Leading trauma and orthopaedics clinic in Baltics

+371 6714 4013

8. septembris – Pasaules Fizioterapijas diena

Šī gada Pasaules Fizioterapijas dienas tēma veltīta artrītiem/reimatoloģiskām saslimšanām un fizioterapijas lomai artrīta pacienta ikdienā.

Kas ir artrīts jeb reimatologšika saslimšana?

Artrīts ir hronisks vai akūts locītavu iekaisums. Artīts ir viena no reimatoloģiskām saslimšanu grupām. Reimatoloģiskās saslimšanas sevī ietver ne vien locītavu, bet arī saistaudu saslimšanas.

Artrīti ir plaši izplatīta, bet medicīnā ne-pilnībā izprasta slimību grupa, kas sevī ietver vairāk kā 100 dažādus artrīta veidus.

4 tipiskākās reimatisku saslimšanu pazīmes:

Sāpes. Artrīta sāpes var būt pastāvīgas un pārejošas. Stipras un viegli panesamas. Sāpes var būt koncentrētas kādā konkrētā ķermeņa daļā, vai arī jūtamas daudzviet ķermenī.

Viena vai vairākas iekaisušas locītavas (apsārtušas, pietūkušas). Atsevišķām artrīta formām āda virs slimības skartās locītavas iekaist, kļūst sārta un karsta.

Stīvums. Stīvums ir viens no raksturīgākajiem artrīta simptomiem – īpaši pēc pamošanās, vai ilgstošas sēdēšanas.

Kustību ierobežojumi locītavā. Sāpes un/vai grūtības ierasti iesaistīt locītavu ikdienas aktivitātēs.

Kas izraisa artrītu?

Atkarībā no artrīta specifikas par slimības izraisītāju var kļūt:

  • infekcija,
  • iekaisums,
  • vispārēja organisma dabiska novecošanās (deģeneratīvs process),
  • specifiski vielmaiņas traucējumi.

Nereti cilvēkiem vienlaikus var slimot ar vairākām artrīta saslimšanām, tādēļ ārstēšanai jābūt kompleksai, secīgai un pamatotai

Ārstēšana

Artrīts nav pilnībā izārstējams, bet neārstēts, tas rada neatgriezeniskus bojājumus cilvēka veselībai un ķermenim.

Artīts, kas nav pārgājis sešu nedēļu laikā, tiek uzskatīts par hronisku.

Artīta ārstēšana ir komplekss process, kurā iesaistās ne vien vairāku specializāciju veselības aprūpes speciālisti (ārsti, fizioterapieti, fizikālās terapijas speciālisti), bet svarīga loma ir arī pacientam un viņa centieniem izmainīt savu dzīvesveidu, ieradumus un ēdienkarti.

Artrīta ārstēšana sevī ietver trīs galvenos uzdevumus:

  • sāpju kontroli,
  • iekaisuma procesa apturēšana,
  • slimības skarto locītavu funkciju saglabāšana un uzlabošana.

Fizioterapeita loma ārstniecības procesā

Fizioterapeits šajā procesā ir pacienta labākais sabiedrotais. Ja artrīts skāris locītavas, fizioterapeits ierāda, kā pārlikt slodzi no bojātās locītavas un trenēt apkārt esošos muskuļus. Šis speciālists palīdz palielināt aktivitāšu līmeni un justies labāk ikdienā.

Fizioterapeits ir līdzās, lai iemācītu sadzīvot ar artrītu.


Jūs varētu interesēt

Mugurkaula ķirurgs Artis Gulbis piedalās mācībās “Namejs 2022”

Cik dažādas var būt realitātes, kurās dzīvo cilvēks. Ar atmiņām par militāro mācību “Namejs 2022” rudens posmu, kas noslēdzās aizvadītajā svētdienā, 9. oktobrī, zemessargs Artis Gulbis jau gandrīz nedēļu atkal ir savā ārsta ikdienā – konsultējot, operējot un palīdzot tiem, kurus moka muguras sāpes.
Lasīt visu

Semināri ģimenes ārstiem ORTO Klīnikā – rudens/ziema

Aicinām ģimenes ārstus pietiekties pieciem bezmaksas semināriem: ● “Audi, saites un to saslimšanas” (četru semināru cikls)  un ● “Piecas muskuloskeletālas problēmas - divu speciālistu skaitījumā - traumatologa, ortopēda un reimatolga”, kas notiks šoruden/šoziem ORTO Klīnikā, Rīgā, Bukultu ielā 1a!
Lasīt visu
1 2 3 334
On 26.01.2023, ORTO Klīnika SIA signed contract No. SKV-TL-2023/9 with LIAA on receiving support under the measure “Promoting International Competitiveness”, co-financed by the European Regional Development Fund. medical acupuncture; cryotherapy;
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram