PĒDAS UN PĒDAS LOCĪTAVAS ĶIRURĢIJA

Broström procedūra - Pēdas saišu atjaunošana. Lai stiprinātu pēdas locītavas vai potītes stabilitāti nereti nav nepieciešams veikt operāciju – pietiek apgūt un regulāri veikt vingrojumus ar mērķi stiprināt saites un muskuļus. Tomēr, ja mežģījumi atkārtojas, ieteicams ķirurģiski stabilizēt potītes sānu saites, veicot Broström procedūru. Operācijas mērķis ir novērst saišu bojājumus un saīsināt vaļīgas saites.

Pēdas locītavas artroskopija ir mazinvazīva operācija, kuras laikā veic divus vai trīs aptuveni 1 cm platus dūrienveida griezienus potītes locītavā. Pa vienu no tiem tiek ievadīts 4 mm videokameras objektīvs kopā ar ļoti spilgtas gaismas kūli, kas izgaismo citkārt pilnībā tumšo pēdas locītavas telpu. Vairākkārtējā palielinājumā operējošais ķirurgs pēdas locītavas kapsulas iekšējo telpu redz uz ekrāna. Caur pārējām dūrienu vietām tiek veikta operācija.
Artroskopiski veikta operācija ir ievērojami saudzīgāka par vaļēju potītes locītavas operāciju, atlabšanas periods ir salīdzinoši īss un rētas pēc operācijas - nelielas.

Artroskopiski tiek operēti, piemēram,: potītes artrīts, potītes nestabilitāte, artrofibroze (rētaudu veidošanos potītes locītavā), locītavas kapsulas šķidrumā peldoši, atplīsušu skrimšļu, kaula vai rētaudu gabaliņi, sinovīts (potītes locītavas somiņas iekaisums).

Pēdas un citu pēdas locītavu artrodēze jeb saaudzēšana. Operācijas mērķis ir saaudzēt kopā locītavu veidojošos kaulus. Tā iespējams mazināt sāpes un palielināt locītavas funkcionalitāti osteoartrīta pacientiem. Pēc šīs operācijas locītava zaudē kustīgumu. Operācija veicama, ja medikamentozā ārstēšana un fizioterapija nav devušas rezultātus, pacients jūt biežas sāpes un izteiktus kustību ierobežojumus. 

Kājas īkšķa heilektomija. Ja artrīts skar kājas īkšķi, slimības rezultātā veidojas kaula pieši – kaula sabiezējumi, uzaugumi, kas var izraisīt sāpes kustoties.  Operācijas mērķis ir noņemt kaula uzaugumus, tā atbrīvojot īkšķa locītavu, atjaunojot tās kustīgumu un mazinot sāpes.
Vairums pacientu tuvāko 10 gadu laikā pēc operācijas nepiedzīvo jaunu kaulu piešu veidošanos, bet gadījumos, ja ostoartrīts strauji progresē, efektīvākais risinājums ir kājas īkšķa locītavas saaudzēšana (artodēze).

Kājas īkšķa locītavas saaudzēšana. Operācijas mērķis ir mazināt hroniska osteoartrīta radītas sāpes. Operācijas ietvaros izņem locītavas skrimsli, bet kaulus, kas veido īkšķa un pēdas locītavu, savieto kopā. Kaulus fiksē ar metāla plāksni un skrūvi vai divām skrūvēm. Tā tiek likvidēts osteoartrīta izraisīto sāpju cēlonis – iekaisums, kas rodas nodilušu kaulu galiem tieši saskaroties.

Pēdas locītavu un kājas īkšķa endoprotezēšana. Operācijas laikā bojātā locītava tiek nomainīta ar jaunu – mākslīgo.
Halux valgus jeb pirmā pleznas kaula ķirurģija. Kaula deformācija rit lēni, un veids, kā ar to sadzīvot ir ērtu, atbilstošu apavu izvēle un valkāšana. Kauliņa iekaisumu ārstē ar nesteroīdiem pretiekaisuma medikamentiem. Ja deformācija veidojas tik izteikta, ka rodas grūtības valkāt apavus un kauls regulāri sāp un iekaist, risinājums ir operācija.
Operācijas mērķis ir iztaisnot pirmo pleznas kaulu un atjaunot nepieciešamo nospriegojumu deformācijas rezultātā vaļīgajās cīpslās un saitēs. Operācijas iespējas atšķiras atkarībā no deformācijas pakāpes. Nopietnākajos gadījumos var veikt īkšķa locītavas endoprotezēšanu.

Plakanās pēdas ķirurģija. Operācijas laikā starp pēdas kauliem implantē īpašu skrūvi, kas turpmāk nodrošina pēdas velves pareizo izliekumu. Operācijas galvenais indikators ir sāpes un pārvietošanās traucējumi, ko neizdodas mazināt neķirurģiskiem līdzekļiem.

Mortona neiromas ķirurģija. Tās mērķis ir atbrīvot saspiesto pēdas nervu. Operāciju var veikt, paplašinot telpu pēdas nervam, vai izņemot paresnināto nervu.