Leading trauma and orthopaedics clinic in Baltics

+371 6714 4013

8. septembris - Pasaules Fizioterapijas diena

Šī gada Pasaules Fizioterapijas dienas tēma veltīta artrītiem/reimatoloģiskām saslimšanām un fizioterapijas lomai artrīta pacienta ikdienā.

Kas ir artrīts jeb reimatologšika saslimšana?

Artrīts ir hronisks vai akūts locītavu iekaisums. Artīts ir viena no reimatoloģiskām saslimšanu grupām. Reimatoloģiskās saslimšanas sevī ietver ne vien locītavu, bet arī saistaudu saslimšanas.

Artrīti ir plaši izplatīta, bet medicīnā ne-pilnībā izprasta slimību grupa, kas sevī ietver vairāk kā 100 dažādus artrīta veidus.

4 tipiskākās reimatisku saslimšanu pazīmes:

Sāpes. Artrīta sāpes var būt pastāvīgas un pārejošas. Stipras un viegli panesamas. Sāpes var būt koncentrētas kādā konkrētā ķermeņa daļā, vai arī jūtamas daudzviet ķermenī.

Viena vai vairākas iekaisušas locītavas (apsārtušas, pietūkušas). Atsevišķām artrīta formām āda virs slimības skartās locītavas iekaist, kļūst sārta un karsta.

Stīvums. Stīvums ir viens no raksturīgākajiem artrīta simptomiem – īpaši pēc pamošanās, vai ilgstošas sēdēšanas.

Kustību ierobežojumi locītavā. Sāpes un/vai grūtības ierasti iesaistīt locītavu ikdienas aktivitātēs.

Kas izraisa artrītu?

Atkarībā no artrīta specifikas par slimības izraisītāju var kļūt:

  • infekcija,
  • iekaisums,
  • vispārēja organisma dabiska novecošanās (deģeneratīvs process),
  • specifiski vielmaiņas traucējumi.

Nereti cilvēkiem vienlaikus var slimot ar vairākām artrīta saslimšanām, tādēļ ārstēšanai jābūt kompleksai, secīgai un pamatotai

Ārstēšana

Artrīts nav pilnībā izārstējams, bet neārstēts, tas rada neatgriezeniskus bojājumus cilvēka veselībai un ķermenim.

Artīts, kas nav pārgājis sešu nedēļu laikā, tiek uzskatīts par hronisku.

Artīta ārstēšana ir komplekss process, kurā iesaistās ne vien vairāku specializāciju veselības aprūpes speciālisti (ārsti, fizioterapieti, fizikālās terapijas speciālisti), bet svarīga loma ir arī pacientam un viņa centieniem izmainīt savu dzīvesveidu, ieradumus un ēdienkarti.

Artrīta ārstēšana sevī ietver trīs galvenos uzdevumus:

  • sāpju kontroli,
  • iekaisuma procesa apturēšana,
  • slimības skarto locītavu funkciju saglabāšana un uzlabošana.

Fizioterapeita loma ārstniecības procesā

Fizioterapeits šajā procesā ir pacienta labākais sabiedrotais. Ja artrīts skāris locītavas, fizioterapeits ierāda, kā pārlikt slodzi no bojātās locītavas un trenēt apkārt esošos muskuļus. Šis speciālists palīdz palielināt aktivitāšu līmeni un justies labāk ikdienā.

Fizioterapeits ir līdzās, lai iemācītu sadzīvot ar artrītu.


Jūs varētu interesēt

Mugurkaula ķirurgs nedrīkst pieņemt lēmumu, balstoties apsvērumā: “Man, šķiet, ka tā ir labāk” (19.10.2016.)

“Lai pieņemtu lēmumu par labāko operēšanas tehniku katram atsevišķam pacientam, ir padziļināti jāizprot mugurkaula biomehānika un jāiedziļinās ģeometrijā,” saka Artis Gulbis, kurš no 13. – 14. oktobrim vadīja lekcijas un diskusijas starptautiskā mugurkaula kopienas AOSpine simpozijā, Tallinā.
Lasīt visu

Vadošie mugurkaula ķirurgi mācās Rīgā (01.11.2017.)

No 2. – 3. novembrim Rīgā tiksies vadošie Eiropas un Āzijas valstu mugurkaula ķirurgi AOSpine Baltijas simpozijā, kas reizi gadā tiek organizēts kādā no dalībvalstīm. AOSpine ir pasaulē elitārākā un progresīvākā mugurkaula ķirurģijas un izpētes apvienība. Simpoziju Latvijā organizē un vada Artis Gulbis ORTO klīnikas mugurkaula ķirurgs, kurš ir oficiāls AOSpine mācībspēks un 16 gadus darbojas šajā profesionāļu apvienībā.
Lasīt visu
1 2 3 293
SIA ''ORTO Klīnika’’ 26.01.2023. noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2023/9 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram