Ja sāp locītava, pie kāda ārsta man jāiet? (27.10.2017.)

Alla Hohlova

Daudziem no mums ir priekšstats, ka pie traumatologa, ortopēda jāmeklē palīdzība, kad esam ko lauzuši. Tad, kad sporta, ikdienas vai novecošanās rezultātā sāp kāda locītava. Un arī,  - kad, aizvadot darbdienas pie datora vai sportojot, laiku pa laikam sāp te mugura, te celis, te gūža, te viss kopā. Ilgstošu sēdētāju un sportistu vienojošā problēma visbiežāk ir nepareiza ķermeņa muskuļu noslodze, kas rada sāpes locītavās.

Muskuļa disbalansa ārstēšana ir fizikālās rehabilitācijas medicīnas ārsta kompetence, kurš specializējies šo problēmu diagnosticēšanā un ārstniecībā. Šis ārsts atšķirībā no traumatologa, ortopēda un vertebrologa nav  ķirurgs un viņa arsenālā ir visu citu risinājumu meklēšana, lai attālinātu operāciju, vai arī, lai cilvēkam palīdzētu ātrāk atgūt kustību spējas pēc operācijas vai traumas. ORTO klīnikā pacientus pieņem šīs specializācijas ārste - Alla Hohlova.

“Ja cilvēks sācis, piemēram, regulāri apmeklēt svaru zāli un pēc laika pamanījis, ka veicot pietupienus sāp ceļi, nav jāmeklē traumatologs, ortopēds – šī ir fizikālās rehabilitācijas medicīnas ārsta joma. Problēma saistīta ar nepareizu muskuļu noslodzi, kuras rezultātā tiek pārslogota un iekaist kāda locītavas cīpsla vai saite. Vērts paturēt prātā - ja sporto pareizi, nekam, izņemot kārtīgi nodarbinātiem muskuļiem, nav jāliek par sevi manīt, ” saka Alla Hohlova.

Sāpju cēlonis – ķermeņa noslodzes ieradumos

Fizikālās rehabilitācijas medicīnas ārsts meklē sāpju cēloni ķermeņa noslodzes ieradumos, cenšas tos novērst izstrādājot ārstniecības programmu, kas aptur tendenci pēc laika no jauna problēmai atkārtoties. Šīs specializācijas ārsts, ja nepieciešams, nozīmē papildus izmeklējumus, analīzes un var piemērot arī medikamentozu ārstēšanu.

ORTO klīnikā līdzās strādā savstarpēji saistītu speciālistu komanda – fizioterapeiti, traumatologi, ortopēdi, mugurkaula ķirurgi , neirologs un fizikālās rehabilitācijas ārsts. Šīs komandas locekļu pieeja ārstēšanas procesam ir pastāvīgi sadarboties -  konsultēties ar kolēģiem un, ja nepieciešams, nekavējoties iesaistīt vajadzīgās specializācijas profesionāli pacienta stāvokļa izvērtēšanā un ārstēšanas kursa saskaņošanā.

ORTO klīnikā dažādu specialitāšu ārsti strādā komandā

“Piemēram, nesen cilvēks pierakstījās pie manis uz konsultāciju, jo pļaujot mauriņu “ne tā” pagriezis muguru. Pēc notikušā viņš vairs nevarēja staigāt un cieta sāpes. Pats viņš bija pārliecināts, ka vaina ir savilktos muskuļos. Izvērtējot simptomus, man radās aizdomas par diska trūci. Veiktie izmeklējumi to apstiprināja un uzrādīja izvirzītu diska fragmentu, kas kairināja nerva saknīti. Risinājums būtu ķirurģija. Pierakstījām kungu pie mugurkaula ķirurga, bet līdz tam izstrādāju viņam ārstniecības programmu, kas mazināja sāpes un ļāva sagaidīt vizīti pie kolēģa,” saka Alla Hohlova.

Ja vien nav steidzami jāveic operācija, pirmais ārstēšanas posms vienmēr ietver virkni konservatīvu risinājumu (zāles, procedūras, ja nepieciešams ortozes piemērošanu, ārstniecisko vingrošanu, kas stiprinātu muskuļu grupas, kuras balsta mugurkaulu). Ir vērts paturēt prātā, ka šajos jautājumos fizikālās rehabilitācijas medicīnas ārstam ir plašs metožu un risinājumu arsenāls..

Fizikālās rehabilitācijas medicīnas ārsta darbības lauks

Savā ikdienas praksē Allas Hohlovas darbības lauks ietver vēl virkni jomu. Atbilstoši specializācijas nosaukumam, fizikālās rehabilitācijas medicīnas ārsts izstrādā rehabilitācijas plānu un organizē citu speciālistu – fizioterapeitu, ergoterapeitu, medicīnas māsu, podologu – iesaisti ārstēšanā pēc operācijas vai gūtas traumas.

Tāpat Alla Hohlova konsultē bērnus ar stājas traucējumiem un skoliozi, izstrādājot piemērotu muguras stiprināšanas taktiku un vairumā gadījumu palīdzot pilnībā atrisināt stājas problēmas. “Vecākiem nereti ir pārliecība, ka bērns jāved pie mugurkaula ķirurga, bet, ja vien nav strauji progresējoša skolioze, labākais palīgs pareizas stājas veidošanai, ir regulāra ārstnieciskā vingrošana un pārdomātas korekcijas bērna dzīves veidā. Šīs taktikas izstrāde ir manas specializācijas ārstu pārziņā, ” saka Alla Hohlova.

Būdama ārsts, kuras profesionālā pieredze un arī ikdienas darbs pastāvīgi cieši saistīts ar traumatoloģijas, ortopēdijas, mugurkaula ķirurģijas un sporta medicīnas pacientiem, viņa aicina pie sevis cilvēkus arī situācijās, ja nepieciešama steidzama palīdzība un tūlītēja iecerētā ārsta konsultācija ORTO klīnikā nav iespējama. “Uzklausīšu sūdzības, izmeklēšu, nozīmēšu papildus izmeklējumus, ja tādi nepieciešami, izrakstīšu zāles, kas ārstēs iekaisumu un mazinās sāpes. Traucējošā problēma būs sākta risināt tik pat lielā mērā kā pirmās vizītes ietvaros pie cita klīnikas kolēģa ārsta,” saka Alla Hohlova.