskuļu un atsevišķu nervu blokādes. Lai ārstētu sāpes, darbojas īpaši sāpju terapijā specializējušās klīnikas, tomēr arī ORTO Klīnikā muguras sāpju ārstēšanā jau vairākus gadus piedāvājam pacientiem terapeitiskās epidurālās blokādes muguras jostas daļā, ievadot steroīdus, kas ārstē iekaisumu, mazinot efektīvi tūsku un neiropātiskas sāpes. Ja sāpes radušās muguras pārslodzes, deģeneratīvu saslimšanu rezultātā, augstu efektivitāti uzrāda trombocītiem bagātinātās plazmas injekcijas uz fasešu locītavu virsmas. Abām metodēm ir atšķirīgas indikācijas, iedarbība un darbības laiks. Viena vai otra preparāta piemērotību izvērtē ārsts – vertebrologs. Aptuveni 80% pacientiem, izmantojot kādu no šīm metodēm vai tās kombinējot, novēro ievērojamu sāpju atvieglojumu un dzīves kvalitātes uzlabojumu uz laiku no pusgada līdz vairākiem gadiem – atkarībā muguras pamatsaslimšanas. Terapeitiskās epidurālās blokādes muguras jostas daļā var palīdzēt diska protrūziju, nelielu diska trūču gadījumā, kā arī cilvēkiem gados, ar mugurkaula jostas daļas deformējošu spondilozi, kā rezultātā ir sašaurinājies mugurkaula kanāls, radot muguras smadzeņu un/vai nervu saknīšu saspiedumu. Saskaņā ar pasaules praksi arī epidurālās blokādes iesaka veikt ultrasonogrāfijas vai rentgena kontrolē. ORTO Klīnikā izmanto ultrosonogrāfu, precizējot epidurālās blokādes veikšanas vietu, tā nodrošinot pacienta drošību un lielāku preparāta iedarbības efektivitāti.

Eiropas reģionālas anestēzijas un sāpju terapijas  biedrība (ESRA) izveidota 1980. gadā ar mērķi atbalstīt reģionālas anestēzijas arvien plašāku pielietojumu Eiropas medicīnā. Pirmais kongress tika rīkots 1982. gadā Skotijā, Edinburgā. Kopš dibināšanas ar katru gadu arvien augusti izpratne  uz iespējas reģionālās anestēzijas pielietojumā. Organizācijas biedru skaits Eiropā tuvojas  5 000.

Nākamā gada lielākais Eiropas anesteziologu un algologu kongress ESRA 2019 notiks Spānijā, Bilbao no 11. līdz 14. septembrim.


Jūs varētu interesēt

Traumatoloģijas un ortopēdijas rezidents par laiku ORTO Klīnikā

Apzināmies, ka ieguldītās zināšanas nekur nepazūd – tās krājas un veido jaunos ārstus, bet ir ļoti patīkami dzirdēt, ja rezidents saka paldies savam skolotājam:
Lasīt visu

Par kalniem labāki var būt tikai kalni (audio)

Mēs daudzi sapņojam un lasām par kalniem un kalnos kāpšanu, bet Latvijā ir tikai daži desmiti cilvēku, kuriem alpīnisms ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Šī saruna ir ar aplīnistu Voldemāru Sprūžu.
Lasīt visu
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram